Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Posłowie naprawiają ustawę. Projekt dot. cen energii z ważną poprawką

9
Podziel się:

W środę sejmowe komisje uzgodniły, że w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii, zgłoszona zostanie istotna poprawka. Obejmie ona ochroną przed wzrostem cen energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych.

Posłowie naprawiają ustawę. Projekt dot. cen energii z ważną poprawką
Zamrożenie cen energii. Posłowie zgłosili ważną poprawkę do projektu ustawy (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych na wspólnym posiedzeniu przyjęły po pierwszym czytaniu zgłoszony przez posłów Polski 2050-TD i KO projekt dotyczący zamrożenia cen energii. Zakłada on przedłużenie do połowy 2024 r. obecnych mechanizmów dla określonych grup odbiorców, co, jak już pisaliśmy w money.pl, ma kosztować nawet 16,5 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energetyka wiatrowa na zakręcie. 300 m niezgody. "Hałas nie jest szkodliwy"

Zamrożenie cen energii. Pojawiła się istotna poprawka

W trakcie posiedzenia komisji poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jacek Tomczak przedstawił istotną poprawkę. Zakłada ona, że przez pierwszą połowę 2024 r. z mechanizmu mrożenia cen energii skorzystają też małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy indywidualni. Cena maksymalna energii elektrycznej wynosiłaby 693 zł za MWh, analogicznie jak w 2023 r.

Po uzgodnieniach na posiedzeniu komisji ustalono, że poprawka zostanie zgłoszona w czasie drugiego czytania projektu, które zaplanowane jest na czwartek. Poselski projekt, nad którym pracowały komisje, pomija na razie te grupy odbiorców. A to właśnie ten projekt trafił do dalszych prac; przepadł natomiast ten autorstwa rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Jak oceniał na posiedzeniu komisji poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Gadowski, objęcie ceną maksymalną energii elektrycznej kolejnych odbiorców nie powinno generować dodatkowych kosztów. Dlaczego? Wszystko przez fakt, że ceny rynkowe spadły już do poziomów zbliżonych do cen maksymalnych.

Zamrożenie cen energii także w 2024 r.

Poselski projekt nie zawiera też krytykowanych przepisów dotyczących farm wiatrowych oraz przywrócenia obliga giełdowego na sprzedaż energii elektrycznej. Zapisy te politycy usunęli z projektu autopoprawką, którą przedłożyli przed pierwszym czytaniem na posiedzeniu plenarnym.

Projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku.

Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cena maksymalna. Płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej.

Projekt utrzymuje obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła. Jako źródło finansowania wskazano Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z odpisu gazowego, który trafia na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi pieniędzmi. Projekt przewiduje wprowadzenie konieczność przekazywania odpisu gazowego na Fundusz wstecznie za rok 2022.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
05-R
3 miesiące temu
Jak osoba niepełnosprawna ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Ma to na ,,plecy ,, wsiąść? Skoro nie ma stałej renty ani stałego dochodu finansowego Nie podejmie pracy na stan zdrowia fizycznego I nikt jej nie pomoże Wesprze finansowo?
iiix
3 miesiące temu
Nie słyszałem ani jednej wypowiedzi ludowców na temat ustawy wiatrakowej Albo już ich zmarginalizowani albo przekupili Ta ustawa dotyczy głównie wsi a PSL milczy Zaprzedali się mamonie czy stracili rozum
Ktoś
3 miesiące temu
Artykuł zachwalający półroczny projekt zamrożenia cen energii Pokowców, a o projekcie PiSu na cały rok napisali tylko tyle że przypadł. Chyba temu portalowi wydaje się że są jedynym źródłem informacji i tępi Polacy nie dowiedzą się prawdy z innych źródeł.
emerytka
3 miesiące temu
O jakim zamrożeniu cen energii do połowy 2024 mówicie? Dostałam fakturę za listopad 2023. Za porównywalne zużycie energii jak przed rokiem, kwota do zapłaty wyższa o 100 procent!. Jestem odbiorcą indywidualnym. Do listopada br nie przekroczyłam 3000 KWh zużycia. To po prostu granda w biały dzień!
Tiry na Tory
3 miesiące temu
W Polsce jest około 5,1 % gospodarstw domowych i rolnych (w których mieszka około 3 mln Obywateli) którzy: gotują obiady, herbatę, ogrzewają domy, podgrzewają wodę prądem mają i byli rozliczani według taryfy dwustrefowej G12W i G12R ( dziennej i nocnej), i co roku zużywali i zużywają prądu więcej niż 3000 kWh Obecnie projektowana ustawa cen energii elektrycznej na 2024 r. nie zamraża cen dla tych gospodarstw które mają i byli rozliczani według taryfy dwustrefowej G12W i G12R ( dziennej i nocnej) a tylko drakońsko je podnosi około 3 krotnie. Gdzie równość, czy w tych gospodarstwach mieszkają inni Obywatele?