Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Bezrobocie w marcu. Najnowsze dane GUS

13
Podziel się:

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu do 6,4 proc. z 6,5 proc. w lutym - wynika z najnowszych danych GUS. Wprawdzie liczba bezrobotnych jest mniejsza niż miesiąc wcześniej, ale znacznie większa niż w marcu ubiegłego roku.

Bezrobocie w marcu. Najnowsze dane GUS
Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 6,4 proc., wynika z najnowszych danuych GUS. (money.pl, Rafał Parczewski)

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec marca wyniosła 1 mln 78,4 tys., czyli o 21,1 tys. mniej niż w lutym oraz o 169,7 tys. więcej niż w marcu rok temu.

Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 102,6 tys., o 1 proc. więcej niż przed miesiącem oraz 4,1 proc. więcej niż przed rokiem.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu br. o 0,1 pkt proc., tyle samo co rok temu i jednocześnie mniej niż w latach przedpandemicznych o tej porze roku. Wtedy stopa bezrobocia spadała o co najmniej 0,2 pkt proc.” – zwraca uwagę Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

"Tegoroczny marzec był miesiącem istotnej poprawy warunków atmosferycznych w porównaniu do lutego czy stycznia, co umożliwiło rozpoczęcie prac w rolnictwie i budownictwie, stąd mimo wprowadzanych ponownie obostrzeń w gospodarce liczba bezrobotnych spadła, o 21,1 tys.” – dodaje Kurtek.

Jej zdaniem, z przyczyn sezonowych w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia może jeszcze delikatnie się obniżyć, ale na koniec roku będzie kształtować się najprawdopodobniej na poziomie wyższym niż na koniec 2020 roku - w okolicach 6,6-6,8 proc., w zależności od tego jak dalej rozwijać się będzie sytuacja pandemiczna.

Dane opublikowane w poniedziałek przez GUS są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu pracy, według których stopa bezrobocia w marcu również wyniosła 6,4 proc.

Przypomnijmy, że od czerwca do listopada bezrobocie rejestrowane utrzymywało się na poziomie 6,1 proc. W grudniu wzrosło do 6,2 proc., a w styczniu i lutym do 6,5 proc.

W marcu stopa bezrobocia była najwyższa w województwie warmińsko mazurskim, gdzie wyniosła 10,5 proc. Jednak w porównaniu z marcem ubiegłego roku największy wzrost odnotowano w województwach pomorskim (o 1,5 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 1,4 p.proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
observer
rok temu
Propaganda i ogłupianie ciemnego ludu - tyle w temacie
Beza
rok temu
Należy wziąć pod uwagę, że z rejestru bezrobotnych jest wykreślona osoba, którą do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił współmałżonek. Po prostu, jeśli osoba nie chce stawiać się na wyznaczoną wizytę w UP, to współmałżonek może u swojego pracodawcy zgłosić objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym żonę/męża. Trzeba to zgłosić do UP na piśmie i wtedy UP wykreśla taką osobę z rejestru bezrobotnych. A więc dane dot. bezrobocia są takie :)
Obserwator
rok temu
A ja tam nie wierze, że w Polsce jest jakiekolwiek bezrobocie. Mieszkania w miastach po 700-800 tyś. PLN schodzą na pniu. Banki nie nadążają z udzielaniem milionowych kredytów, a co rusz na drogach Mazowsza trwa budowlane szaleństwo domów. To nie jest kraj w którym króluję bezrobocie i bieda! A ludzie psoczą na PiS i ich polityki...
Xxx
rok temu
Ciekawe jakby wszyscy wrócili z zagranicy ...Jak wtedy spadło by bezrobocie
Polak
rok temu
Ci starsi idą na emeryturę, a młodsi wyjeżdżają. Za to mamy Ukraińców, Białorusinów, Filipińczyków , no i co my teraz zrobimy. Obcy zagarnął nasz kraj?