Notowania

rząd
25.06.2009 16:53

Resorty szukają cięć. MSZ potraktują łagodniej

Radosław Sikorski może spać spokojnie. Jego resort nie musi szukać dużych oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rozpoczęły się rozmowy w sprawie oszczędności, jakie mogą zaproponować resorty.

W związku z nowelizacją budżetu na drugie półrocze 2009 roku rząd oczekuje dodatkowych oszczędności w resortach na poziomie 3 mld zł.

PremierDonald Tuskzapowiedział, że na ostateczny kształt wydatków w poszczególnych ministerstwach trzeba poczekać _ kilkadziesiąt godzin _, ponieważ prace jeszcze trwają.

Rozmowy z resortami prowadzi wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska wspólnie z ministrem w Kancelarii PremieraMichałem Bonim.

Pomysły i propozycje ministrów dotyczące oszczędności muszą uzyskać akceptację premiera oraz ministra finansów.

Szef rządu dodał, że w najtrudniejszej sytuacji jest MSZ, bo jego pracownicy wydają pieniądze za granicą i dlatego _ w procesie szukania oszczędności minister Sikorski będzie traktowany przeze niego łagodniej _.

Wcześniej premier mówił, że planowane dodatkowe oszczędności w ministerstwach, związane z nowelizacją tegorocznego budżetu, nie dotkną m.in. nauczycieli i policjantów.

Podkreślił, że cięć będzie trzeba szukać przede wszystkim w administracji. Dodał, że najpóźniej 7 lipca Sejm otrzyma projekt nowelizacji budżetu na drugie półrocze 2009 roku. Wcześniej Rada Ministrów ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie.

Odbyło się już spotkanie ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy z wiceminister finansów Elżbietą Suchocką-Roguską oraz Michałem Bonim. Dotyczyło ono nowelizacji budżetu na 2009 rok oraz planów budżetu na rok 2010. _ - Spotkanie miało charakter wstępny, a zatem jakiekolwiek informacje na temat ewentualnych oszczędności w ministerstwie byłyby zdecydowanie przedwczesne _ - powiedział Maciej Kujawski z wydziału informacji resortu.

Nie jest znany na razie termin spotkania szefów resortów środowiska oraz infrastruktury -Macieja NowickiegoorazCezarego Grabarczyka- w sprawie planowanych dodatkowych oszczędności w związku z nowelizacją tegorocznego budżetu. Nie jest też znana wysokość cięć.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Tusk broni Rostowskiego. "Plądrują walizki pasażerów" ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;broni;rostowskiego;pladruja;walizki;pasazerow,59,0,484923.html )

Żadnych ustaleń w sprawie ewentualnych oszczędności nie podjęło dotąd Ministerstwo Zdrowia.

W resorcie gospodarki trwają prace nad analizą budżetu tego ministerstwa; na razie nie odbyły się rozmowy w tej sprawie.

Na 26 czerwca wyznaczono spotkanie przedstawicieli resortu nauki z Michałem Bonim - rzecznik prasowy Bartosz Loba. - _ Możemy przedstawić plan realizacji zaplanowanych na początku roku 870 mln oszczędności. Z dodatkowych zobowiązań nałożonych na resort przy nowelizacji budżetu zamierzamy się oczywiście wywiązać, nie mamy jeszcze jednak szczegółowego planu _ - powiedział.

Minister sportuMirosław Drzewiecki w Polsacie News oszacował, że jego resort zaoszczędzi kilkadziesiąt milionów złotych. Zapewnił, że nie będzie cięć wydatków związanych z przygotowaniem Euro 2012 ani realizowanym programem Orlik. Dodał, że nie jest jeszcze umówiony na spotkanie z ministrem finansów w tej sprawie.

Jak mówił, będą to m.in. oszczędności na przetargach. _ - Wyniki przetargów są dzisiaj takie, że zaoszczędzamy między 25 a 40 proc. budżetu. (...) Jeżeli mam obciąć swój budżet, załóżmy o 10 proc., a oszczędzam na inwestycji 30 proc., to de facto robię to samo co planowałem, tylko płacę mniej pieniędzy _ - wyjaśnił Drzewiecki.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Grzegorz Żurawski poinformował, że budżet resortu na ten rok jest analizowany. _ - Szukamy ewentualnych możliwości redukcji wydatków. W sferze edukacji jest to szczególnie trudne _ - powiedział. Podkreślił jednocześnie, że na pewno wrześniowe podwyżki dla nauczycieli nie są zagrożone. Termin spotkania premiera z minister edukacjiKatarzyną Hallnie jest jeszcze ustalony.

Tagi: rząd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz