Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Chcesz sukcesu, pracuj 16 godzin dziennie. Eksperci komentują "receptę" Marcina Matczaka

81
Podziel się:

Prof. Marcin Matczak, prawnik, a prywatnie ojciec rapera Maty, rozpętał burzę. Jego zdaniem, aby osiągnąć sukces, trzeba pracować więcej, nawet 16 godzin na dobę. - To myślenie już dawno przestało być aktualne - komentuje w rozmowie z Money.pl socjolog dr Marta Żerkowska-Balas.

Chcesz sukcesu, pracuj 16 godzin dziennie. Eksperci komentują "receptę" Marcina Matczaka
Chcesz sukcesu, pracuj 16 godzin dziennie. Eksperci komentują "receptę" Marcina Matczaka (East News)

"Wątpię, aby tacy ludzie (młodzi o lewicowych poglądach - przyp. red.) byli gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces" - takie słowa prof. Marcina Matczaka przytacza "Polityka".

Jego teza wywołała ostrą dyskusję na Twitterze. Nie zgadzają się z nim nie tylko zabierający głos w mediach społecznościowych politycy (jak lider partii Razem Adrian Zandberg) czy pisarze (jak Jakub Żulczyk), ale także eksperci, z którymi rozmawialiśmy.

Zobacz także: Porażający raport. Była wiceminister oskarża PiS

- Długość czasu pracy nie zawsze przekłada się na wymierne wyniki, a na świecie coraz częściej dąży się do tego, by ją skracać - punktuje w rozmowie z Money.pl dr Marta Żerkowska-Balas z SWPS. Jako przykład wskazuje Hiszpanię, gdzie każdego miesiąca kolejne firmy decydują się wprowadzać czterodniowy tydzień pracy.

Żerkowska-Balas przyznaje jednak, że prof. Matczak zaczynał karierę w latach 90., kiedy wytężona praca faktycznie dawała szansę na sukces zawodowy. - W dzisiejszych czasach to nie jest tak oczywiste, więc nie zawsze 16 godzin pracy sprawi, że z miejsca zostaniemy dyrektorami dużych firm czy sprawnymi prawnikami - puentuje.

Geografia ma znaczenie

W podobnym tonie wypowiada się publicysta ekonomiczny Kamil Fejfer, zdaniem którego Polacy są mocno przyzwyczajeni do wizji pracy po godzinach. Wszystko po to, by żyć na poziomie. - Tylko jeśli spojrzymy na to z perspektywy systemu, to wcale tak to nie działa - ocenia.

Zdaniem dziennikarza istotną rolę na drodze do sukcesu ma to, z jakiej pozycji ją rozpoczynamy. Jeśli więc urodzimy się w rozwiniętej gospodarce, szansa na sukces może być znacznie większa niż w przypadku krajów "peryferyjnych".

- Kierowca autobusu w Berlinie nie musi spędzać całego życia w pracy, by żyć w miarę wygodnie, czego na pewno nie powiemy o kierowcy np. w Kabulu. Ten pierwszy ma po prostu olbrzymią premię z powodu tego, że urodził się tam, gdzie więcej się zarabia - wyjaśnia Fejfer.

Polacy i tak pracują dużo

Jak wynika z danych OECD za 2019, Polacy w pracy spędzają przeciętnie 41,4 godzin tygodniowo, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej jest o 42 minut krótsza. Pracujemy więc ok. 8 godzin i 20 minut dziennie.

Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie, podczas gdy Niemiec 1386 godzin, czyli średnio aż o 420 godzin mniej. Średnio tygodniowo Niemcy spędzają w pracy 8 godzin mniej niż my.

O komentarz do swoich słów chcieliśmy poprosić samego prof. Matczaka. W reakcji na nasz telefon wysłał nam wiadomość SMS, w której poprosił, by nakreślić sprawę, co też zrobiliśmy. Do chwili publikacji nie dostaliśmy żadnej informacji zwrotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
smieszek pl
5 miesięcy temu
Jakby praca była podstawą to sprzątaczki byłyby multimilionerami.
Mateusz
12 miesięcy temu
Znowu "młodzi o lewicowych poglądach" osądzili zanim pomyśleli. Praca dla bliskich, rodziny, społeczeństwa to to też praca. Dbanie o relacje też wymaga pracy. Praca, praca, praca... nawet jeżeli uda się zbalansować życię między pracą, rodziną, sobą, to wszystko wymaga pracy... co najmniej 16 godzin na dobę
Klocek
rok temu
Sam sobie zapracował na to co ma. Życie nie jest sprawiedliwe i nie każdy ma taki sam start i nie każdy odniesie w nim sukces. Oczywiście dla każdego sukcesem jest co innego. Nie zmienia to faktu że na każdy sukces tezeba zapylać. Sam się nie stworzy.
Valentino
rok temu
Gdybyście mieli tyle złota co ja też nie musielibyście pracować.
Bartek
rok temu
Sprawa jest skomplikowana . Po 1 praca po 16 godzin owszem może przybliżać do sukcesu ,ale go nie gwarantuje !!!. Przykład pianiści wiele z nich ćwiczy po 12 godzin 7 dni w tygodniu a jedynie promil ma szansę wystąpić w Konkursie Chopinowskim. Podobnie tutaj jedynie może 5 % pracujących po 16 godzin osiągnie jakiś sukces , reszta nabawi się przemęczenia, zawału serca,rozpadu więzi rodzinnych . Po 2 w Większości młodych ludzi (nie ważne ,jakie ma poglądy), chce poprostu mieć godne zarobki tak jak mają ich rówieśnicy w np Niemczech . Młodzi ludzie chcą jak ich niemieccy koledzy zarabiać tyle aby było mieć co włożyć do gara,ubrać się ,czasami zejść w restauracji, spędzić wakacje .
...
Następna strona