Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plGospodarka Politycy Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk - Artykuły

Henryk Kowalczyk

Data i miejsce
urodzenia:
1956-07-15, Żabianka
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe
Zawód: pracownik samorządowy

Henryk Kowalczyk

- Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego (w 1980).

- Wójt gminy Winnica w latach 1990-1998 i 1999-2005. Od 19 lutego do 31 grudnia 1998 pełnił funkcję wojewody ciechanowskiego. od 7 czerwca 2006 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pełnomocnik Rządu ds. Kształtowania Ustroju Rolnego.

- W latach 1999-2002 w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2005 wybrany posłem na Sejm V kadencji w okręgu siedleckim.

- W latach 1992-2003 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Od 2005 jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

- Z ramienia tej partii w 2005 roku został wybrany na posła Sejmu V kadencji w okręgu siedleckim. Od 7 czerwca 2006 do 16 listopada 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

- W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał reelekcję. 13 600 ważnych głosów zapewniło mu mandat poselski. Sytuacja powtórzyła się w 2011 roku, z wynikiem 13 713 głosów.

- W 2015 roku Henryk Kowalczyk został ponownie wybrany do Sejmu. 16 listopada Beata Szydło powołała go na stanowisko ministra bez teki. Objął też funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. We wrześniu 2016 - po odwołaniu z urzędu Dawida Jackiewicza - powierzono mu tymczasowo kierowanie Ministrem Skarbu Państwa. W tym samym czasie został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Henryk Kowalczyk - staż parlamentarny:

  • Poseł V kadencji
    • Data wybrania: 2005-09-25
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 18 Siedlce
      Liczba głosów: 7211
  • Poseł VI kadencji
    • Data wybrania: 2007-10-21
      Data wygaśnięcia mandatu: 2011-11-07
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 18 Siedlce
      Liczba głosów: 13600
  • Poseł VII kadencji
    • Data wybrania: 2011-10-09
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 18 Siedlce
      Liczba głosów: 13713
  • Poseł VIII kadencji
    • Data wybrania: 2015-10-25
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 18 Siedlce
      Liczba głosów: 22850

Henryk Kowalczyk - pełnione funkcje:

  • Minister Skarbu Państwa
    Okres pełnienia funkcji: od 2016
    pełniący obowiązki
  • Minister bez teki
    Okres pełnienia funkcji: od 2015-11-16
    w rządzie Beaty Szydło
  • Sekretarz stanu
    Okres pełnienia funkcji: od 2006-06-07 do >2007-11-16
    w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi