Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Praca zdalna na stałe. Będzie nowelizacja kodeksu pracy

31
Podziel się

W kodeksie pracy mają się pojawić zapisy o pracy zdalnej. Ministerstwo pracy zamierza wprowadzić nowelizację przepisów - zapowiada szefowa resortu Marlena Maląg.

Minister pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej.
Minister pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej. (KPRM)
bDICnnBx

Jak mówi szefowa resortu, do kodeksu mają zostać wpisane przepisy regulujące pracę zdalną. W tej chili praca w domu jest możliwa tylko dzięki zapisom zawartym w tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy będą jednak obowiązywać tylko do 7 września.

– Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną: związki zawodowe oraz organizacje pracodawców na drodze konsensusu stron - powiedziała Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Jest co regulować, bo praca zdalna generuje problemy, z którymi ani pracownicy, ani pracodawcy nie mieli wcześniej do czynienia.

bDICnnBz
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd ukrywa zadłużenie? Minister: wszystko raportujemy do KE

Jak pisaliśmy, uregulowania zasad pracy zdalnej domagają się organizacje pracodawców. W ich ocenie w czasie pandemii to rozwiązanie świetnie się sprawdziło, ale trzeba wiele spraw z tym związanych doprecyzować.

Wpisania do przepisów wymagają szczególnie kwestie dotyczące częstotliwości, miejsca wykonywania pracy zdalnej, bezpieczeństwa danych, czy ewentualnych kosztów ponoszonych przez pracowników.

bDICnnBF

- Sprawę ekwiwalentu za pracę zdalną chcemy pozostawić w gestii pracodawców. Część z nich jest skłonna płacić pracownikom za home office dodatkowo. Są też i tacy, którzy podkreślają oszczędności dla pracownika związane z brakiem kosztów dojazdów do pracy. Ci pracodawcy uważają zatem, że to się równoważy ze zwiększonymi rachunkami za pracę w domu - zapowiadała w rozmowie money.pl Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDICnnCa
praca
gospodarka
KOMENTARZE
(31)
Gutek
7 miesięcy temu
Pracodawca powinien dopłacać na przykład do prądu, niektórzy chodzą na piechotę do pracy więc nie oszczędzają na transporcie
IT pracownik
7 miesięcy temu
A dostęp do internetu i ewentualny koszt komputera czy wydzielenie pomieszczenia do pracy? To przecież też koszty.
Rozsądny
7 miesięcy temu
No i za kawę, herbatę, wodę - a dodatkowo za prąd do gotowania wody. Mycie naczyń po kawie - przecież nie będę swojego płynu zużywał!
bDICnnCb
Kaja
7 miesięcy temu
Praca zdalna to najprzyjemniejsza praca jaka mogła mi się zdarzyć . Zaoszczędzone 1,5 na dojazdy, dłuższy sen, spokojna atmosfera , nie musiałam uczestniczyć w wojnach między pracowniczych i żyć czyimiś problemami, nie musiałam kupować dodatkowego jedzenia do pracy - jadło się co było w domu - kolejna oszczędność. Pranie robione w czasie pracy, obiad podobnie . Masa zaoszczędzonego czasu i masa czasu dla siebie i rodziny plus mega komfort psychiczny. Tak prąd wzrósł o 60 zł za dwa miesiące, na pewno zużyło się ciut więcej wody ale przeliczając koszty dojazdu i koszty czasu dla siebie to byłam znacząco na plus .
trzezwy
7 miesięcy temu
Pracuje zdalnie od 7 lat i niczego nie trzeba naprawiac. Wprowadzanie dodatkowej biurokracji tylko komplikuje zarzadzanie takim pracownikiem. Zwroty za prad??? Puknijcie sie czache!! Jezeli masz dodatkowe koszty, to uzyj tego jako argument do otrzymania podwyzki zamiast wprowadzac dodatkowe zajecie dla ksiegowego.
...
Następna strona