Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
|

Polski Ład budzi sprzeciw architektów. Krytykują pomysł projektów domów za złotówkę

218
Podziel się:

Zdaniem Mateusza Morawieckiego to będzie prawdziwa rewolucja - projekty domów bez formalności i za symboliczną złotówkę. Optymistycznej wizji rządu nie podzielają jednak architekci, którzy mówią wprost: państwo uderza w nasz zawód i wchodzi w rolę nieuczciwej konkurencji. Do tej krytyki dołączyli też konstruktorzy.

Polski Ład budzi sprzeciw architektów. Krytykują pomysł projektów domów za złotówkę
Polski Ład. Rządowe propozycje spotkały się z gwałtowną reakcją architektów (fot. Arkadiusz Ziołek/EastNews)

- Zaproponujemy szereg projektów architektonicznych. Będzie można pobrać je za symboliczną złotówkę i zbudować oszczędny, nowoczesny i ładny dom - zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier.

Rządowe propozycje spotkały się jednak z gwałtowną reakcją architektów. - "Po wielu zmianach prawa, jakie zaszły i zachodzą w ostatnich latach, to cios w nasz zawód! Będziemy się przeciwstawiać tym propozycjom" - napisali administratorzy profilu Izby Architektów RP na Facebooku. Pod wpisem pojawiły się ostre komentarze.

"W ramach 'Nowego Ładu', aby suwerenowi działo się lepiej, taniej, szybciej, bez kolejek, proponuję, aby każdy bez zgłoszenia mógł dokonywać operacji chirurgicznych na sobie, ewentualnie przy pomocy najbliższej rodziny - bez wykształcenia, odpowiedzialności, nadzoru, konsekwencji prawnych, nawet w przypadku 'katastrofy budowlanej' i nieoczekiwanej śmierci 'pacjenta'" - napisała jedna z osób.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Kolejne wpisy były podobne: "Czekam na ustawy, kiedy będziemy mogli we własnym zakresie przeprowadzać operacje chirurgiczne, kardiochirurgiczne, kiedy wreszcie suweren będzie mógł własnoręcznie przeprowadzać transplantacje organów. (...) Czy byłaby możliwość nie płacić tej 9 proc. daniny zdrowotnej z nowego ładu w zamian za możliwość pobrania porady lekarskiej za złotówkę?"

Architekci nie poprzestali na krytyce w mediach społecznościowych i przygotowali również oficjalne stanowisko. Wyliczają w nim kolejno zagrożenia związane z Polskim Ładem.

Do największych zaliczają sztuczną ingerencję państwa w rynek projektowy. Twierdzą, także, że to forma niedozwolonej pomocy publicznej, co doprowadzi do zmonopolizowania rynku. Według nich rządowa propozycja jest także formą nieuczciwej konkurencji w stosunku do podmiotów wykonujących działalność gospodarczą.

Krytykują także fakt udostępnienia przez państwo projektów. Ich zdaniem to spowoduje, że będą one preferowane przez urzędy a usługi uprawnionych projektantów będą traktowane, jako generujące wyższe ryzyko.

Niepokoi ich także brak obowiązku posiadania kierownika budowy oraz dziennika budowy. Pytają wprost, na kogo w efekcie spadnie odpowiedzialność za budowę?

Państwo chce być zawodnikiem i sędzią w jednym

- Obecnie nie ma problemów z podażą domów typowych. Takich projektów jest mnóstwo. Ingerencja państwa w ten segment nie jest więc potrzebna. Tam, gdzie obywatel sam dobrze sobie radzi, państwo nie powinno ingerować. Jeżeli ktoś np. prowadzi zakład fryzjerski i obok otwiera się państwowy fryzjer za przysłowiową złotówkę, to można to uznać za czyn nieuczciwej konkurencji - mówi Wojciech Gwizdak, sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Jego zdaniem państwo w tym wypadku chce być jednocześnie sędzią i zawodnikiem na boisku. To złamanie zasad wolnego rynku, bo przeciętny obywatel jest na straconej pozycji. W efekcie stracą na tym wszyscy, zarówno architekci, konstruktorzy, jak i instalatorzy.

- To jest naiwne myślenie, że zrobimy kilka typowych projektów i każdy będzie mógł je dopasować do siebie. Z własnej praktyki wiem, że np. każda działka jest inna - dodaje architekt.

Według niego jednym z najbardziej niepokojących elementów jest jednak brak obowiązku posiadania kierownika budowy. - Nie wyobrażam sobie, aby budować bez kierownika budowy i fachowców. Ostatnio opowiadał mi konstruktor, że jakaś ekipa powiedziała mu, że gdy ziemia jest sucha, nie trzeba zbroić fundamentów. Ręce opadają - dodaje architekt.

Projekty za złotówkę będą droższe

Poważne zastrzeżenia do rządowego projektu mają także konstruktorzy. Pomysł typowych domów z katalogu "za złotówkę" ich zdaniem jest nieefektywny ekonomicznie. Powód?

