Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca zdalna na stałe. Będzie nowelizacja kodeksu pracy

31
Podziel się:

W kodeksie pracy mają się pojawić zapisy o pracy zdalnej. Ministerstwo pracy zamierza wprowadzić nowelizację przepisów - zapowiada szefowa resortu Marlena Maląg.

Minister pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej.
Minister pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej. (KPRM)
bEEEBDGt

Jak mówi szefowa resortu, do kodeksu mają zostać wpisane przepisy regulujące pracę zdalną. W tej chili praca w domu jest możliwa tylko dzięki zapisom zawartym w tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy będą jednak obowiązywać tylko do 7 września.

– Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną: związki zawodowe oraz organizacje pracodawców na drodze konsensusu stron - powiedziała Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Jest co regulować, bo praca zdalna generuje problemy, z którymi ani pracownicy, ani pracodawcy nie mieli wcześniej do czynienia.

bEEEBDGv
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd ukrywa zadłużenie? Minister: wszystko raportujemy do KE

Jak pisaliśmy, uregulowania zasad pracy zdalnej domagają się organizacje pracodawców. W ich ocenie w czasie pandemii to rozwiązanie świetnie się sprawdziło, ale trzeba wiele spraw z tym związanych doprecyzować.

Wpisania do przepisów wymagają szczególnie kwestie dotyczące częstotliwości, miejsca wykonywania pracy zdalnej, bezpieczeństwa danych, czy ewentualnych kosztów ponoszonych przez pracowników.

bEEEBDGB

- Sprawę ekwiwalentu za pracę zdalną chcemy pozostawić w gestii pracodawców. Część z nich jest skłonna płacić pracownikom za home office dodatkowo. Są też i tacy, którzy podkreślają oszczędności dla pracownika związane z brakiem kosztów dojazdów do pracy. Ci pracodawcy uważają zatem, że to się równoważy ze zwiększonymi rachunkami za pracę w domu - zapowiadała w rozmowie money.pl Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEEBDGW
praca
gospodarka
KOMENTARZE
(31)
Zdalniak
rok temu
Pracuje zdalnie od jakiś 8 lat, w różnych firmach. Żadnego swojego szefa nigdy na oczy nie widziałem, ani nawet nie słyszałem jego głosu. Jakos nie czuje potrzeby, aby państwo regulowało moja prace.
Bbb
rok temu
Swój sprzęt, prąd, czesto tez dodatkowe materiały - dostaniemy taką samą wypłatę przy wyższych swoich kosztach...
olo
rok temu
powinny byc ulgi dla tych pracodawców co przynajmiej maja 50% stanowisk biurowych zdalnych , przynajmiej będzie duzo mniej aut w miastach powiny byc tez ulgi w opłatach za energie elektryczna dla pracownikow pracujacych w taki sposób w sumie i tak sie to panstwu opłaca
bEEEBDGX
Jaroi
rok temu
Gdzie maseczka mandat się należy
angora
rok temu
Co to za praca ta zdalna, za siedzenie w domach maja płacone. Nauczycielki mają labę, juz tyle miesięcy na wakacjach za ciężkie pieniądze.
...
Następna strona