Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Późne wakacje? Sprawdziliśmy za ciebie obostrzenia na granicach

9
Podziel się:

Chcąc wyjechać na zagraniczne wakacje, lepiej dokładnie sprawdzać obowiązujące w danym kraju restrykcje związane z COVID-19. W obawie przed kolejną falą wirusa, wiele państw wprowadza nowe obostrzenia.

Późne wakacje? Sprawdziliśmy za ciebie obostrzenia na granicach
Covidowe obostrzenia ciągle się zmieniają. Oto sierpniowe zasady na granicach popularnych krajów (Adobe Stock, marioszek)

Bez maseczki nie wybierzemy się już w podróż. W niemal wszystkich turystycznych krajach trzeba je nosić co najmniej w przestrzeniach zamkniętych, a w niektórych także na wolnym powietrzu, o ile nie zachowa się odpowiedniego dystansu. W wielu krajach obowiązują też restrykcje dla osób niezaszczepionych. Bez negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub udokumentowania przejścia choroby, nie da się wejść do restauracji, miejsc kultury i rekreacji, nie wspominając już o pokładach samolotów.

Zobacz także: "Jest drogo". Prezydent Sopotu nie ukrywa i tłumaczy ceny

W Hiszpanii koniecznie z maseczką

Aby dostać się na teren Hiszpanii, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Obowiązuje to także dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby przybywające z krajów wysokiego ryzyka muszą dodatkowo okazać zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik na COVID-19 lub okazać dokument zaświadczający przebycie choroby.

W Hiszpanii zdecydowano się na zaostrzenie restrykcji. Według aktualnych wytycznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w tym komunikacji miejskiej. Maseczek nie trzeba nosić na wolnym powietrzu, o ile uda się zachować 1,5 metra odległości. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego oraz niepełnosprawni. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 100 euro.

Dodatkowo Wyspy Kanaryjskie i rząd Galicji wprowadziły obowiązek przedstawiania zaświadczeń o przebyciu szczepień lub negatywnych testów na COVID-19 przed wejściem do placówek gastronomicznych i rozrywkowych.

W Grecji certyfikat szczepienia w restauracji i kinie

Aby wjechać do Grecji, należy okazać zaświadczenie o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Test jest obowiązkowy także dla dzieci, które ukończyły 12 lat. Nie muszą go wykonywać osoby, które przeszły chorobę i posiadają zaświadczenie, które to dokumentuje. Przed podróżą do Grecji należy wypełnić formularz na stronie https://travel.gov.gr/#/. Najlepiej zrobić to nie później niż 24 godziny przed wyjazdem. Po wypełnieniu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją.

W Grecji, podobnie jak w Hiszpanii, obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w komunikacji miejskiej oraz na świeżym powietrzu, jeśli nie można zachować 1,5-metrowego dystansu. Obowiązują limity osób w sklepach i restauracjach. Osoby, które chcą wejść do restauracji, teatrów czy kin, muszą okazać certyfikat szczepienia.

W Chorwacji certyfikat tylko przy wjeździe

Aby wjechać na teren Chorwacji, należy okazać certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19. W przypadku jego braku, konieczne jest posiadanie negatywnego testu na COVID-19, wykonanego nie później niż na 72 godziny przed wjazdem do Chorwacji lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przebycie choroby wraz z datami jej przechodzenia. Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 12. roku życia.

W Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, takich jak poczta, dworzec, bank, kantor.

Turcja i Egipt z maseczką

Przybywając do Turcji, należy okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19. W przypadku jego braku, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 albo zaświadczenie potwierdzające przechorowanie koronawirusa w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Te wytyczne nie dotyczą dzieci do 6. roku życia. W Turcji trzeba pamiętać o maseczkach. Nakaz noszenia obowiązuje we wszystkich przestrzeniach zamkniętych.

Do Egiptu również dostaniemy się, okazując certyfikat szczepień lub negatywny wynik na COVID-19. Wynik musi być przetłumaczony na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż 72 godziny przed planowanym wylotem. W Egipcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Restauracje i bary funkcjonują przy 50-procentowym obłożeniu.

Włochy – lepiej sprawdzić strefę

Osoby podróżujące z Polski do Włoch muszą pamiętać o zarejestrowaniu swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Podróżni powinni okazać certyfikat szczepienia, a jeśli go nie mają, zostaje przedstawienie negatywnego wyniku na COVID-19 lub zaświadczenia potwierdzającego przebycie choroby. Te wytyczne obowiązują co najmniej do 30 sierpnia i nie dotyczą dzieci poniżej 6. roku życia.

Włochy zostały podzielone na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Przed wyjazdem warto sprawdzić, do jakiej strefy należy miasto, do którego się wybieramy. W strefach czerwonej i pomarańczowej obowiązuje zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem konieczności dotarcia do pracy czy lekarza.

Od 6 sierpnia na terenie Włoch obowiązuje konieczność okazywania tzw. paszportu covidowego, negatywnego wyniku testu na COVID-19 albo zaświadczenia o przejściu choroby przy wejściu do środka restauracji, do muzeów, teatrów, basenów, pływalni, salonów gier, na wystawy, koncerty. Ten wymóg nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań do szczepienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Wójcik
3 lata temu
Jednemu się uda wjechać bez testu, drugiemu już nie. Ja należę do tych drugich. Właśnie wrócilismy z Włoch. Wymagano od nas wyniku testu koniecznie tego z zaświadczeniem lekarza jaki robią w laboratorium diagnostyki. Moim zdaniem lepiej nie ryzykowac i nie psuć sobie wakacji, tylko zrobić test i jechać na pewniaka
Alinka
3 lata temu
Ja już jestem po wakacjach, byłam enterem w Turcji. Nie chciałam czekać do września czy października bo nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem, a już straszą że idzie kolejna fala
chyzy ruj
3 lata temu
a jestem ryzy i mialem dziadka w Wehrma...
Adam
3 lata temu
W czwartek wróciłem z Włoch. Jechałem przez Czechy, Austrię i Słowenię. Nikt, nigdzie nie żądał ode mnie potwierdzenia szczepień lub testu. Nie wierzcie w propagandę mediów.
xyxyx
3 lata temu
Chore kraje. Jak można nie wpuszczać ludzi do restauracji, bo nie mają szczepionki na zwykłą grypę ?