Money.plGospodarka Politycy Wojciech Olejniczak

Wojciech Olejniczak

Data i miejsce
urodzenia:
1974-04-10, Łowicz
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe
Zawód: inż. ekonomii rolnictwa

Wojciech Olejniczak

Wojciech Michał Olejniczak (ur. 10 kwietnia 1974 w Łowiczu) - polski polityk.
Wicemarszałek Sejmu V kadencji, poseł na Sejm z ramienia SLD (okręg wyborczy: 11 Sieradz). Były minister rolnictwa i rozwoju wsi w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Pierwszy niebędący wcześniej członkiem PZPR przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Od 29 maja 2005 do 31 maja 2008).
Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie kierunek Rynek Rolny i Spółdzielczość, studia magisterskie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie kierunek Zarządzanie i Marketing w Agrobiznesie oraz rozpoczął (nieukończone jeszcze) studia doktoranckie na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie.
Podczas studiów był przewodniczącym parlamentu studenckiego SGGW i jako jedyny w historii nie otrzymał absolutorium za swoją działalność w pierwszym głosowaniu. Absolutorium otrzymał w drugiej turze głosowań.
W okresie od 23 października 2001 do 11 kwietnia 2003 był członkiem Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Sejmowej Komisji Europejskiej.
Przed nominacją na ministra rolnictwa pełnił jednocześnie funkcję pełnomocnika rządu ds. dostosowania rolnictwa do wymogów UE i wiceministra rolnictwa, którym został 1 kwietnia 2003. W ministerstwie Wojciech Olejniczak odpowiadał za usprawnienie procesu legislacyjnego, związanego z dostosowaniem systemu funkcjonowania polskiego rolnictwa, obszarów wiejskich i rynków rolnych do wymogów Unii Europejskiej.
Nadzorował realizację zadań należących do Departamentu Budżetu i Finansów, Departamentu Rozwoju Wsi oraz Departamentu Spraw Obronnych. Zajmował się m.in. kształtowaniem polityki wobec sektora rolnego w ujęciu ogólnokrajowym, aktywizacją mieszkańców wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, rynkiem pracy w rolnictwie i na wsi, ubezpieczeniami społecznymi.
Pełni funkcję przewodniczącego Zespołu SLD ds. Wsi i Rolnictwa. W 2000 r. w wyborach prezydenckich był w sztabie wyborczym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, odpowiedzialnym za stronę medialną i wizualną kampanii. Od 2001 roku członek sztabu wyborczego SLD. Od 2002 roku jest również członkiem Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych.
W latach 1999-2002 był przewodniczącym Rady Krajowej Związku Młodzieży Wiejskiej, a w latach 1999-2000 przewodniczącym Parlamentu Studentów RP (następcą Andrzeja Szejny). W latach 1997-1999 był pierwszym Prezesem Zarządu Fundacji Parlamentu Studentów RP (fundacja Skarbu Państwa). Był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w Polsce 2005. Wojciech Olejniczak został 26 października 2005 wybrany wicemarszałkiem Sejmu RP.

Wojciech Olejniczak - staż parlamentarny:

 • Poseł IV kadencji
 • Poseł V kadencji
  • Data wybrania: 2005-09-25
   Lista wyborcza: Sojusz Lewicy Demokratycznej
   Okręg wyborczy: 11 Sieradz
   Liczba głosów: 31471
 • Poseł VI kadencji
  • Data wybrania: 2007-10-21
   Lista wyborcza: Sojusz Lewicy Demokratycznej