Arkadiusz Rybicki
Polityk, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm.
Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W II poł. lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Działał w Ruchu Młodej Polski, redagował wydawane w drugim obiegu czasopismo "Bratniak".
W sierpniu 1980 pomagał strajkującym robotnikom Wybrzeża. Wspólnie z kolegą Maciejem Grzywaczewskim (późniejszym dyrektorem Programu I TVP) spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 tablica z postulatami została przez UNESCO wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego "Pamięć Świata".
Po sierpniu 1980 zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność", w 1981 kierował agencją prasową Biura Informacji Prasowej Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". Był bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku.
W latach 1990-1991 pracował jako szef Zespołu Obsługi Politycznej prezydenta RP w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Odszedł z pracy w Kancelarii po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim.
W latach 1993-1999 był dyrektorem kreatywnym w Agencji Filmowej Profilm. Od 1999 do 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym m.in. za współpracę z zagranicą i integrację europejską.
Od 2002 radny Rady Miasta Gdańska. Kierował Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
W latach 1992-1996 był wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej.
Działał w Platformie Obywatelskiej, był jej przewodniczącym w Gdańsku. W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany posłem na Sejm V kadencji z okręgu Gdańskiego.
Autor wielu publikacji z zakresu historii, polityki i kultury oraz scenariuszy filmów dokumentalnych. Wyróżniony Narodowym Orderem Zasługi przyznanym przez prezydenta Francji Jacquesa Chiraca.
Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Leciał na obchody rocznicy mordu w Katyniu.