Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Posłowie PiS chcą ułatwić handel w niedziele. Skorzystają tylko rolnicy

31
Podziel się:

Niedziela to świetny czas na handel - przekonują posłowie PiS i Kukiz 15, którzy podpisali się pod projektem ułatwiającym rolnikom sprzedaż swoich produktów. Zapraszają Polaków na zakupy w niedzielę, ale na targ zamiast do marketu.

Posłowie PiS chcą ułatwić handel w niedziele. Skorzystają tylko rolnicy
Posłowie PiS i Kukiz 15 chcą ułatwić rolnikom handel w soboty i niedziele (Adobe Stock, ©jeanphilippe delisle - stock.adobe.com)
bEKkmXaZ

Podczas gdy w sejmie większością głosów głównie posłów PiS przeszły przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele, niemal równolegle politycy obozu rządzącego wsparci przez Kukiz 15 wnieśli poselski projekt ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele. Dotyczy to jednak konkretnie rolników i ich domowników.

Projekt ustawy, którego twarzą został Jarosław Sachajko, jest krótki (zaledwie 7 artykułów) i konkretny. Autorzy wprost wskazują, że celem inicjatywy jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin soboty i niedzieli jako "dnia sprzedaży bezpośredniej".

bEKkmXbb

Na mocy ustawy gmina miałaby udostępniać w sobotę i niedzielę miejsca dla rolników, którzy chcą sprzedawać swoje produkty. Jeden z zapisów projektu określa, że przedmiotem handlu mogą być tylko artykuły rolno-spożywcze oraz wyroby wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Posłowie uzasadniają

"Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy w rolnictwie, jest często jedynym dniem w ciągu tygodnia, w którym mogą oni promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów" - czytamy w oficjalnym uzasadnieniu projektu.

bEKkmXbh

Tym samym okazuje się, że argument podnoszony przez zwolenników handlu 7 dni w tygodniu, że wielu konsumentów ma czas na zakupy dopiero w niedzielę, ma sens. Posłowie PiS zachęcają więc Polaków do robienia zakupów w niedzielę, z tym, że nie w markecie, a na targu.

"Skupienie handlu w sobotę i niedzielę, w jednym wyznaczonym w tym celu miejscu, na dogodnych dla rolników warunkach, leży w interesie nie tylko rolników, ale ma także wymiar społeczny i zdrowotny" - przekonują pomysłodawcy.

bEKkmXbi

Sprzedaż na targu bez opłat

Ustawa nie tylko umożliwia rolnikom handel własnymi produktami, ale też zobowiązuje gminy do zorganizowania do tego odpowiednich miejsc i zwalnia rolników z opłat targowiskowych, które wprowadza ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.

"Zdarzają się przypadki, że koszty inkasowania opłat targowych, przewyższają niekiedy kwoty uzyskiwane z pobranych opłat. Takie rozwiązanie będzie miało pozytywny wpływ na dochody rolników" - wskazano w uzasadnieniu.

Projekt ma przed sobą jeszcze długą drogę, by mógł wejść w życie. Druk dopiero ujrzał światło dzienne. Został na razie skierowany do biura analiz sejmowych oraz konsultacji. Cała ścieżka legislacyjna jest przed nami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkmXbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Pamiętam Odpu...
miesiąc temu
A dla Dziewczynek pierścionki takie zdobne w kolorowe oczka w oprawie, że Kruk z Apart, to takie, to może widzieli, jak im ktoś wydrukuje okazy z Art deco w ichnich gazetkach reklamowych i se pokręcom nosem... A przy okazji. A Kurski i jego mistyfikacja TV-Kultury? To o Tamara Łępicka słyshołek? pewnie się obruszą, bo POP-Madonna Obrazy Tamary kupuje, a Madonna nie śpiewa disco polo, a może już śpiewa?
Zniesmaczony
miesiąc temu
W niedzielę rolnicy będą na targowiskach sprzedawali mięso , które w piątek kupią w markecie z przeceny . Swojego już nie mają ponieważ nierząd im wybił całe chlewnie . Spróbujcie przed Świętami kupić na podolskiej lub lubelskiej wsi zdrową rąbankę.to usłyszycie , że sami karmią się mięsem z marketów . Zapomnieli jak smakuje własnoręcznie wyprodukowany wędzony boczek ! Zostają im do sprzedaży jabłka , których sprzedaż do przepastnych rynków Rosji wykluczył im ich własny rząd dając im bezpłatny rodzimy rynek w niedzielę ,dzień który dla innych ma być dniem świętym i wolnym od pracy
żorż
miesiąc temu
oni to jednak mają chorobę dwubiegunową afektywną...
bEKkmXbD
Mara
miesiąc temu
Rolnicy cały tydzień ciężko pracują w soboty też , w niedzielę mają sprzedawać swoje plony, agdzie czas dla rodzin? To dba się tylko o mieszczuchów pracujących w handlu? Oni muszą odpocząć w niedzielę a rolnicy niech zachrzaniają 7 dni w tygodniu .
Sługa Boga i ...
miesiąc temu
Pracowanie w niedzielę niesie najgorsze kary od Boga Ojca, wiele razy słuchałem historię ludzi świętych i innych o tym co działo się z ludzmi co w niedzielę pracowali. Stracili za karę życie, całe majątki i wszystko. Najgorsze kary Bóg Ojciec daje tym co pracują w niedzielę za samo to jest kara Piekła, więc PIS upadnie na 100% jeśli zezwoli na pracę e niedzielę.
...
Następna strona