Dariusz Rosati

Data i miejsce
urodzenia:
1946-08-08, Radom
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe
Zawód: ekonomista

Dariusz Rosati


Dariusz Rosati – polski polityk, były minister spraw zagranicznych i poseł. Obecnie eurodeputowany. Z wykształcenia ekonomista.

Dariusz Rosati w latach 1966-1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W roku 1995 mianowano go na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Funkcję tę pełnił przez kolejne dwa lata. Rok później zasiadł w Radzie Polityki Pieniężnej.

W roku 2004 wystartował w wyborach do Europarlamentu z ramienia Socjaldemokracji Polskiej. Udało mu się uzyskać mandat poselski po uzyskaniu poparcia ponad 75 tysięcy głosów w jednym z okręgów warszawskich. Sukcesu tego nie udało mu się powtórzyć 5 lat później. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2009 utworzony przez niego ruch Porozumienie dla Przyszłości nie osiągnął progu wyborczego. W 2011 roku Dariusz Rosati z powodzeniem wystartował w wyborach do sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Trzy lata później, również z listy tej partii, udało mu się uzyskać mandat eurodeputowanego.

Dariusz Rosati żonaty jest ze słynną projektantką mody Teresą Rosati. Mają dwoje dzieci: syna Marcina oraz córkę Weronikę (aktorkę).

Dariusz Rosati - staż parlamentarny:

 • Poseł VII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 20 Warszawa
   Liczba głosów: 59562