Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fotyga
06.03.2009 13:14

Fotyga ambasadorem przy ONZ. Ma poparcie PO

To idealna kandydatura - podkreśla też PiS. SLD wytyka Fotydze brak kwalifikacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*PO przekonuje, że nominacja Anny Fotygi na ambasadora Polski przy ONZ to efekt polityki, w której ważniejsze są dokonania niż legitymacja partyjna. _ To idealna kandydatura _ - podkreśla PiS. Zdaniem SLD Fotydze brak kwalifikacji do tej funkcji. *

Szef MSZRadosław Sikorskipoinformował w piątek, że zaproponował swojej poprzedniczce, minister spraw zagranicznych w rządzie PiS, Annie Fotydze stanowisko ambasadora Polski przy ONZ. PremierDonald Tuskpytany o tę nominację, powiedział dziennikarzom, że Polski nie stać na marnowanie zasobów kadrowych. Zaznaczył, że wart wsparcia jest każdy, _ kto może Polskę reprezentować z dobrym skutkiem, kto kiedyś pełnił jakąś rolę, nawet w obozie konkurencyjnym _.

Również wiceszef POWaldy Dzikowski, pytany o kandydaturę Fotygi, zaznaczył, że dla jego partii ważniejszy jest dorobek, predyspozycje oraz doświadczenie międzynarodowe poszczególnych polityków, niż ich legitymacja partyjna. _ - Platforma pokazuje, że nie jest ważne z jakiej partii dana osoba pochodzi, ale jakie ma predyspozycje, pozycję w Europie, dorobek i doświadczenie. To jest ważniejsze dla Polski, niż informacja z jakiej jest opcji politycznej _ - powiedział Dzikowski.

Pytany, dlaczego Platforma proponuje stanowisko Fotydze - osobie, którą w okresie jej szefowania MSZ, ostro krytykowała za nieudolność i brak kompetencji, Dzikowski powiedział: _ - Uprawiamy politykę rozsądku i miłości; patrzymy na jej dokonania, cieszy się też szacunkiem w Europie. _ Inne zdanie ma natomiast marszałek SejmuBronisław Komorowski, który ocenia, że Fotyga w przeciwieństwie doWłodzimierza Cimoszewicza- kandydata Polski na sekretarza generalnego Rady Europy - raczej nie posiada jakiejś takiej, ugruntowanej pozytywnej opinii w świecie. Sceptyczny wobec kandydatury Fotygi jest też koalicyjny PSL. _ - Gdybym ja był ministrem spraw zagranicznych, to bym szukał innego kandydata _ - mówi przewodniczący klubu PSLStanisław
Żelichowski.
Nie chciał jednak szerzej komentować tej decyzji.

Były wiceminister spraw zagranicznych i członek sejmowej komisji spraw zagranicznychKarol Karskiz PiS przekonuje z kolei, że Fotyga jest idealnym kandydatem na stanowisko ambasadora Polski przy ONZ. Zaznaczył, że Fotyga ma odpowiednie doświadczenie do pełnienia tej funkcji. Była ministrem spraw zagranicznych, była także polskim przedstawicielem w związanej z ONZ Międzynarodowej Organizacji Pracy: - _ Fotyga to nie tylko wysokiej rangi dyplomata. Także jej wykształcenie w zakresie handlu zagranicznego predysponuje ją do zajęcia tego stanowiska _ - podkreślił Karski.

Z kolei w opinii jednego z liderów SLD, wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, Fotyga nie ma kwalifikacji - ani charakterologicznych, ani dyplomatycznych - do tego, by pełnić funkcję ambasadora Polski przy ONZ: - _ Tam trzeba bez przerwy znajdować kompromisy i zdolność porozumiewania mieć opanowaną do perfekcji, czyli trzeba mieć pełne kwalifikacje dyplomatyczne. Tych kwalifikacji pani Fotyga nie ma _ - mówił Szmajdziński dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, Fotyga _ pewnie nadawałaby się na inne placówki _. _ Ambasada przy ONZ jest tak specyficzna i wymagająca profesjonalizmu dyplomatycznego, że zgoda na takie rozwiązanie świadczyłaby o tym, że nie dbamy o jakość polskiej dyplomacji _ - dodał Szmajdziński.

Tagi: fotyga, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz