Jacek Kurski

Data i miejsce
urodzenia:
1966-02-22, Gdańsk
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe
Zawód: urzędnik samorządowy

Jacek Kurski

- ukończył studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. Pracował w telewizji, publikował artykuły w prasie niezależnej i prawicowej, m.in. w "Tygodniku Solidarność". Jest współautorem książki Lewy czerwcowy oraz filmu Nocna zmiana, poświęconych dymisji rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992.
- w latach 80. zaangażował się w działalność opozycyjną, był członkiem NSZZ "Solidarność".
- jest stosunkowo bliski Jarosławowi i Lechowi Kaczyńskim, których poznał w maju 1988 podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Choć bracia Kaczyńscy mieli ogromny wpływ na zainteresowanie Kurskiego polityką, to przebieg jego kariery jest jednak niezależny także od nich.
- związany był z wieloma partiami prawicowymi. Na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum, na czele którego stał Jarosław Kaczyński. Był zwolennikiem współtworzonego przez PC rządu Jana Olszewskiego. W 1993, przed wyborami parlamentarnymi brał udział w kampanii wyborczej Porozumienia Centrum.Zaangażował się w budowę Ruchu Odbudowy Polski, którym kierował Olszewski. Kurski popierał jego kandydaturę w wyborach prezydenckich, a następnie był rzecznikiem prasowym ROP. Opowiadał się za współpracą z Akcją Wyborczą Solidarność, jednocześnie krytykował jej zbliżenie do Unii Wolności. W wyborach do Sejmu w 1997 był liderem listy ROP w okręgu gdańskim, ale mimo uzyskania czwartego wyniku w skali okręgu nie zdobył mandatu.
- po porażce ROP w wyborach odszedł do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego wchodzącego w skład AWS (został wiceprzewodniczącym tej partii). W latach 1998-2001 pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego. W wyborach do Sejmu w 2001 miał startować z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w okręgu toruńskim. W tym samym okręgu, z ostatniego miejsca na liście AWSP miał startować były minister rolnictwa Jacek Janiszewski. Kurski krytykował jego obecność na liście kandydatów. Tuż przed oddaniem listy do komisji wyborczej samowolnie dopisał przed Janiszewskim inną osobę o tym samym nazwisku. Za manipulowanie listą kandydatów został usunięty ze Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
- po przegranych przez AWSP wyborach związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Nie otrzymał jednak miejsca na liście kandydatów w wyborach samorządowych w 2002. Odszedł z PiS do Ligi Polskich Rodzin. Jako kandydat LPR został wybrany do Sejmiku województwa pomorskiego, w którym został wybrany wiceprzewodniczącym. Był również kandydatem LPR na stanowisko Prezydenta Gdańska, jednak nie przeszedł do drugiej tury wyborów. Był głównym autorem kampanii wyborczej partii Romana Giertycha do Parlamentu Europejskiego. W 2004 popadł w konflikt z liderem LPR na Pomorzu Robertem Strąkiem i odszedł z tej partii, po czym ponownie związał się z PiS.
- w wyborach w 2005 został wybrany w okręgu nr 25 (Gdańsk) posłem na Sejm V kadencji z ramienia PiS.
- ponownemu zbliżeniu Kurskiego do środowiska Prawa i Sprawiedliwości w 2004 przychylny był Jarosław Kaczyński, podczas gdy Lech Kaczyński początkowo się na to nie zgadzał. Ostatecznie jednak umieścił go w swoim sztabie podczas wyborów prezydenckich w 2005.

Jacek Kurski - staż parlamentarny:

  • Poseł V kadencji
    • Data wybrania: 2005-09-25
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 25 Gdańsk
      Liczba głosów: 26446
  • Poseł VI kadencji
    • Data wybrania: 2007-10-21
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 25 Gdańsk
      Liczba głosów: 23585