Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
02.08.2020 11:49

Praca zdalna na stałe. Będzie nowelizacja kodeksu pracy

W kodeksie pracy mają się pojawić zapisy o pracy zdalnej. Ministerstwo pracy zamierza wprowadzić nowelizację przepisów - zapowiada szefowa resortu Marlena Maląg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Minister pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej.

Jak mówi szefowa resortu, do kodeksu mają zostać wpisane przepisy regulujące pracę zdalną. W tej chili praca w domu jest możliwa tylko dzięki zapisom zawartym w tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy będą jednak obowiązywać tylko do 7 września.

– Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną: związki zawodowe oraz organizacje pracodawców na drodze konsensusu stron - powiedziała Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Jest co regulować, bo praca zdalna generuje problemy, z którymi ani pracownicy, ani pracodawcy nie mieli wcześniej do czynienia.

Oglądaj też: Rząd ukrywa zadłużenie? Minister: wszystko raportujemy do KE

Jak pisaliśmy, uregulowania zasad pracy zdalnej domagają się organizacje pracodawców. W ich ocenie w czasie pandemii to rozwiązanie świetnie się sprawdziło, ale trzeba wiele spraw z tym związanych doprecyzować.

Wpisania do przepisów wymagają szczególnie kwestie dotyczące częstotliwości, miejsca wykonywania pracy zdalnej, bezpieczeństwa danych, czy ewentualnych kosztów ponoszonych przez pracowników.

- Sprawę ekwiwalentu za pracę zdalną chcemy pozostawić w gestii pracodawców. Część z nich jest skłonna płacić pracownikom za home office dodatkowo. Są też i tacy, którzy podkreślają oszczędności dla pracownika związane z brakiem kosztów dojazdów do pracy. Ci pracodawcy uważają zatem, że to się równoważy ze zwiększonymi rachunkami za pracę w domu - zapowiadała w rozmowie money.pl Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, praca zdalna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2020

GutekPracodawca powinien dopłacać na przykład do prądu, niektórzy chodzą na piechotę do pracy więc nie oszczędzają na transporcie

02-08-2020

IT pracownikA dostęp do internetu i ewentualny koszt komputera czy wydzielenie pomieszczenia do pracy? To przecież też koszty.

02-08-2020

RozsądnyNo i za kawę, herbatę, wodę - a dodatkowo za prąd do gotowania wody. Mycie naczyń po kawie - przecież nie będę swojego płynu zużywał!

Rozwiń komentarze (31)