Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
10.06.2020 11:45

Praca. Coś drgnęło w ogłoszeniach, firmy szukają pracowników

Praca szuka człowieka. Po zamrożeniu gospodarki i fali zwolnień firmy zaczynają ponownie rekrutować. Przede wszystkim poszukiwani są sprzedawcy, ale też specjaliści do spraw: obsługi klienta, IT oraz finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP Archiwum)
Oferty pracy. Rynek zaczyna się odmrażać

Umiarkowany optymizm na rynku rekrutacji. 39 282 - tyle nowych ofert zatrudnienia zamieszczono na Pracuj.pl w maju, o czym serwis informuje w swoim raporcie. Dane świadczą o poprawie na rynku pracy w Polsce po czasie lockdownu (zamrożenia gospodarki).

Kolejnym etapom odmrażania gospodarki towarzyszył wzrost zainteresowania sprzedawcami, ekspertami obsługi klienta, specjalistami IT i ds. finansów - czytamy. Mimo to zarówno pracodawcy, jak i kandydaci wciąż stoją przed licznymi wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa.

Mimo drgnięcia, analiza pokazuje, że w maju aktywność pracodawców nadal utrzymywała się na wyraźnie niższym poziomie niż przed rokiem. Jednak spadki były wyraźnie mniejsze niż w kwietniu.

Obejrzyj: Pensja minimalna. "Propozycja na koniec lipca"

- Kolejne etapy odmrażania gospodarki sprzyjają krótkoterminowemu wzrostowi zapotrzebowania na kadry. Pamiętajmy jednak, że mówimy o sytuacji bez precedensu na współczesnym rynku pracy. Myśląc o jego odbudowie powinniśmy nastawiać się na długi marsz - powiedział Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

- Wciąż mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem, w tym największą od lat falą redukcji zatrudnienia. To sytuacja trudna dla zatrudnionych i pracodawców. Pracownicy funkcjonują w stanie niepewności co do przyszłości zawodowej. Firmy z kolei stoją przed trudnymi decyzjami kadrowymi - dodał.

Rekrutacja trwa

Aż 37 proc. ofert opublikowanych na Pracuj.pl w maju dotyczyło specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Zwiększonemu zainteresowaniu tą grupą niewątpliwie sprzyja stopniowe odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki.

Drugie miejsce pod względem popularności zajęły oferty kierowane do specjalistów ds. obsługi klienta, które stanowiły 18 proc. wszystkich ogłoszeń.

Na ostatnim stopniu podium najczęściej poszukiwanych specjalizacji w maju znalazły się IT oraz finanse - po 12 proc. wszystkich ogłoszeń.

Obawy pozostają

Opinię o wyzwaniach rynku, jakie czekają go w dobie odmrażania gospodarki, potwierdzają wypowiedzi respondentów Pracuj.pl. Więcej niż 4 na 10 pracujących osób badanych przez serwis obawia się utraty miejsca pracy w konsekwencji pandemii koronawirusa, a 6 na 10 - obniżki wynagrodzenia lub zmiany zasad zatrudnienia.

Jednocześnie w tym samym raporcie "Praca w dobie koronawirusa. Nowa normalność zawodowa" aż 77 proc. badanych gotowych jest przyjąć nową ofertę zatrudnienia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

logicznyWłaśnie dlatego zwalniają aby zatrudniać za mniej bo na rząd mogą liczyć tylko mundurowi i górnicy a resztki społeczeństwa muszą się spiąć finansowo i … Czytaj całość

10-06-2020

nieróbJak mi dadza 4 tys.na rękę to mogę wrócić!

10-06-2020

Ferdynand KiepskiW tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

Rozwiń komentarze (13)