Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska utrzymała pozycję lidera. Najniższe bezrobocie w UE

39
Podziel się:

Eurostat podał, że w marcu stopa bezrobocia w Polsce pozostała na poziomie ze stycznia oraz lutego i wyniosła 3,1 proc. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska utrzymała pozycję lidera. Najniższe bezrobocie w UE
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w marcu 3,1 proc. , podał Eurostat. To najlepszy wynik w UE. (Adobe Stock)

Kolejne w rankingu są Czechy, które jeszcze w grudniu wyprzedzały Polskę. Teraz są na drugim miejscu z wynikiem 3,2 proc, podał europejski urząd statystyczny.

Kolejna w rankingu Holandia i Węgry mają bezrobocie na poziomie odpowiednio 3,5 proc. oraz 3,9 proc., a wszystkie inne kraje mają co najmniej czwórkę z przodu.

W Niemczech stopa bezrobocia wyniosła 4,5 proc. Średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,3 proc., a dla strefy euro to 8,1 proc. Najgorzej wypada Hiszpania z wynikiem 15,3 proc.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku. Przedstawiciel firm mówi, ile powinna wynosić

Trzeba pamiętać, że dane publikowane przez Eurostat różnią się od liczb pokazywanych przez Główny Urząd Statystyczny. Podczas gdy pierwsza z instytucji mówi o 3,1 proc. bezrobocia, druga podlicza je na 6,4 proc. W jednym ujęciu w Polsce jest 530 tys. osób bez pracy, a w drugim dwa razy więcej.

Różnica wynika z metodologii obliczeń. Eurostat bierze pod uwagę osoby, które nie pracują i chcą znaleźć pracę. Procentowa wartość odnosi się do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Dane są zbierane na podstawie ankiet. GUS natomiast podaje po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, a nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje na czarno.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród osób w wieku poniżej 25 lat (13,9 proc.), tracimy pozycję w lidera. To wciąż mniej niż średnia europejska (71,1 proc.), ale wyprzedza nas aż 8 krajów.

A stopa bezrobocia odnosi się do aktywnych zawodowo, nie uwzględnia natomiast tych osób, które stały się bierne zawodowo, czyli z różnych powodów przestały szukać pracy. A w Polsce liczba aktywnych zawodowo osób poniżej 25 roku życia spadła w ubiegłym roku najmocniej w całej UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
ges
rok temu
Drodzy reporterzy proszę was powiedzcie politykom w końcu że ludzie nie chcą pieniędzy z urzędu pracy dla upodlenia nas (najniższe bezrobocie) dlatego się ubezpieczają w Niemczech ,Czechach ,Norwegii, Szwecji, Holandii. Zgaście im tą PYCHĘ. My żyjemy godnie ale nie w swoim kraju
Mat
rok temu
Mam za to najwyzszy podatek zwany inflacja. Podatek ten naklada rzad przez drukowanie pieniadza fiducjarnego (pieniadz z wyssana z palucha ,,wartoscia,,)
ZK590
rok temu
niedługo zostaną w tym zadupiu tylko ci co znają adres do MOPS, dziecioroby i Polska pozbędzie się problemu z bezrobotnymi. Zostaną tylko Urzędy Pracy i tysiące pań dzielnie "pracujących" przy przekładaniu kartek.
podatnik
rok temu
Grunt,że minister finansów jest zadowolony i mówi to jako absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat! (ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra jeżeli dostanie licencjat to niech się cieszy!) , w momencie gdy inflacja przebija 5%, w PRLu bis ,który jest bankrutem od poczęcia i do tego zadłużonym na 7 bilionów(naszych bilionów) PLN?
emerytka
rok temu
I najniższe pensje, najniższe emerytury ,najwyższe w stosunku do pensji koszty utrzymania mieszkań i żywności ,najgorsza służba zdrowia. Ale mamy chlubę
...
Następna strona