Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd PiS na ostatniej prostej chce zamrozić ceny energii. Przyjął projekt

10
Podziel się:

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął we wtorek projekt ustawy, który przewiduje zamrożenie cen energii także w 2024 r. Zakłada on przedłużenie mechanizmów osłonowych, które obowiązywały w tym roku. Decyzja w zakresie przyjęcia lub odrzucenia tego rozwiązania będzie jednak już leżała w gestii nowej większości.

Rząd PiS na ostatniej prostej chce zamrozić ceny energii. Przyjął projekt
Zamrożenie cen prądu. Rząd PiS przyjął projekt ustawy. Na zdjęciu Waldemar Buda, w tle Mateusz Morawiecki (East News, Piotr Molecki)

Wciąż jeszcze funkcjonujący rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt ustawy o nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra klimatu i środowiska.

Zamrożenie cen prądu także w 2024 r.?

Jak czytamy w komunikacie, rządzący chcą "przedłużyć na 2024 r. funkcjonowanie mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii".

Rozwiązanie zapewni w następnym roku ochronę Polaków przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy zdolnością finansową gospodarstw domowych, cenami nośników energii na rynkach, a łącznymi kosztami systemu wsparcia obciążających budżet państwa – informuje Kancelaria Premiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ministerstwa nikt nie chce, lista zadań "puchnie". "Państwo abdykowało w tej sprawie"

Projekt przewiduje zamrożenie cen i stawek opłat za prąd dla gospodarstw domowych. Ma być to kontynuacja mechanizmu dotychczas funkcjonującego.

"Mrożenie" cen i stawek opłat dystrybucyjnych zakłada stabilizację rachunków za obrót i dystrybucję energii na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z 2022 r. Nie będzie miała znaczenia kwestia wzrostu cen energii elektrycznej i stawek opłat dystrybucyjnych w taryfach na 2024 r.

Z mechanizmu będą mogli skorzystać odbiorcy:

  • do limitu 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych;
  • do limitu 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do limitu 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Jeżeli gospodarstwo przekroczy wymienione limity zużycia, to będzie ono chronione poprzez mechanizm ceny maksymalnej. Ten również znajdzie się na dotychczasowym poziomie, czyli 693 zł/MWh.

Firmy będą musiały zamrozić ceny

Cena maksymalna będzie też przeznaczona dla: MSP, podmiotów wrażliwych i samorządów.

Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w 2024 r. w rozliczeniach z tymi odbiorcami stosowana będzie cena za obrót energią elektryczną nie wyższa niż tzw. cena maksymalna ustalona na poziomie 693 zł/MWh – podkreśla KPRM.

A zatem przedsiębiorstwa z sektora energetycznego będą musiały stosować w rozliczeniach w 2024 r. ceny prądu obowiązujące w taryfach zatwierdzanych na 2022 r. W zamian będą mogły liczyć na rekompensaty z budżetu państwa. Wypłacać je będzie Zarządca Rozliczeń S.A.

Ceny gazu i ciepła również będą zamrożone

W projekcie znalazło się również zamrożenie cen gazu dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych oraz podmiotów świadczących kluczowe usługi publiczne. Zgodnie z jego zapisami mają oni płacić za dostawy 200,17 zł/MWh na zasadach obowiązujących w 2023 r.

Przyjęte rozwiązania mają przedłużyć także funkcjonowanie wsparcia dla odbiorców ciepła przez cały 2024 r. na dotychczasowych zasadach. "Utrzymana zostanie wysokość ponoszonych przez odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła w 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym" – wskazuje Kancelaria.

W 2024 r. chcielibyśmy zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych, odbiorców wrażliwych np. szkół czy szpitali oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorców na poziomie 693 zł/MWh. To bardzo ważna i oczekiwana decyzja. Dlatego mam nadzieję, że naszą propozycją jak najszybciej zajmie się nowy parlament – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z PAP.

Nowa koalicja zdecyduje o przyszłości projektu

Kluczowe jest właśnie ostatnie zdanie w jego wypowiedzi. Chociaż rząd leży jeszcze w rękach PiS-u, to jednak parlament jest już w rękach dotychczasowej opozycji. To koalicja trzech formacji (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica) zdecyduje o przyszłości projektów obecnego rządu.

A ta może mieć inne plany na wsparcie Polaków. Przykładem tu mogą być tzw. wakacje kredytowe. Rząd PiS-u przyjął projekt ustawy w tej sprawie, jednak typowany na ministra finansów Andrzej Domański w rozmowie z Radiem Zet przyznał, że "wakacje" powinny objąć węższą grupę tylko naprawdę potrzebujących kredytobiorców.

Pytanie, co z rządowymi projektami zrobi obecny marszałek Sejmu. Szymon Hołownia zapowiedział bowiem, że nie będzie "zamrażać" projektów ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Hubert
5 miesięcy temu
Może kartki na prąd , gaz , benzynę i ropę - ale pomysły jak z PRL . Te limity i ograniczenia jak za czasów kartek żywnościowych - wstyd. A , nie lepiej zrównać dochody jak mają w zachodnich krajach UE także w PL . Energetyka - przez kolejne lata wprowadzając OZE (wiatrowe elektrownie i fotowoltaikę ) oraz w przyszłości elektrownie jądrowe , ceny powinny być coraz mniejsze - a , tu odwrotnie coraz więcej i więcej należy płacić - czy w takim razie podejmowane decyzje przynoszą zamierzony cel ? , podobnie z gazem i paliwami . Węgiel na giełdach światowych po mniej niż 500zł ,a w PL 2000zł i więcej itd. Wolimy sprowadzać z końca świata , aniżeli własny węgiel wykorzystywać .
ustawa budżet...
5 miesięcy temu
A co zapisał rząd PiS w projekcie ustawy budżetowej? 1 stycznia kończą się wszystkie ustawy zamrażające ceny. To jak to jest? W jednej ustawie i to bardzo ważnej likwidują a później deklarują że powinny być. Rozdwojenie jaźni jest w PiS.
przypomnieli ...
5 miesięcy temu
Odchodzący rząd PIS przedstawił projekt ustawy budżetowej w które zapisali że nie przewidują żadnych działań osłonowych. Teraz gdy już wiedzą że odchodzą sami sobie zaprzeczają i przedstawiają projekty które powinny wylądować w koszu. O tym jakie mają być ulgi nie będą decydowali przegrani tylko nowy rząd koalicji. Wszelkie działania rządu PiS tylko ośmieszają Mateuszka i jego ekipę.
Iolo
5 miesięcy temu
Bardzo nam wszystki się spodoba bo pieniędzy nie starczy na 800 + ale na złodziejstwo tak te komisje sejmowe za darmo nie pracują pozdrawiam
okradanaprzez...
5 miesięcy temu
Nie na ostatniej prostej, tylko pochyłej Wypad z wykopem!! A zamrozić to moga sobie resztki rozumu, o ile im jescze im coś zostało...