Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzkowi gratuluje cała Polska i Europa

0
Podziel się:

Polak został szefem Parlamentu Europejskiego - zdecydowaną większością głosów.

Buzkowi gratuluje cała Polska i Europa
(PAP/Radek Pietruszka)

Na Jerzego Buzka głosowało 555 europosłów spośród 713, którzy brali udział w wyborach. Oddano w sumie 644 głosów ważnych. Konkurentka Buzka Szwedka Eva-Britt Svensson dostała 89 głosów.

Po wyborze Buzek podziękował: - _ To dla mnie wielkie wyzwanie i wielki zaszczyt. Zrobię wszystko, by nie zawieść, tych którzy na mnie głosowali. Tych, którzy na mnie nie głosowali chcę przekonać do siebie _- podkreślał.

Donald Tusk powiedział, że wybór Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest wielkim dniem dla Polski i Europy. Premier dodał, że rozmawiał z nowym przewodniczącym i gratulował mu sukcesu.

Szef rządu zaznaczył, że wybór Polaka na szefa Parlamentu Europejskiego jest symboliczny dla Polski i państw naszego regionu:

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Ekspert od spraw europejskich Marek Saryusz-Wolski podkreśla, że przewodniczący parlamentu jest jednym z trzech najważniejszych polityków w Unii Europejskiej.

POSŁUCHAJ SARYUSZA-WOLSKIEGO

Jerzy Buzek jest pierwszym szefem europarlamentu pochodzącym z byłych krajów komunistycznych. Marek Saryusz-Wolski podkreśla jednak, że Buzek będzie musiał działać przede wszystkim w imieniu całej Unii, a nie tylko Polski.

Swoje poparcie wygłaszali nawet najwięksi konkurenci w staraniach o fotel przewodniczącego PE. Po przewodniczącym włoskiej Izby Deputowanych Gianfranco Finim także szef Senatu Renato Schifani złożył gratulacje Jerzemu Buzkowi.

W depeszy gratulacyjnej Schifani podkreślił: _ Pański mandat, jestem tego pewien, przyczyni się do umocnienia nie tylko relacji między Parlamentem Europejskim i zgromadzeniami państw członkowskich, ale także między poszczególnymi parlamentami Unii, w świadomości, że politycznej integracji naszego kontynentu będzie służyć w najbliższych latach doświadczenie państw Europy Wschodniej _.

Zadowolenie wyrażali nawet posłowie opozycji. Oto, co powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło:

ZOBACZ TAKŻE:

Jerzy Buzekzapowiedział, że będzie dążył do usprawnienia działalności europarlamentu. Jego zdaniem jest to możliwe jedynie po przyjęciu traktatu lizbońskiego przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Według byłego szefa rządu nie tylko usprawni to prace europarlamentu, ale też umożliwi szersze działania na arenie międzynarodowej.

POSŁUCHAJ PREMIERA BUZKA:

Buzek mówił też o najważniejszym kryzysie, który stoi przed eurodeputowanymi - kryzysie braku zaufania obywateli Unii do polityków. _ - Zróbmy wszystko by to się zmieniło. Wtedy łatwiej nam będzie sprostać zadaniom, które na nas czekają _ - zaznaczył.

POSŁUCHAJ PREMIERA BUZKA:


ZOBACZ TAKŻE:

| KIM JEST JERZY BUZEK |
| --- |
|

Jerzy Buzek jest eurodeputowanym od 2004 roku. W Parlamencie Europejskim jest członkiem największej frakcji politycznej - Europejskiej Partii Ludowej - Europejscy Demokraci (PPE-ED). Trzy lata temu został wybrany Eurodeputowanym Roku w kategorii badania naukowe i technologie. Nagrodę przyznał mu miesięcznik _ The Parliament Magazine _. Profesor Jerzy Buzek w latach 1997-2001 był premierem rządu koalicji AWS-UW, a potem AWS. Kierowany przez niego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty. Za jego kadencji udało się rozpocząć negocjacje unijne, przystąpić do NATO oraz podpisać umowę o dostawach gazu z Norwegii i Danii. Był drugim w dziejach Polski ewangelikiem na stanowisku premiera rządu, po Felicjanie Sławoju Składkowskim. Jerzy Buzek ma tytuł profesora nauk technicznych, został też uhonorowany doktoratem honoris causa uniwersytetów w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej oraz Politechniki Śląskiej. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)