Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Populizm, czyli "głosu ludu". Na czym polega populizm? Których polityków można nazwać populistami?

2
Podziel się

Politycy są często nazywani populistami, gdy starają się za wszelką cenę zyskać głosy wyborców. Sprawdź na czym polega populizm i których polityków można tak określić.

Wobec polityków często padają zarzuty o populizm. Co to jest populizm? Kogo można nazwać populistą?
Wobec polityków często padają zarzuty o populizm. Co to jest populizm? Kogo można nazwać populistą? (PAP)
bEpxIHMB

W potocznym rozumieniu populizm to działania, które mają schlebiać oczekiwaniom wyborców. Do populizmy zaliczymy więc np. składanie nierealnych obietnic, czy granie na emocjach.

Populizmem będzie więc mówienie wyborcom tego, co chcą usłyszeć, czy umieszczanie w programach postulatów, z którymi trudno się, na pierwszy rzut oka, nie zgodzić Takimi postulatami mogą być np. wyższe pensje, mniejsze podatki, wzrost zasiłków, czy usprawnienie działania policji i służby zdrowia.

Populistyczne postulaty tego typu są zwykle sformułowane bardzo ogólnikowo, bo nie trzeba być ekonomistą, żeby wiedzieć, że zmniejszenie podatków sprawi, że na policję, szpitale czy zasiłki pieniędzy zabraknie.

bEpxIHMD

Skąd się wziął populizm

Populizm to zjawisko stare jak polityka, ale ten termin rozwinął się dopiero w XIX wieku. W ramach nauk politycznych określenie populizm stosuje się często w negatywnym kontekście.

Określenie populizm stosuje się zazwyczaj do ugrupowań, które w swojej retoryce odwołują się do "woli ludu", przeciwstawiając ją "woli elit".

Oprócz antyelitaryzmu partie populistyczne cechuje też antypluralizm. Takie ugrupowania zazwyczaj przedstawiają siebie jako "jedyne słuszne", a pozostałe jako "wrogów ludu".

bEpxIHMJ

Przywódcami partii populistycznych są zwykle osoby charyzmatyczne, które podważają działanie niezależnych instytucji, jak media czy sądy, uznając je za "sprzeczne z wolą ludu".

W potocznym rozumieniu populizm jest często utożsamiany z demagogią, czyli głoszeniem chwytliwych haseł, dla zyskania poparcia i władzy.

Populizm bywa często łączony z ideologią nacjonalistyczną czy socjalistyczną, i bywa zarówno prawicowy, jak i lewicowy.

Populizm lewicowy

Lewicowy populizm zazwyczaj opiera się na tworzeniu antagonizmów między "ludem", a jego "wrogami". Mogą to być np. kapitaliści, czy międzynarodowe koncerny.

bEpxIHMK

W swojej narracji lewicowi populiści podkreślają takie wartości jak równość społeczna i akcentują postulaty socjalne, jak np. darmowa służba zdrowia, wysokie świadczenia, czy dochód podstawowy.

Populizm prawicowy

Populizm prawicowy skupia się na podkreślaniu nierówności społecznych. Populiści prawicowi skupiają się na budowaniu tożsamości narodowej, którą często przeciwstawiają mniejszościom narodowym, innym narodom, czy grupom społecznym myślącym inaczej.

Z prawicowym populizmem łączy się często eurosceptycyzm, zarówno kulturowy, jak i ekonomiczny.

bEpxIHML

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpxIHNe
KOMENTARZE
(2)
czasy Tyberiu...
rok temu
Nieboszczyk Seneca Marc Anneu przewraca się w grobie słysząc przekręcanie swoich sentencji.
m-53
rok temu
Ależ bzdury, trudno to nawet skomentować. Co np. populizm ma do eurosceptycyzmu??? Na dodatek z przymiotnikiem "prawicowy". Czy prawicowi populiści obiecują nędzę finansową i umysłową??? A tak wynika z treści. Autor populizm utożsamia z "głosem ludu" a to, niestety, świadectwo nieuctwa. "Vox populi, vox dei" jest podstawą demokracji.