Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Praca zdalna. Zbyt sztywna regulacja może zniechęcić pracodawców

69
Podziel się:

Praca zdalna w tysiącach polskich firm stała się faktem w marcu, gdy rozpoczęła się pandemia. Po wprowadzeniu przepisów regulujących ją do Kodeksu pracy może się okazać, że zawiłe procedury zniechęca pracodawców do korzystania z niej.

Praca zdalna. Zbyt sztywna regulacja może zniechęcić pracodawców
Firmy nie czekały na przepisy o pracy zdalne, po prostu w marcu wysłały pracowników do domu (Pixabay)

Uregulowania pracy zdalnej chcieliby i pracodawcy, i pracownicy. Od ponad pół roku w setkach tysięcy polskich domów stół w salonie zmienił się w stanowisko pracy, ale dobrze byłoby uregulować pewne kwestie dotyczące pracy zdalnej.

Tak też się dzieje, bo powstaje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dokument potrzebny, ale diabeł tkwi w szczegółach. Prawnicy, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", obawiają się, że nowe przepisy, zamiast uelastyczniać pracę wykonywaną z domu, niepotrzebnie usztywnią taką formę współpracy.

Rafał Wyziński z kancelarii RK Legal nie umie jednoznacznie ocenić projektu wprowadzającego pracę zdalną.

Zobacz także: Praca zdalna. Co z wypadkami i ekwiwalentem? "To są kwestie sporne"

- Choć ministerstwo ogłosiło, że praca zdalna zastąpi regulację telepracy, to nie można oprzeć się wrażeniu, że w wielu miejscach ustawodawca wprost skopiował te rozwiązania. Widać to często w samej konstrukcji nowych przepisów – powiedział i dodał, że usztywnienie regulacji może spowodować ograniczenia w stosowaniu pracy zdalnej.

Jako przykład takiego "usztywnienia" rodem z przepisów o telepracy wskazuje na sposób odwołania z pracy z domu, który daje pracownikowi długi czas na przestawienie się i powrót do miejsca wyznaczonego przez pracodawcę.

- W projekcie powinny też pojawić się dodatkowe ułatwienia dla pracodawców, np. zwalniające z obowiązku ewidencjonowania godzin pracy. Na pracodawcach nadal spoczywa taki obowiązek, a praktyka pokazuje, że w warunkach pracy zdalnej jego realizacja często jest fikcją – zauważył mec. Wyziński w rozmowie z "Rz".

Karol Chyliński, radca prawny z kancelarii EY Law zwrócił z kolei uwagę na to, że po wejściu w życie przepisów w obecnym kształcie, pojawi się konieczność przeprowadzenia uzgodnień lub konsultacji z istniejącymi u pracodawcy związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników i zawarcia porozumień dotyczący h świadczenia pracy z domu.

Jeśli znowelizowane przepisy wejdą w życie w kształcie, który aktualnie jest rozważany, przed pracodawcą będzie dużo pracy papierkowej: z każdym pracownikiem będzie musiał na piśmie potwierdzić ustalenia, przeprowadzić szkolenie z BHP.

W rezultacie pracodawcy nie będzie łatwiej i sprawniej, przynajmniej na początku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
uniterka
4 lata temu
Siedzimy na pracy zdalnej od marca i wszystko jakoś działa. Firma sama to zorganizowała, załatwiła licencje, pomogła ze sprzętem jak było trzeba i tak to sobie działa, do tej pory żadnego zakażenia i problemów… aż nagle kazali nam wszystkim przyjeżdżać do biura, mimo, że zakażenia rosną, z podpisanymi papierami. Dlaczego? No bo właśnie Państwowa Inspekcja Pracy wybrała sobie ten etap pandemii jako najlepszy i zapowiedziała kontrole. Ręce opadają momentami.
B52
4 lata temu
A karty zegarowe też wprowadzą?
o tak
4 lata temu
...A CO TO JEST PRACA ZDALNA... siedzi taki jeden z drugim w domku poklika ...i bierze hais....załóż działalność opłacaj zus ....wystawiaj faktury ...opłacaj sobie chorobowe...płać podatki =wtedy możesz pracować nawet na plaży w ustce
papaj
4 lata temu
jestem marynarzem,chcialbym tez wykonywac swoj zawod zdalnie
...
4 lata temu
Dlaczego zdalnie nie może wykonywać swojej pracy 90% pracujących to jest dyskryminacja,ksenofobia i rasizm !
...
Następna strona