Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Praca zdalna na pełen etat kończy się. We wrześniu masowy powrót do biur

19
Podziel się

Od 7 września wygasają przepisy z „tarczy antykryzysowej” regulujące pracę zdalną. Zostały one wprowadzone do Kodeksu pracy jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników biurowych nie widziało swojego miejsca pracy od marca.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników biurowych nie widziało swojego miejsca pracy od marca. (Unsplash.com)
bDzhpCmZ

Przed pandemią praca zdalna była kojarzona jako benefit, który przysługuje nielicznym – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Wabiono nim kandydatów rekrutowanych do pracy. Na wykonywanie obowiązków służbowych z domu mogli liczyć jedynie specjaliści z dużych firm i korporacji, którzy raz na jakiś czas moli skorzystać z opcji tzw. home office.

Sytuacje gdy ktoś znikał na ponad tydzień nie istniały, gdyż zabraniał tego kodeks pracy. Od marca jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników biurowych nie widziało swojego miejsca pracy od marca. Przepisy w tej sprawie są regulowane na gorąco – czytamy w dzienniku.

bDzhpCnb

Pod koniec maja w przepisach modyfikujących tarczę doprecyzowano kilka kwestii.

W nowych zapisach czytamy, że: wykonywanie pracy zdalnej jest możliwe wyłącznie, jeśli pracownik będzie miał umiejętności techniczne, lokalowe do wykonywania takiej pracy, a rodzaj pracy będzie na to pozwalał. Ponadto środki pracy i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.

Zobacz także: Upały w pracy. Zobacz, co szef musi zapewnić pracownikom?

bDzhpCnh

W nowej rzeczywistości pracodawca ma także prawo cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Odpowiada on także za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej oraz za wypadki przy tej pracy tylko w zakresie związanym z zapewnionymi przez siebie środkami pracy lub materiałami w pracy.

Takie ujęcie tematy sprawia, że wśród pracowników rodzi się wiele pytań, np. o to, czy pracodawca zapłaci za zakup biurka i fotela, który zapewni pracownikowi komfort pracy? Nierzadko bowiem zdarza się, że pracownicy godzinami siedzą przy stołach kuchennych, gdyż nie mają wygodnego miejsca do pisania na komputerze.

Obecnie kodeks pracy nie reguluje zasad wykonywania pracy zdalnej – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Bardziej szczegółowe uregulowania dotyczące pracy zdalnej są ujęte w tzw. „tarczy 0.4". Stworzenie miejsca pracy przez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, dostępu do internetu czy urządzeń biurowych w normalnych warunkach leży po stronie pracodawcy. Sytuacja ulega zmianie, gdy miejscem pracy staje się dom.

bDzhpCni

Z treści projektu ustawy wynika, że wykonywanie pracy zdalnej będzie mogło zostać polecone, tylko jeżeli pracownik ma możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Oznacza to, że pracodawca przed zleceniem pracy zdalnej będzie musiał się dowiedzieć, czy pracownik ma u siebie odpowiednie warunki i urządzenia do wykonywania pracy zdalnej.

bDzhpCnC
KOMENTARZE
(19)
xxxx
7 miesięcy temu
Znajoma pracuje w instytucji finansowej. Firma stwierdzila że produktywność pracowników w pracy zdalnej jest o dziwo o wiele wyższa niż gdy byli w biurze. Podobnie jest u znajomego w korporacji. Poza tym dla firm oczywiste oszczędności na wodzie prądzie, socjalu, itp.
Etam
7 miesięcy temu
Ale bajki. Pracuję w małej firmie, zdalnie od dawna. Chcę pracować zdalnie? To sobie robię stanowisko pracy we własnym zakresie. Doprawdy, jakaś histeria że spraw oczywistych.
Rambo 8
7 miesięcy temu
Wiele osób będzie chciało pracować z domu. Wielu firmom to będzie na rękę z uwagi na niższe koszty utrzymanaia pracownika w biurze. Proste.Mieszkania nie schodzą w miastach?Trzeba czytac między wierszami.
bDzhpCnD
HR
7 miesięcy temu
Praca zdalna to jedyny dobry kierunek jesli chodzi o minimalizacje kosztow i zwiekszenie wydajnosci - zamiast kawki i glupich pogawedek o niczym - to skupienie i praca.
zdalnie
7 miesięcy temu
ludzie na pracy zdalnej mają więcej czasu na pracę a nie na pogaduchy. jest efektywniejsza to docelowa przyszłość
...
Następna strona