- Zsumowane środki wydane przez budżet państwa na sfinansowanie takich projektów i wydatki inwestorów na ich adaptację będą większe, niż w przypadku, gdyby inwestor zlecił samodzielnie opracowanie takiego projektu za cenę rynkową - uważa Andrzej Falkowski z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jego zdaniem wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. - Widać to m.in. na przykładzie bliskiej mi branży sanitarnej. Każdy taki projekt będzie musiał być zaadaptowany do lokalnych warunków. Rzadko się zdarza, aby usytuowanie pomieszczeń w projektach gotowych było optymalne, więc koszty wybudowania przyłączy również będą wyższe. W efekcie inwestor dopiero po zakupie takiego projektu zaczyna zdawać sobie sprawę, że tę "złotówkę" mógł wydać lepiej - twierdzi ekspert.

W jego ocenie pomysł zwolnienia z obowiązku posiadania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy jest również bardzo zły, wręcz nieprzemyślany.

- Długo można wymieniać negatywne skutki takiej propozycji: od kwestii bezpieczeństwa, poprzez prawidłową realizację inwestycji, które będą miały zasadniczy wpływ na eksploatację takiego obiektu - tłumaczy.

Wykazuje też niekonsekwencję ustawodawcy. - Roboty budowlane polegające na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz budynku instalacji gazowych wymagają kierownika budowy. Tak samo jest z mikroinstalacją biogazu rolniczego. Natomiast budowa nowego budynku o powierzchni zabudowy do 70 mkw. wyposażonego w instalację gazową, w świetle projektowanych przepisów nie będzie tego wymagała. To dowód na brak logiki i spójności istniejących i projektowanych przepisów - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
NICK
3 lata temu
Proponuję: 1. Aby architekci którzy się pod tym podpiszą zostali wykluczeni z izby i zabrano im uprawnienia. Już i tak nasz zawód jest marginalizowany i zarabiamy gorzej niż osoby na kasie w biedronce. Do tego domy typowe - te ceny nie są zgodne z kodeksem architekta, a każdy architekt z uprawnieniami powinien go przestrzegać. Dlaczego prawnicy biorą za samą poradę kupę kasy, do tego nie gwarantują sukcesu sprawy, a my możemy zobaczyć dopiero pieniądze, jak klient uzyska pozwolenie na budowę, a jak nie uzyska, to tak jakbyśmy nie wykonali zadania (od razu wyjaśniam, że niekiedy trzeba uzyskać odstępstwa, a to mimo WT nie takie proste, bo trzeba znać odpowiednich ludzi, którzy znają tą osobę która może cokolwiek zrobić). 2. Jeżeli rząd wprowadzi te i inne przepisy proponuję ogólnopolski strajk architektów - m.in. nie startowanie w przetargach publicznych. Bez architektów nic nie zostanie wybudowane i gospodarka stanie, może wtedy ktoś się ocknie, że też chcemy godnie żyć i zarabiać i zacznie nasz zawód doceniać. 3. Do tego proponuję wprowadzić sądy dla architektów, w celu przyśpieszenia spraw związanych z nadużyciami ze strony inwestorów, w tym nie płacenie za projekty, za wykonastwo, wykorzystywanie dokumentacji do budowy bez zapłaty. To tak jakbym ktoś przyszedł do sklepu zjadł bułkę i za nią nie zapłacił. Tylko sklepikarz może wezwać policję i złodziejowi zostanie postawiony zarzut kradzieży, a w przypadku nieuczciwego inwestora jedyny sposób na otrzymanie zapłaty to sprawa w sądach, na którą się czeka latami (już nie miesiącami). 4. Domy za 1 zł - nawet bułka w sklepie kosztuje więcej. Czy w związku z tym mogę każdą usługę sprzedawać za 1 zł? Jak tak zrobię to us nałoży karę, bo sprzedaję swoje usługi za nie rynkową cenę. Może zacznijmy od patodeweloperów i niech oni zaczną sprzedawać mieszkania do 70 m2 za 1 zł. Cena wybudowania 1 m2 to koszt około 2-3 tyś zł, a sprzedają po 16 tyś, więc mogliby zacząć sprzedawać za 1 zł.
architekt
3 lata temu
Powodzenia w kredytowaniu i sprzedaży takich domów za 1 zł budowanych bez kierownika budowy , bank raczej nie wezmie puszki pandory jako zastaw, za duże ryzyko
gol 3:0
3 lata temu
a architekt to kto inne biznesy upadaja a oni to swiete krowy ? rowno jak w komunie
Bercik
3 lata temu
Ten Polski Przewał, to nic innego jak ukłon w stronę patodeweloperów. Ciekaw jestem komu tym razem lobby deweloperskie obiecało sowitą prowizję.
kkk
3 lata temu
Ludzie się rzucą na te projekty, zaczną budować bez nadzoru . Jak im gaz zrobi bum, lub się domiszcze zawali, to będzie płacz. Bo 1. ofiary. 2 . Ubezpieczyciel pokaże środkowy palec i nie wypłaci odszkodowania.
...
Następna strona