Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Zakaz handlu do zaostrzenia. Znamy termin prac nad nowelizacją

86
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość na dobre bierze się za zaostrzenie zakazu handlu. Po zmianach w niedziele otworzą się tylko te placówki, których co najmniej połowa przychodów pochodzi z tytułu usług pocztowych. Nad projektem nowelizacji w przyszłym tygodniu pochylą się posłowie z sejmowej komisji.

Zakaz handlu do zaostrzenia. Znamy termin prac nad nowelizacją
Zakaz handlu do zaostrzenia. Nad pracami czuwa poseł PiS Janusz Śniadek (na zdjęciu) (PAP, Rafał Guz)

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu "na placówkę pocztową"? Wszystko na to wskazuje. Posłowie w przyszłym tygodniu rozpoczną prace nad nowelizacją zaostrzającą ograniczenie handlu w niedziele.

Zakaz handlu. Projekt zmian już w Sejmie

Dopóki zakaz handlu obchodziły małe sklepy osiedlowe działające na zasadzie franczyzy, politycy PiS nie interweniowali. Sytuacja jednak zmieniła się, gdy placówkami pocztowymi stały się także dyskonty i supermarkety.

Dlatego też rządzący zaproponowali rozwiązania zaostrzające zakaz. Po zmianach w niedziele otworzą się tylko te placówki, których przynajmniej połowa przychodów stanowią zyski z wykonywania usług pocztowych. Projekt jest już w Sejmie.

Zobacz także: Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?

Wiadomo też, kiedy ma się nim zająć sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w ramach pierwszego czytania. Prace nad nowelą zaplanowano na wtorek 14 września na godzinę 19. Zaostrzenie przepisów ma uzasadnić poseł PiS i były szef "Solidarności" Janusz Śniadek, który jest nazywany "ojcem" zakazu handlu.

Najbliższe posiedzenie Sejmu potrwa od 15 do 17 września. Jeżeli posłowie nie zdążą w tych terminach przegłosować nowelizacji, to następna okazja pojawi się w dniach 29 września-1 października.

Zakaz handlu. Założenia nowelizacji

Projekt nowelizacji przewiduje, że w niehandlowe niedziele otworzą się wyłącznie te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

To jednak nie wszystko, placówki handlowe, korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności przeważającej i z pozostałej działalności.

Zakaz handlu stawał się fikcją

W ostatni dzień tygodnia najpierw otworzyły się sklepy franczyzowe, takie jak: Żabka, Delikatesy Centrum, Lewiatan, czy ABC. W ostatnich miesiącach zakaz obchodzą również duże sklepy i dyskonty. Jako pierwsza na taki krok zdecydowała się Biedronka. Nic nie dał odpór, jaki przygotowali pracownicy sieci należącej do Jeronimo Martins.

Umowę ta sieć podpisała jednak z Pocztą Polską, czyli spółką skarbu państwa. To szczególnie oburzyło polityków PiS. Na razie jednak sklepy w niedziele otwierają również takie sieci, jak: Bricomarche, Euro Sklep, Dino, a od 5 września - Lidl PolskaKaufland. W blokach z ogłoszeniem takiej decyzji czeka Carrefour, który już podpisał umowę na świadczenie usług pocztowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
AGA
3 lata temu
A CZY KTOS WZIĄŁ POD UWAGE OSOBY KTÓRE MOGĄ PRACOWAC TYLKO W WEEKENDY ???
Iwonn
3 lata temu
Zakaz również aby franczyzobiorca nie mógł pracować!!!
baletnica
3 lata temu
znów praca w jednej wielkiej z sieci co została placówką pocztową z owadem jest 8h... ale w ramach tej pracy trzeba ustawić towar, posprzątać i rozliczyć... wiec praca w niedzielę jest o czaasem o 20-30min a czasem o 1h dłuższa niż w grafiku. Na to pani z kontroli która była u nas tydzień temu Pani powiedziała że dobry pracownik przychodzi do pracy pół godziny wczesniej a wychodzi czasem gofdzine pózniej dla dobra pracodawcy...
Pogonićwszyst...
3 lata temu
Do wszystkich którzy argumentują otwarcie sklepów w niedzielę tym że pielęgniarki czy strażacy też muszą pracować w niedzielę. Czy te zawody nie są zawodami wyższej potrzeby społecznej? Choroba czy pożar nie wybiera i nie bierze wolnego w niedzielę żeby ww.zawody mogły mieć wtedy wolne. Oczywiście jestem jak najbardziej za tym żeby te zawody były odpowiednio wynagradzane. A co do tych piszących że w inny dzień tygodnia też można odpocząć to owszem ale najczęściej w samotności bo pozostali członkowie rodziny są wtedy w pracy. Wolne niedziele dla handlu a dla pielęgniarek i pracowników chroniących nasz spokój odpowiednie wynagrodzenie!!!
Hmm
3 lata temu
Wnosze postulat o wolna niedziela od polityki w tv i radio ! Cisza jak w ciszy wyborczej.
...
Następna strona