Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blogi to za mało. Politycy stawiają na gry i telewizję w sieci

0
Podziel się:

Partyjna aktywność w internecie wyraźnie rośnie.

Blogi to za mało. Politycy stawiają na gry i telewizję w sieci
(Lukajani/Dreamstime.com)

Już nie tylko partyjne strony internetowe, ale także blogi, telewizje internetowe, gry, dyżury na komunikatorach, profile na serwisach społecznościowych - partie polityczne rozszerzają swoją aktywność w sieci.

Każda z partii ma swoją stronę w internecie - czasami nawet kilka. Własne strony prowadzi większość posłów. Wielu z nich pisze także blogi. Jednym z najnowszych pomysłów jest natomiast własna telewizja internetowa.

Platforma ma kamerę i Super Aziewicza

Platforma Obywatelska ma dwie strony www - klubową i partyjną. Jesienią wystartuje nowa witryna szefa klubu Zbigniewa Chlebowskiego, a klubowa przejdzie gruntowny lifting. Będą na niej zamieszczane nagrania wideo z wypowiedziami polityków Platformy, kręcone w klubie PO, a nie tylko kopiowane z mediów.

Miskiewicz: Wirtualny poseł, czyli zrób sobie partię
_ - Mamy własną kamerę, startujemy jesienią. Jest też odgórne zalecenie, żeby każdy poseł miał swoją stronę internetową, specjalne szkolenia z tworzenia stron przeszli dyrektorzy biur w regionach _- mówią politycy PO.

Na stronie posła POTadeusza Aziewiczamożna z kolei zagrać w grę _ Super Aziewicz _. Andrzej Halickipokazuje na stronie zdjęcia ze swojej hodowli dogów niemieckich i deklaruje wierność Legii Warszawa. EurodeputowanySławomir Nitrasprzekierowuje z kolei internautów do strony klubowej Pogoni Szczecin.

Swoją stronę mają m.in. wicepremierGrzegorz Schetyna, ministrowie: spraw zagranicznychRadosław Sikorski, skarbuAleksander Grad, sprawiedliwościAndrzej Czuma(strona rodziny Czumów), zdrowiaEwa Kopacz, infrastrukturyCezary Grabarczyk.

Na naszej-klasie jest konto Pawła Grasia (bez załadowanych zdjęć). Po wpisaniu w wyszukiwarkę naszej-klasy "Donald Tusk" wyskakuje 58 różnych kont, w dużej części oznaczonych jako fikcyjne.

Na Facebooku zarejestrowani są wiceminister zdrowiaJakub Szulci młodzi posłowie PO -Beata Bublewicz, Michał Szczerba,Cezary TomczykczyKrzysztof Tyszkiewicz. Najsłynniejszym blogerem Platformy jestJanusz Palikot. Bloguje teżJerzy Fedorowicz.

Kaczorek do pobrania. Ze stron PiS

Prawo i Sprawiedliwość też ma dwie oficjalne strony - partyjną i klubową. Działają niezależnie, przygotowują je osobne zespoły. Na obu znajdziemy informacje o politykach PiS, klipy i wywiady.

Klub parlamentarny ostatnio wsławił się produkcją filmików animowanych, m.in. o rzeczniku rządu Pawle Grasiu jako dozorcy, czy o wydarzeniach w Kupieckich Domach Towarowych.

Zakazany spot PiS-u jest hitem internetu
Ze strony partii można załadować na swój komputer tapety i wygaszacze z logo PiS. Można też ściągnąć kaczorka - maskotkę zaglądającą co jakiś czas na ekran komputera. Czasem kaczorek wymachuje chorągiewką PiS, czasem zachęca do wejścia na stronę internetową, a czasem tylko śpi w roku ekranu w szarej szlafmycy.

Niektórzy politycy PiS mają własne blogi. Najpopularniejszy jest ten eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego.

