Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PPI
|
aktualizacja

Portugalczycy chcą zainwestować u nas prawie pół mld euro. "Tworzymy bogactwo Polski"

62
Podziel się:

Sieć sklepów Biedronka to motor napędowy zysku Jeronimo Martins. Mimo wojny w Ukrainie, problemów z łańcuchem dostaw czy wzrostem inflacji, portugalska spółka chwali się zyskiem na poziomie 590 mln euro za 2022 r. Podsumowuje też koszty, w tym podatki płacone w krajach, w których działa.

Portugalczycy chcą zainwestować u nas prawie pół mld euro. "Tworzymy bogactwo Polski"
Jeronimo Martins to portugalska spółka, która działa na rynkach w Polsce, Portugalii i Kolumbii (Adobe Stock)

W Polsce Jeronimo Martins zapłaciła w 2022 r. w ramach podatków 679 mln euro. Jej prezes podkreśla, że w ten sposób "buduje ona bogactwo Polski".

– Jesteśmy jedną z firm, które wpłacają najwięcej do budżetów krajów, w których działamy. Za nami trzy lata turbulencji, lecz mimo problemów na rynkach w Portugalii, Polsce i Kolumbii, otworzyliśmy w tych trzech krajach ponad 130 sklepów i stworzyliśmy 15,5 tys. miejsc pracy. Zainwestowaliśmy 2 mld euro i na premie dla naszych pracowników przeznaczyliśmy ponad 700 mln euro – mówił na konferencji prasowej Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins.

Jak pisaliśmy w money.pl w całym 2022 roku EBITDA grupy wzrosła o 17 proc. rok do roku do 1,85 mld euro przy przychodach na poziomie 25,39 mld euro (wzrost o 21,5 proc.). Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 590 mln euro (wzrost o 27,5 proc.).

Sprzedaż Jeronimo Martins przekroczyła w 2022 r. poziom 25 mld euro.

– Nigdy nie śniliśmy, że osiągniemy taki wynik – stwierdził Soares dos Santos i zapowiedział kolejne inwestycje – głównie w segmencie produkcji żywności.

Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje, co będzie miało też odzwierciedlenie w cenach zwłaszcza owoców i warzyw – dodał prezes Jeronimo Martins.

Nowe Biedronki i drogerie Hebe. Plany Jeronimo Martins dotyczące Polski

W 2023 r. Jeronimo Martins zamierza zainwestować w Polsce blisko pół mld euro. Chce otworzyć do 150 nowych sklepów sieci Biedronka i zmodernizować około 350 placówek, a także otworzyć około 30 sklepów sieci Hebe (ta sieć drogerii również należy do Portugalczyków – przyp. red.). Obecnie w naszym kraju jest ok. 3,4 tys. Biedronek.

Spółka inwestuje w produkcję od lat. Ma np. swoje zakłady produkcji mięsa. Celem jest m.in. uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i kontrola nad procesem produkcji żywności.

W związku z wypracowanym zyskiem w 2022 r. pracownicy Jeronimo Martins w Polsce, dostaną w kwietniu po 3750 zł w ramach nagród. Premie obejmą blisko 60 tys. osób – zarówno pracowników sklepów, jak i centrów dystrybucyjnych oraz biur.

W 2022 r. firma stworzyła ponad 7636 miejsc pracy w Polsce. Część zysku chce przeznaczyć na inwestycje w 2023 r. Część (władze spółki nie podają szczegółów) chce zostawić na firmowych kontach. Nie wyklucza też wejścia na nowe rynki. W centrum uwagi jest Rumunia i Słowacja.

Portugalczycy o inflacji w Polsce. Chwalą zerowy VAT na żywność

– Żyjemy w czasach dużej niepewności, ale staramy się wywiązywać ze swoich zobowiązań. Nie zapominajmy o inflacji, która utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest ona bardzo szkodliwa we wszystkich trzech krajach. To najwyższy podatek, który dotyka przede wszystkim ludzi niezamożnych i wpływa na konkurencyjność firm – podkreślał na konferencji Pedro Soares dos Santos.

Luís Araújo, prezes Biedronki, dodawał, że polski rynek w odpowiednim momencie zastosował "środek zaradczy w postaci zerowej stawki VAT na żywność".

– Polskie rodziny zapłaciły łącznie miliard euro mniej za podatek VAT, niż gdyby ta stawka nie została obniżona. Z punktu widzenia klientów jest to niesłychanie ważne. Ceny, które płacą za żywność w polskich sklepach, są aktualnie bardzo konkurencyjne – ocenił prezes Biedronki.

Jeronimo Martins to jedna z największych firm zajmujących się sprzedażą żywności na świecie, a Polska to jej główny rynek zbytu. Ponad 70 proc. sprzedaży portugalskiej spółki to sprzedaż notowana właśnie w naszym kraju. W Polsce spółka zatrudnia blisko 84 tys. osób, w Portugalii prawie 35 tys., a w Kolumbii około 12,5 tys.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
zaq
rok temu
emeryt kiedys mielismy swoj cukier teraz jest niemiecki.. dlatego drozszy
zaq
rok temu
panstwowy polski handel za prl reformy hilarego Minca.. obcieto polowe prywatnych sklepow utworzono panstwowe Domy towarowe.. byly surowe kary nalozone na spekulantow..
SankcjeNaPoli...
rok temu
Do czasu wybuchu wojny w Ukrainie, według danych Niemieckiego Związku Izb Przemysłowo-Handlowych, w Rosji działało ponad 3,6 tys. niemieckich firm – wiele z nich przez dziesięciolecia. Część zadecydowała o wyjściu z rosyjskiego rynku, ale inni – m.in. tacy potentaci jak Bayer, Claas, Metro, Globus, Merck i wiele innych – nadal w Rosji działają
Emeryt
rok temu
Ja robię zakupy tylko w zagranicznych sklepach po tym jak prywaciarz sklepikarz chciał mnie oszukać na cukrze. Myślą rze sprzeda mi cukier za 8 zł a kupiłem w Lidlu za 5 zł. Na mojej krzywdzie chciał się dorobić.
VCFDS
rok temu
Przygotujcie sie na polskie hale targowe tam bedzie polski handel.
...
Następna strona