Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Pracownicy korporacji narzekają na nadgodziny. Oto kto naprawdę pracuje najwięcej

128
Podziel się:

To pracownicy fizyczni najwięcej czasu spędzają w pracy - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najdłużej pracuje się w budownictwie i rolnictwie - blisko 40 godzin tygodniowo.

Pracownicy korporacji narzekają na nadgodziny. Oto kto naprawdę pracuje najwięcej
(money.pl, KOS)

Analizę Tygodnika Gospodarczego PIE oparto na danych GUS z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za 2019 r. Dane opierają się na deklaracji osób zatrudnionych na temat faktycznie przepracowanego czasu pracy w głównym miejscu pracy w danym tygodniu. Dotyczą zarówno pracowników najemnych, jak i osób samozatrudnionych. Jak tłumaczy PIE, wzięto pod uwagę statystyki dla 2019 r., które nie zostały zaburzone przez późniejsze pandemiczne obostrzenia.

Zobacz także: Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Kto najdłużej siedzi w pracy?

Wyniki analizy podważają przekonanie, że długi czas pracy jest najbardziej powszechny wśród pracowników umysłowych - podkreśla Instytut. Najwięcej czasu w pracy spędzają osoby pracujące w budownictwie, transporcie i rolnictwie.

Średni czas pracy w budownictwie i transporcie wynosi ponad 40 godzin tygodniowo: w budownictwie jest to 41,4 godzin, w transporcie – 40,8 godzin. Również w rolnictwie jest on stosunkowo wysoki – wynosi 39,6 godzin.

W obliczeniach uwzględnione są zarówno osoby, które pracowały w nadgodzinach, jak i te, które pracowały krócej lub wcale (np. ze względu na urlopy lub zwolnienia). Są to zarówno osoby pracujące na pełny, jak i niepełny etat. W branżach, w których średni przepracowany czas jest najkrótszy (edukacja, kultura, sztuka, rekreacja, pozostałe usługi), po części jest to związane z większą powszechnością pracy na niepełny etat - podaje PIE.

W rolnictwie, budownictwie i transporcie jest też największy udział osób pracujących powyżej 40 godzin tygodniowo - pracuje tak prawie co trzeci pracownik w rolnictwie i budownictwie. W transporcie jest to co czwarty pracownik. W rolnictwie jest natomiast największy udział osób pracujących powyżej 50 godzin tygodniowo – 14 proc. Jednocześnie w tej branży jest też stosunkowo duży udział osób pracujących poniżej 40 godzin – 31 proc.Jest to kwestia sezonowości pracy rolniczej – jej dłuższego czasu latem, a krótszego zimą - tłumaczy PIE. Zauważa, że także w budownictwie i transporcie zauważalny jest udział osób pracujących powyżej 50 godzin tygodniowo – wynosi 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(128)
Larysa
2 lata temu
Jak czytam te wasze komentarze to mi ręce odpadają. Przeczytaliście artykuł, czy tylko wam liczby w oczy się rzuciły? Wiecie czym jest średnia? I co było brane pod uwagę? Jak nie to podrzucam wam najważniejsze dane, może wtedy zrozumiecie dlaczego te liczby są takie niskie. „Średni czas pracy w budownictwie i transporcie wynosi ponad 40 godzin tygodniowo: w budownictwie jest to 41,4 godzin, w transporcie – 40,8 godzin. Również w rolnictwie jest on stosunkowo wysoki – wynosi 39,6 godzin.” i „W obliczeniach uwzględnione są zarówno osoby, które pracowały w nadgodzinach, jak i te, które pracowały krócej lub wcale (np. ze względu na urlopy lub zwolnienia).”
Krakus
2 lata temu
Hehe ochroniarz pracuje średnio 240godzin, w święta i wolne dni od pracy. Uzyskanie umowy o pracę to cud, ostatnio obowiązkowa znajomość języków obcych, praca godzinowo 1,5 roku w roku. Pensja minimalna. To co odpierdziela PEFRON to miazdtrzy wręcz, dopłata do inwalidów których zmusza się do pracy w systemie 24godziny przez ok 240miesiecznie, gdzie przystosowanie stanowisk pracy, gdzie ludzie chorzy pracują cała dobę? Gdzie kontrolę?
Krzysiek
2 lata temu
Oj w budownictwie to lekko od 220-260 godzin w pracy robią. Nie wspomnę już o 2 h ekstra w busie. Także od wejścia na zakład do wyjścia mija od 12-14h.
Kos
2 lata temu
W budownictwie to zwykły pracownik jest traktowany jak niewolnik.
Kierowca
2 lata temu
504 h w miesiącu tyle spędza kierowca międzynarodowy w miejscu pracy !!!!!! Za licząc 15 zł za godz 300 zł za dobę w pracy
...
Następna strona