Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca zdalna
27.06.2020 17:02

Praca zdalna na pełen etat kończy się. We wrześniu masowy powrót do biur

Od 7 września wygasają przepisy z „tarczy antykryzysowej” regulujące pracę zdalną. Zostały one wprowadzone do Kodeksu pracy jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników biurowych nie widziało swojego miejsca pracy od marca.

Przed pandemią praca zdalna była kojarzona jako benefit, który przysługuje nielicznym – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Wabiono nim kandydatów rekrutowanych do pracy. Na wykonywanie obowiązków służbowych z domu mogli liczyć jedynie specjaliści z dużych firm i korporacji, którzy raz na jakiś czas moli skorzystać z opcji tzw. home office.

Sytuacje gdy ktoś znikał na ponad tydzień nie istniały, gdyż zabraniał tego kodeks pracy. Od marca jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników biurowych nie widziało swojego miejsca pracy od marca. Przepisy w tej sprawie są regulowane na gorąco – czytamy w dzienniku.

Pod koniec maja w przepisach modyfikujących tarczę doprecyzowano kilka kwestii.

W nowych zapisach czytamy, że: wykonywanie pracy zdalnej jest możliwe wyłącznie, jeśli pracownik będzie miał umiejętności techniczne, lokalowe do wykonywania takiej pracy, a rodzaj pracy będzie na to pozwalał. Ponadto środki pracy i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.

Zobacz także: Upały w pracy. Zobacz, co szef musi zapewnić pracownikom?

W nowej rzeczywistości pracodawca ma także prawo cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Odpowiada on także za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej oraz za wypadki przy tej pracy tylko w zakresie związanym z zapewnionymi przez siebie środkami pracy lub materiałami w pracy.

Takie ujęcie tematy sprawia, że wśród pracowników rodzi się wiele pytań, np. o to, czy pracodawca zapłaci za zakup biurka i fotela, który zapewni pracownikowi komfort pracy? Nierzadko bowiem zdarza się, że pracownicy godzinami siedzą przy stołach kuchennych, gdyż nie mają wygodnego miejsca do pisania na komputerze.

Obecnie kodeks pracy nie reguluje zasad wykonywania pracy zdalnej – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Bardziej szczegółowe uregulowania dotyczące pracy zdalnej są ujęte w tzw. „tarczy 0.4". Stworzenie miejsca pracy przez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, dostępu do internetu czy urządzeń biurowych w normalnych warunkach leży po stronie pracodawcy. Sytuacja ulega zmianie, gdy miejscem pracy staje się dom.

Z treści projektu ustawy wynika, że wykonywanie pracy zdalnej będzie mogło zostać polecone, tylko jeżeli pracownik ma możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Oznacza to, że pracodawca przed zleceniem pracy zdalnej będzie musiał się dowiedzieć, czy pracownik ma u siebie odpowiednie warunki i urządzenia do wykonywania pracy zdalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2020

EtamAle bajki. Pracuję w małej firmie, zdalnie od dawna. Chcę pracować zdalnie? To sobie robię stanowisko pracy we własnym zakresie. Doprawdy, jakaś … Czytaj całość

28-06-2020

xxxxZnajoma pracuje w instytucji finansowej. Firma stwierdzila że produktywność pracowników w pracy zdalnej jest o dziwo o wiele wyższa niż gdy byli w … Czytaj całość

28-06-2020

Rambo 8Wiele osób będzie chciało pracować z domu. Wielu firmom to będzie na rękę z uwagi na niższe koszty utrzymanaia pracownika w biurze. Proste.Mieszkania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)