Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Zakaz handlu uszczelniony. Sejm zdecydował w sprawie nowych przepisów

34
Podziel się:

Koniec z robieniem z supermarketów placówek pocztowych. Ten sposób już nie wystarczy, by wielkie sklepy mogły otworzyć się w niedziele. Posłowie zagłosowali za zmianami uszczelniającymi kontrowersyjny zakaz.

Zakaz handlu uszczelniony. Sejm zdecydował w sprawie nowych przepisów
Zakaz handlu uszczelniony. Sejm zdecydował w sprawie nowych przepisów (Adobe Stock)

Chodzi o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 2018 r., za którą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Zobacz także: Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę. "Myślę, że prezydent to podpisze"

PIS zdecydował się na zaostrzenie zakazu handlu ponieważ coraz więcej handlowych sieci obchodziło zakaz stając się placówkami pocztowymi. W efekcie stał się on fikcją.

Wydłuża się lista sklepów obchodzących zakaz

Rządzący jednak nie interweniowali, dopóki zakaz handlu obchodziły małe sklepy osiedlowe działające na zasadzie franczyzy. Zmienili front, gdy placówkami pocztowymi stały się m.in. dyskonty, supermarkety a nawet markety budowlane, w tym np. Bricomarche należące do Grupy Muszkieterów.

Obecnie w ten sposób obchodzą zakaz handlu w niedziele m.in. takie sieci jak: Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan, czy ABC. A także duże sklepy i dyskonty, w tym m.in. Biedronka, sieć Dino a także od 5 września Lidl i Kaufland. Niedawno decyzję o świadczeniu usług pocztowych podpisał również Carrefour.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Noran
3 lata temu
Taa stuknij się w czółko basiu, bo ci ze stacji benzynowej nie zasługują, gorszy sort I nie pisz, że się na to godzili zatrudniając, bo to samo dotyczy kasjerek
basia
3 lata temu
Kasjerzy i kasjerki zasługują na wolną niedzielę. Przecież sklepy są otwarte we wszystkie pozostałe dni. A zawsze można na stację benzynową pójść.
anna
3 lata temu
Niemcy w soboty i niedziele nie pracuja. Ja tez nie chce pracowac w niedziele. wole ten dzien spedzic z rodzina, a kto uwaza ze niedziele powinne byc handlowe niech sam stanie za lada i pracuje.
kamil
3 lata temu
Zakaz handlu w niedzielę to zakaz, bez wyjątku, kropka i wszystko w temacie!!!!!!!
Sprawiedliwy
3 lata temu
Ci co chcą robić zakupy w niedziele to maja wolne weekendy. Więc proponuję wprowadzić wszystkim pracujace soboty i w niedziele minimum dwie soboty i niedziele pracujace dla kazdego. Koalicja tj ściema. Jak sie skończyło zbieranie 4 x tak ? Może jak chcą znieść zakaz handlu to niech ustawia dodadatki na poziomie sobota minimum 200 zł a niedziela 400 zł w handlu detalicznym. Sklep nie jest w niedziele czy soboty potrzebny wszczegolnosci te duże markety. A moze wprowadzic dodatkowe urlopy dla tych osob ? Kazda przepracowana niedziele do dodatkowy urlop wypoczynkowy ? Ps. Ja pracuje od pon do piatku.
...
Następna strona