Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Półtora roku pracy zdalnej. Jak wrócić do biura? – radzi psycholog

11
Podziel się:

Dla tysięcy Polaków zbliża się czas powrotu do pracy w biurze. Okres zdalnego pracowania wielu z nas przemodelował psychikę. Nie ma się co oszukiwać – powrót za biurko nie będzie łatwy. Ja się do niego przygotować?

Półtora roku pracy zdalnej. Jak wrócić do biura? – radzi psycholog
Praca zdalna ma dużo korzyści, a konieczność powrotu do biura nie jest spełnieniem naszych marzeń (Unsplash.com)

– Większość z nas czekała na zniesienie ograniczeń związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Frustracja i poczucie niepewności wynikające z nagłej, niezależnej od nas zmiany codzienności ciągle rosły. Spadły na nas nowe obowiązki i wyzwania, których realizacja wymagała znacznego wysiłku i umiejętności organizacji czasu (chociażby pogodzenie pracy zdalnej z domową nauką naszych dzieci) – pisze dr hab. Monika Talarowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Po blisko 18 miesiącach pandemii odnaleźliśmy się w nowej rzeczywistości. Dzięki temu, że nie musimy w ciągu dnia kilku godzin spędzać w samochodzie czy transporcie publicznym, możemy dłużej pospać.

Mniej wydajemy na paliwo, ale też mniej dbamy o swój wygląd. Więcej pijemy, ponieważ rano nie musimy wsiadać w samochód. W godzinach pracy możemy pójść z dzieckiem do lekarza, czy zrobić zakupy, a nawet poleżeć na kanapie.

Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Praca zdalna ma więc dla niektórych z nas dużo korzyści, a konieczność powrotu do biura nie jest spełnieniem naszych marzeń. Konieczność ponownego przystosowania się do sztywnych godzin pracy, dojazdów i kontaktów z ludźmi, za którymi nie przepadamy może okazać się dużym wyzwaniem.

Również pracodawcy oceniają, iż efektywność i jakość pracy zdalnej nie jest tak wysoka, jak zadań wykonywanych w przestrzeniach biurowych.

Co zrobić, aby ten powrót był dla nas łatwiejszy?

– Początkowym rozwiązaniem może być system hybrydowy – spędzanie kilku dni z tygodnia w biurze a kilku w domu, pracując zdalnie. Pozwoli nam to na stopniowe przyzwyczajenie naszego organizmu zarówno do zmian fizycznych (wcześniejsza pobudka), jak i nadmiaru nowych bodźców w miejscu pracy. Wydaje się, iż okres wiosenno-letni jest dla takich prób idealnym rozwiązaniem (nasz organizm jest bardziej aktywny, co wiąże się z długością dnia) – radzi dr Talarowska.

– Podczas pracy zdalnej również starajmy się wprowadzić stałe schematy: ta sama godzina rozpoczynania pracy i jej zakończenia, a także unikanie zbędnych czynności odciągających nas od ukończenia zadania – dodaje.

Jej zdaniem jest jeszcze jedna ważna sprawa: przygotowujmy się do pracy w domu tak samo jak do pracy w biurze: weźmy prysznic, umyjmy zęby, zjedzmy śniadanie i zróbmy makijaż (oczywiście panie).

– Czynności te wydają się oczywiste. Jednak wielu z nas podczas prac zdalnej zapomina o nich, albo uznaje, że nie mają one sensu, "bo i tak nikt nas nie zobaczy". Nic bardziej mylnego. Te drobne codzienne zabiegi przygotowują nasz organizm do działania i realizacji zadania, które przed nami stoi, czyli do pracy – mówi dr Talarowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Emma32
3 lata temu
W takich sytuacjach pomoc specjalisty jest zdecydowanie konieczna. A do kogo się zgłosić to zależy od problemu jaki mamy. Moja siostra ma problemy z zaburzeniami odżywiania i doszła już do tego, żeby poprosić o fachową pomoc. A taką można znaleźć w Psychomedic gdyby ktoś potrzebował. Dzięki temu, że są tam różni specjaliści to i w wielu przypadkach są w stanie pomóc.
dynka
3 lata temu
Ja tam lubię pracę zdalną :D Nie musze wracać do biura ;)
alka
3 lata temu
Oby ta praca zdalna znów nie wróciła
Oliwka
3 lata temu
Nie zawsze zmiany są łatwe ale liczy się pozytywne nastawienie :) My jak wracaliśmy do biura to szef od razu przygotował dla nas niespodziankę. Język zawsze na topie to zakupił dla nas wszystkich lekcje jezyka angielskiego online w szkole Lingua Express. Naprawdę ten gest bardzo nas wszystkich ucieszył :D Także dostrzegajmy we wszystkim jak najwiecej pozytywów i bedzie żylo się łatwiej
Konstytucjoła...
3 lata temu
Nagły powrót do pracy to na prawdę szok. Ja tak mam w każdy poniedziałek.