KP PiS chwali się, że PiS jest jedyną partią parlamentarną mającą oficjalny profil na naszej-klasie (z 2063 znajomymi), MySpace, Facebook czy Google Picasa. Politycy PiS korzystają też z Twittera.

Na portalu nasza-klasa znajdziemy też sporo kontJarosława Kaczyńskiegoi innych polityków PiS. W większości są to konta fikcyjne. W internecie można też oglądać produkcje TV PiS, gdzie politycy tej partii komentują bieżące wydarzenia.

Szef SLD bloguje z komórki

Bardzo aktywny w internecie jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ze strony Sojuszu można przejść bezpośrednio na strony poszczególnych polityków partii i ich blogi. W SLD internetowy dziennik prowadzą Grzegorz Napieralski,Wojciech Olejniczak,Joanna Senyszyn czy Marek Siwiec.

Jest także tzw. mikroblog, który umożliwia szybkie informowanie o tym, co robimy w danym momencie. Swoje wpisy umieszcza tu szef SLD. _ - Przewodniczący nie ma zbyt wiele czasu, aby siedzieć przed komputerem, ale zawsze ma przy sobie telefon komórkowy, dzięki któremu może się wpisywać _ - mówi redaktor naczelny serwisu internetowego Sojuszu Łukasz Naczas. Ostatni wpis Napieralski umieścił przed tygodniem, informując, że na urlopie uczy pływać jedną ze swoich córek.

Sojusz ma także własną telewizję i własny kanał w serwisie YouTube, przygotowywany przez czteroosobowy zespół. W TV SLD można znaleźć wywiady, komentarze, wideoblogi polityków Sojuszu, a także zapisy konferencji prasowych. Jak dotąd zamieszczono około 400 materiałów.

Od niedawna w TV SLD jest także serwis informacyjny, prowadzony przez młodą adeptkę dziennikarstwa z Gniezna. Serwis - jak mówi Naczas - będzie pojawiał się dwa razy w tygodniu i podsumowywał najważniejsze wydarzenia.

Po wakacjach szef SLD powróci do swoich dyżurów na komunikatorze Gadu-Gadu, gdzie każdy może mu zadać pytanie. Powstaną także profile Sojuszu na najpopularniejszych portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy MySpace.

PSL ewoluuje. W stronę telewizji

Spośród polityków PSL swój blog prowadzą m.in.: prezes partiiWaldemar Pawlak, a także posłowie Eugeniusz Kłopotek, Andrzej Sopliński,Andrzej Pałysoraz Janusz Piechociński. Ten ostatni opublikował na nim ostatnio swój wiersz, napisany z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Własne blogi prowadzi też kilku działaczy Forum Młodych Ludowców - młodzieżówki PSL.

Swoje strony internetowe ma większość członków poselskiego klubu ludowców; mają je także dwaj spośród trzech posłów do PE wybranych z listy PSL:Jarosław Kalinowskii Czesław Siekierski.

Jak mówi sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Józef Szczepańczyk, za kilka tygodni uruchomiona zostanie nowa strona internetowa partii. Będzie ona dostosowana do potrzeb osób niewidomych, niedowidzących i niesłyszących.

Z kolei przygotowana specjalnie na tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego strona www.wybieram.psl.pl jest obecnie przebudowywana. Jak mówił Szczepański, chodzi o ewolucję _ w stronę czegoś, co można by bardzo umownie nazwać telewizją internetową _. _ Chcielibyśmy w drodze ewolucji dojść do tego sposobu komunikowania się z wyborcami _.

Już obecnie na stronie można obejrzeć krótkie filmiki dotyczące wydarzeń z udziałem polityków PSL. Szczepańczyk powiedział, że na bazie tej strony powstanie w przyszłości serwis w związku z wyborami samorządowymi i prezydenckimi.

Raport Money.pl
*Rządowe strony www - internetowe manowce * Strony internetowe polskich ministerstw są dla ludzi. Jest to prawda, którą urzędnicy odpowiedzialni za ich tworzenie powinni sobie powiesić na tablicach korkowych w gabinetach. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)