Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Praca. Coś drgnęło w ogłoszeniach, firmy szukają pracowników

13
Podziel się:

Praca szuka człowieka. Po zamrożeniu gospodarki i fali zwolnień firmy zaczynają ponownie rekrutować. Przede wszystkim poszukiwani są sprzedawcy, ale też specjaliści do spraw: obsługi klienta, IT oraz finansów.

Oferty pracy. Rynek zaczyna się odmrażać
Oferty pracy. Rynek zaczyna się odmrażać (PAP Archiwum)

Umiarkowany optymizm na rynku rekrutacji. 39 282 - tyle nowych ofert zatrudnienia zamieszczono na Pracuj.pl w maju, o czym serwis informuje w swoim raporcie. Dane świadczą o poprawie na rynku pracy w Polsce po czasie lockdownu (zamrożenia gospodarki).

Kolejnym etapom odmrażania gospodarki towarzyszył wzrost zainteresowania sprzedawcami, ekspertami obsługi klienta, specjalistami IT i ds. finansów - czytamy. Mimo to zarówno pracodawcy, jak i kandydaci wciąż stoją przed licznymi wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa.

Mimo drgnięcia, analiza pokazuje, że w maju aktywność pracodawców nadal utrzymywała się na wyraźnie niższym poziomie niż przed rokiem. Jednak spadki były wyraźnie mniejsze niż w kwietniu.

Zobacz także: Obejrzyj: Pensja minimalna. "Propozycja na koniec lipca"

- Kolejne etapy odmrażania gospodarki sprzyjają krótkoterminowemu wzrostowi zapotrzebowania na kadry. Pamiętajmy jednak, że mówimy o sytuacji bez precedensu na współczesnym rynku pracy. Myśląc o jego odbudowie powinniśmy nastawiać się na długi marsz - powiedział Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

- Wciąż mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem, w tym największą od lat falą redukcji zatrudnienia. To sytuacja trudna dla zatrudnionych i pracodawców. Pracownicy funkcjonują w stanie niepewności co do przyszłości zawodowej. Firmy z kolei stoją przed trudnymi decyzjami kadrowymi - dodał.

Rekrutacja trwa

Aż 37 proc. ofert opublikowanych na Pracuj.pl w maju dotyczyło specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Zwiększonemu zainteresowaniu tą grupą niewątpliwie sprzyja stopniowe odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki.

Drugie miejsce pod względem popularności zajęły oferty kierowane do specjalistów ds. obsługi klienta, które stanowiły 18 proc. wszystkich ogłoszeń.

Na ostatnim stopniu podium najczęściej poszukiwanych specjalizacji w maju znalazły się IT oraz finanse - po 12 proc. wszystkich ogłoszeń.

Obawy pozostają

Opinię o wyzwaniach rynku, jakie czekają go w dobie odmrażania gospodarki, potwierdzają wypowiedzi respondentów Pracuj.pl. Więcej niż 4 na 10 pracujących osób badanych przez serwis obawia się utraty miejsca pracy w konsekwencji pandemii koronawirusa, a 6 na 10 - obniżki wynagrodzenia lub zmiany zasad zatrudnienia.

Jednocześnie w tym samym raporcie "Praca w dobie koronawirusa. Nowa normalność zawodowa" aż 77 proc. badanych gotowych jest przyjąć nową ofertę zatrudnienia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Lolek
4 lata temu
Szalony portal mieli zwalniać a przyjmują? Zdecydujcie się na coś bo ta ilość bzdur jakie wypisujcie na polityczne zamówienie jest porażająca i zmieńcie nazwę na Polityka zamiar gospodarki bo jej więcej niż rzetelnych informacji .
Echo
4 lata temu
Wygląda na to że ruszy Polska produkcja seryjna
Barbara
4 lata temu
Po to zwalniali żeby zatrudniać pracowników teraz za najniższą krajową tłumacząc się koronawirusem do tego jeszcze na umowach śmieciowych Koronawirus dla pracodawców to jak wybawienie i dużo większe zyski
Czyli
4 lata temu
Polacy zatrudniani na tarczy PiS ,a inne narodowości na uprzywilejowanych zasadach i lepszym wynagrodzeniu.
Seba
4 lata temu
Wyślijcie gdziekolwiek cv to zobaczycie jaki będzie odzew 0 na te etaty już dawno są znajomi