Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Domy bez pozwolenia. Ekspert: urbanistyczny chaos nam nie grozi

8
Podziel się:

- Budowa domów bez pozwolenia nie oznacza, że czeka nas urbanistyczny chaos - mówi Tomasz Sławiński, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w rozmowie z PAP. Jego zdaniem w gminach powinny powstać bazy projektów, zgodnych z regionalnym charakterem zabudowy.

Domy bez pozwolenia. Ekspert: urbanistyczny chaos nam nie grozi
Tomasz Sławiński, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej uważa, że urbanistyczny chaos nam nie grozi (af-mar - stock.adobe.com)

- Jeżeli domy będą powstawały zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego lub będą spełniały tzw. warunki zabudowy, to porządek urbanistyczny zostanie zachowany - mówi ekspert.

Zobacz także: Domy do 70 mkw. bez pozwolenia. Rewolucja obejmie również domki rekreacyjne

Urbanista odniósł się w ten sposób do opinii architektów i inżynierów budownictwa, którzy krytykują propozycje zawarte w Polski Ładzie, czyli możliwość budowy bez zezwolenia domów do 70 mkw. Obawiają się m.in., że spowoduje to chaos urbanistyczny i obniży jakość budynków a nawet zwiększy ryzyko katastrof budowlanych.

Według Sławińskiego, jeżeli domy będą powstawały zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego lub będą spełniały warunki zabudowy, to wówczas urbanistyczny chaos nam nie grozi.

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie w gminach bazy wzorcowych projektów domów, które będą harmonizowałyby z charakterem zabudowy danego regionu, jego historią czy warunkami środowiskowymi. - Jeśli stworzymy inwestorom możliwość wyboru dobrych projektów typowych, będą z nich korzystać - mówi w rozmowie z PAP.

Ekspert dodaje, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie w samorządach funkcji doradcy, który pomógłby inwestorom wybrać najlepsze dla nich rozwiązania, biorąc pod uwagę np. kształt jego działki czy potrzeby. Według niego zachętą dla samorządów do tworzenia takich komórek doradczych, a inwestorów do korzystania z nich, byłyby np. ulgi fiskalne.

Tomasz Sławiński nie obawia się także, że domy stawianie bez nadzoru będą gorszej jakości. Przypomniał, że zgodnie z nowymi propozycjami domy budowane na tzw. zgłoszenie muszą mieć sporządzony projekt budowlany spełniający warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
juc
3 lata temu
MAsz kawałek ziemi... Państwo może zabronć ci zbudować dom, wyciąć drzewa a jak wykopiesz skarb na zwojej ziemi to ci zabierze... Oto lista wolności i braku praw
antek
3 lata temu
Super bydzie ! Juz kupujemy cyment ! I piosek . Trza robić pustaki jak za Gomułki ! I bydzie piniądz ! Każden moze sobie stawiać ! Jak chce .Jest swoboda ! O to idzie . Dobry ten Kacyński !
Uwe Seler
3 lata temu
Gratulacje - każdy chyba ze swoja studnią i szambem , łojówka na stole z europalet a ogrzewanie na szyszki - bo mediów nikt na hurra nie podepnie, to będzie prawdziwy Polski Ład w budownictwie. Oczywiście wszystko robimy bez Projektanta, projektu, nadzoru itp. itd. Polak potrafi .
żurek
3 lata temu
A teraz nie ma chaosu?
Ziutek76
3 lata temu
To niby co? Pobieram projekt i idę do urzędu z tym z tej strony gminnej i zgłaszam, a oni mi dają zgodę i mogę się budować, kupię sobie pustaki, drewno, stal, beton, kamień i mogę sam stawiać, kierownik mi nie potrzebny, nic mi nie potrzebne, spoko, mój dziadek za PRL tak budował, a można robić drzwi na szerokość trumny, pochówek i pożegnanie w izbach też wróci?