Janusz Palikot

Data i miejsce
urodzenia:
1964-10-26, Biłgoraj
Stan cywilny: wolny
Wykształcenie: wyższe
Zawód: przedsiębiorca

Janusz Palikot

Janusz Palikot (ur. 26 października 1964 w Biłgoraju) - polski biznesmen, pisarz, poseł na Sejm V kadencji.
Absolwent wydziału filozofii na KUL i Uniwersytecie Warszawskim. Jest właścicielem Grupy Jabłonna, współwłaścicielem Polmosu Lublin S.A., twórcą sukcesu wytwórni win Ambra, założycielem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria oraz tygodnika Ozon. Do czerwca 2005 roku był wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.
23 czerwca 2005 roku ogłosił wstąpienie do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku startował do Sejmu z listy PO zdobywając mandat poselski. W Sejmie zdobył sobie opinię jednego z najbardziej kontrowersyjnych posłów: w marcu 2007 zdobył rozgłos, składając wniosek o wykluczenie Jana Marii Rokity z szeregów Platformy Obywatelskiej. W kwietniu, podczas konferencji programowej PO, następującej po odrzuceniu przez polski Sejm prawicowych poprawek do konstytucji dotyczących ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, Janusz Palikot wystąpił w koszulce z napisami "jestem gejem", "jestem z SLD". Polityk argumentował, iż chciał w ten sposób ukazać rolę, jaką odgrywać powinna Platforma we współczesnej polityce: jego zdaniem priorytetowym celem partii powinna być "obrona gejów, Żydów i ludzi z SLD". Kilka dni później, 24 kwietnia, podczas konferencji prasowej poświęconej sprawie lubelskich policjantów oskarżonych o gwałt i molestowanie seksualne, przemawiał trzymając w jednej ręce silikonowego penisa, a w drugiej pistolet. Scenografię konferencji uzupełniały dwa manekiny kobiet z zaklejonymi ustami, którym na szyjach powieszono plansze z napisami: "Jeśli powiecie o tym komukolwiek, to was rozp...!" "Rozwalę ci łeb!" oraz telewizor, w którym odtwarzana była scena gwałtu na kobiecie (pochodząca z filmu Nieodwracalne z Monicą Bellucci w roli głównej).
W 2003 roku ukazała się książka "Myśli o nowoczesnym biznesie" autorstwa Janusza Palikota oraz profesora nauk ekonomicznych Krzysztofa Obłoja. W marcu 2007 ukazała się autobiografia Janusz Palikota pod tytułem "Płoną koty w Biłgoraju".

Janusz Palikot - staż parlamentarny:

 • Poseł V kadencji
  • Data wybrania: 2005-09-25
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 6 Lublin
   Liczba głosów: 26275
 • Poseł VI kadencji
  • Data wybrania: 2007-10-21
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
 • Poseł VII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Okręg wyborczy: 19 Warszawa I
   Liczba głosów: 94811