Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|

Górnictwo. Związkowcy czekają na zakończenie rozmów z rządem

4
Podziel się:

Rozmowy o umowie społecznej dla górnictwa zostały przesunięte o kilka dni – informują górniczy związkowcy, ale dodają, że po ostatnich negocjacjach, które odbyły się w piątek online, porozumienie z rządem jest już bardzo blisko.

Górnictwo. Związkowcy czekają na zakończenie rozmów z rządem
Likwidacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce ma nastąpić do 2049 roku (Adobe Stock, Michael Evans)

"Negocjacje umowy społecznej znajdują się w końcowej fazie. Jeśli we wtorek uda się uzgodnić pełny tekst dokumentu, zostanie on zaprezentowany organom statutowym poszczególnych central związkowych" – informowało po zakończeniu poprzedniej rundy rozmów biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Jednak w najbliższy wtorek kolejna runda rozmów z rządem się nie odbędzie. Minister Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. górnictwa poprosił o przełożenie spotkania o kilka dni.

Związkowcy liczą, że rozmowy zostaną dokończone w najbliższą środę lub czwartek.

Zobacz także: Coraz trudniej zarobić w banku. Lokaty straciły rację bytu

Najważniejsze rozbieżności w czasie wielomiesięcznych negocjacji, które toczyły się od września 2020 r. dotyczyły kwestii indeksacji wynagrodzeń w wygaszanych kopalniach oraz dodatkowych zabezpieczeń związanych z respektowaniem uzgodnionego harmonogramu ich zamykania.

Wypracowano również porozumienie w sprawie gwarancji zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Ustalono, że gwarancje te będą zapisane w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych.

Ustawa ma zagwarantować obecnie zatrudnionym górnikom pracę do emerytury, a w przypadku, gdy alokacja do innej kopalni nie byłaby możliwa – dać gwarancję osłon socjalnych: urlopu przedemerytalnego lub jednorazowej odprawy.

Umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku, połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska.

Uzgadniany z rządem dokument będzie rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia zawartego 25 września 2020 r. w Katowicach.

Po akceptacji władz poszczególnych związków umowa będzie mogła zostać podpisana, a następnie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgoda Brukseli jest niezbędna by porozumienie weszło w życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
polak maly
3 lata temu
kiedy wreszcie skonczy sie dotowanie gornictwa wydobycie tony wegla to koszt do 300 zl a w sprzedazy osiaga 1 tys wiec gdzie te pieniazki ida. Najwyzsza pora zostawic na wlasny rachunek i problem sam sie rozwiaze. tona wegla tansza zatrudnienie mniejsze szanowanie pracy a nie zadania i wystawanie pod budka z piwem
Edi
3 lata temu
Każdy górnik w momencie przejścia na emeryturę, już ma nagraną robotę.
majster
3 lata temu
Zaraz , przed chwilą czytałem , że opłaty za ogrzewanie z powodu na emisję Co2 wzrosną dosyć drastyczny. A obok materiał że górnicy związkowcy dogadali się z rządzącymi. I wszystko będzie OK , tylko od waszych pomysłów to mi portfel już trzeszczy. ha ha ha
Drodzy GÓRNIC...
3 lata temu
Przecież to ten rząd z Wami chce zawrzeć umowę. A za 3 lata będzie inny i co wtedy ? Nikt wtedy za Wami nie zatęskni a rządzący powiedzą Wam sądźcie poprzedników i tych co wam składali obietnice.