Notowania

inwestycje
28.02.2020 07:10

Polskie firmy boją się zagranicy. Nie chcą inwestować

Polscy przedsiębiorcy nie zamierzają w najbliższych latach inwestować kapitału za granicą. I to nie dlatego, że nie mają pieniędzy, tylko nie czują takiej potrzeby. W Polsce jest pod tym względem gorzej niż w sąsiednich krajach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polskie firmy biją się inwestować za granicą (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Jak informuje "Rzeczpospolita", brak odwagi polskich firm to wniosek z badania, które przeprowadził Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym.

Mimo rosnącego eksportu, skłonność do bezpośrednich inwestycji jest bardzo mała.

Według danych z końca 2018 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne polskich firm sięgnęły równowartości 28,5 mld dolarów. To znacznie mniej niż inne kraje regionu. Czesi na przykład inwestują w ten sposób prawie 35, a Węgrzy - 29 mld dol.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Jeśli już jednak firma zdecyduje się na inwestycje, to chodzi o duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Mniejsi tego nie robią.

I wbrew pozorom, wcale nie chodzi o brak pieniędzy w polskich firmach. Taką przyczynę wskazuje niewielu przedsiębiorców. Znacznie częściej powodem jest brak strategii i potrzeby.

GUS pokazał, ile zarabia się w Polsce
Cała prawda o zarobkach w Polsce. Mediana prawie tysiąc złotych niższa niż średnia płaca

Jak wynika z badania PIE i GUS co roku na rynku krajowym zamyka się między 91 a 93 proc. polskich firm. Nie zmieni się to również w najbliższych latach.

Tylko 9 proc. firm odpowiedziało w ankiecie, że w latach 2020-2021 rozważa inwestycje zagraniczne. Przy czym większość z nich mają miejsce w krajach UE. Dalej już mało kto chce się wypuszczać.'

Powód? Eksperci wskazują, że kluczowa może być wielkość rodzimego rynku. Polska jest na tyle dużym krajem, że firmy nie czują już potrzeby wychodzenia poza jej granice. A to może być błąd, bo w biznesie ważna jest dywersyfikacja, również rynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

HahaBoja sie bo za granica trzeba placic uczciwie a nie 500€ jak w bidopolandzie

28-02-2020

InwestorA szkoda , bo potęgę buduje się w wielu krajach a nie w jednym... inwestujecie tez za granica !

01-03-2020

FactPolska duzym krajem? Chyba komus cos sie pomylilo. Poza tym ktos kto prowadzi firme i brakuje mu strategii dzialania jest zwyczajna ofiara losu a nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)