Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kwaśniewski
16.05.2007 07:31

Kwaśniewski na premiera?

Nie ustają spekulacje na temat politycznej przyszłości byłego prezydenta. Lewica zastanawia się jak najlepiej zdyskontować jego popularność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Andrzej Wiktor)

W marcu Aleksander Kwaśniewski ogłosił, m.in. w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej", że po kilkunastu miesiącach wraca do czynnej działalności na polskiej scenie politycznej.

Swoją decyzję motywował potrzebą przeciwstawienia się temu co robi PiS. Zdaniem Kwaśniewskiego rządząca partia zaprzęgła prokuraturę i policję do walki z politycznymi przeciwnikami. Głośnym echem odbiło sie stwierdzenie byłego prezydenta, żeczuje się podsłuchiwany przez IV RP.

Premier Kaczyński żartował, że takie stwierdzenie świadczy o nienajlepszej formie Kwaśniewskiego. Ale finałem sprawy było spotkanie byłego prezydenta z premierem. Szef rządu zapewnił polityka lewicy, że nie jest on podsłuchiwany.

ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura przesłucha Kwaśniewskiego? Mniej więcej w tym samym czasie do mediów przeciekły nagrania rozmów byłego premiera Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym. Oleksy stwierdził, że "Oluś zawsze był małym krętaczem" i że były prezydent nigdy nie będzie w stanie udowodnić skąd wziął pieniądze na zakup apartamentu.

Zdaniem zwolenników Kwaśniewskiego data publikacji rozmów nie była przypadkowa. Ich zdaniem miało to storpedować polityczne plany polityka, który wciąż jest najpopularniejszym liderem lewicy.

W ostatnich tygodniach pojawiały się spekulacje, że Kwaśniewski założy nową partię. ten tego nie potwierdzał. Według doniesień Ruch Obrony Praw Człowieka miał współtworzyć razem z Bronisławem Geremkiem i Andrzejem Olechowskim.

Wczoraj lider SLD Wojciech Olejniczak zadeklarował jednak, że były prezydent jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem Lewicy i Demokratów na szefa rządu. Według komentatorów "Dziennika" ma doprowadzić to do wzrostu popularności lewicy i poprawy notowań koalicji LiD w sondażach.

Okazuje się, że taki scenariusz ma szansę powodzenia. Według sondażu "Dziennika" ponad 50 procent badanych zgodziło się, że LiD pod patronatem Kwaśniewskiego będzie poważnym i skutecznym przeciwnikiem dla PiS i PO.

Eksperci są jednak bardziej sceptyczni. Profesor Jadwiga Staniszkis uważa ten sondaż za falstart byłego prezydenta. Znana socjolog twierdzi, że Kwaśniewski nadal cieszy się sporą popularnością, jednak nie przekłada się ona na wzrost notowań LiD.

Tagi: kwaśniewski, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz