Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Polska firma wprowadza szybkie testy na COVID-19. Wynik w 6 minut

3
Podziel się:

Firma SensDX z Wrocławia wprowadza testy na COVID-19, które dają wynik już po 6 minutach od badania. Docelowo testy mają kosztować zaledwie 100 zł.

SensDX wprowadza szybkie testy na COVID-19
SensDX wprowadza szybkie testy na COVID-19 (Getty Images)

Test SensDX wykrywa zakażenie koronawirusem na bardzo wczesnym etapie infekcji, a jego skuteczność jest porównywalna do testów genetycznych RT-PCR - podaje PAP.

O opracowaniu szybkich testów na COVID-19, ale również na grypę, spółka SensDX poinformowała w komunikacie. Dodano w nim, że prace nad szybkim testem firma rozpoczęła tuż po wybuchu pandemii, a zaangażowani w nie byli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Test jest przeznaczony do użytku poza laboratorium i pozwoli na szybką diagnostykę pacjentów m.in. na lotniskach, w ratownictwie medycznym, w przychodniach, aptekach lub przy przejazdach przez punkty kontroli. Umożliwia on diagnostykę koronawirusa oraz wirusa grypy A/B po jednym wymazie.

Zobacz także: Orange: pomaganie w czasie pandemii COVID-19

"Test SensDx sprawdza obecność aktywnego białka wirusa i nie wykaże fałszywie dodatniego wyniku w przypadku obecności resztkowego RNA nieaktywnego wirusa, co jest kluczowym czynnikiem odróżniającym technologię SensDx od metod PCR" - czytamy w komunikacie.

"Ostateczny wynik testu jest dostępny w ciągu 5-6 minut. Platforma SensDx jest przenośna, a połączenie z chmurą umożliwia integrację procesów z już istniejącymi systemami" - dodano.

Badanie skuteczności testu w wykrywaniu SARS-CoV-2 przeprowadzone na 100 próbach dodatnich pokazało jego czułość na poziomie 92 proc., a na 500 próbkach ujemnych - na poziomie 98,5 proc. Optymalizacja algorytmu ma z czasem poprawić poziom zgodności czułości.

Test w najbliższych tygodniach ma trafić do 200 klinik, a cena badania - jak podał SensDx - ma wynosić 200-250 zł, a docelowo 100 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Konrad
3 lata temu
Przyzwyczajajmy się do tego rodzaju testów, bo za chwilę wszedzie będzie wymagane zaświadczenie o aktualnych wynikach badań. W tej chwili naszym pracownikom musimy zlecać regularne badania w Diagnostyce z zaświadczeniem lekarza w j.angielskim. Inaczej nie byłoby szans na przekroczenie granicy bez 2-tygodniowej kwarantanny
asss
4 lata temu
Jakie punkty kontroli? Co bedziecie wszystkim teraz wciskac testy tej pseudoplandemii?
edek
4 lata temu
:) :) szumowski i spółka zapłaci 300