Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pracownik nie ma obowiązku informować pracodawcy o swoim stanie zdrowia. Są jednak wyjątki

43
Podziel się:

Prawo pracodawcy do żądania informacji o stanie zdrowia pracownika jest ograniczona. Wszystko przez fakt, że są to dane poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownik nie ma obowiązku ujawniać ich pracodawcy. Może to zrobić z własnej woli i na określonych warunkach. Jednak od większości zasad są wyjątki i nie inaczej jest w tym przypadku.

Pracownik nie ma obowiązku informować pracodawcy o swoim stanie zdrowia. Są jednak wyjątki
L4. Pracodawca nie może się domagać od pracownika informacji o jego stanie zdrowia (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, zbg2)

O sprawie pisze portal Prawo.pl, który przeanalizował dyrektywę unijną o przetwarzaniu danych osobowych, nazywaną RODO. Wynika z niej, że nie można m.in. przetwarzać danych genetycznych i biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej oraz danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby.

Informacje o zdrowiu są chronione

Portal powołuje się na przedstawicieli Biura Informacji w Głównym Inspektoracie Pracy (GIP) i podaje, że zgodnie z dyrektywą "dane dotyczące zdrowia" oznaczają dane osobowe o zdrowiu fizycznym lub psychicznym osoby fizycznej. W tym zakresie mieszczą się też informacje o korzystaniu z usług opieki zdrowotnej, ujawniające informacje o stanie jej zdrowia.

Z definicji danych dotyczących zdrowia, informacje o stanie zdrowia pracownika należą do szczególnej kategorii danych osobowych w rozumieniu art. 9 ust. 1 RODO, których przetwarzanie co do zasady jest zabronione - wyjaśnia przedstawiciel GIP w rozmowie z portalem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gospodarka wejdzie w inny tryb". Ekspertka o racjonowaniu energii

Jest jeden wyjątek. Zgodnie z Kodeksem pracy wprowadzającym zasady BHP, pracodawca ma w obowiązku chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć naukitechniki.

Jak pracodawca może dowiedzieć się o stanie zdrowia pracownika?

Według portalu w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach można uzyskać informacje o stanie zdrowia na podstawie zgody pracownika. Zgoda ta musi jednak spełniać określone warunki związane z przetwarzaniem danych.

Prawo.pl wylicza, że po pierwsze musi zawierać informacje o zakresie i celu przetwarzania danych. Musi też znaleźć się w niej oświadczenie, że zgoda została wyrażona dobrowolnie, jak również informacja o tym, jak prawo do wglądu osoby, której dane są przetwarzane, będzie realizowane, a także, że będzie miała możliwość wycofać zgodę w dowolnym momencie.

Przepisy przewidują też rodzaj informacji, jaka może być umieszczona na zaświadczeniu lekarskim. Pracownik jednak na pisemny wniosek może zażądać od lekarza, by ten nie umieszczał w nim danych o oznaczeniu literowym B (co może oznaczać niezdolność do pracy za sprawą ciąży), jak również D (niezdolność do pracy z powodu gruźlicy).

Prawo.pl zaznacza, że pracownik nie ma wpływu na zachowanie tajemnicy o swoim stanie zdrowia, jeśli rozpoznanie dotyczy choroby zakaźnej (kod E) oraz choroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu (kod C). Jeśli niezdolność do pracy powstała z tych przyczyn, lekarz ma obowiązek umieszczenia tej informacji na zaświadczeniu lekarskim.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Taka prawda.
3 tyg. temu
A rzeczywistość jest inna np. W oświacie.
Myślę więc je...
3 tyg. temu
Jeżeli ktoś już się zabiera za pisanie to nich sprawdzi o czym pisze i komentuje.RODO to rozporządzenie a nie dyrektywa.Za wprowadzanie w błąd poprzez publikowanie bzdur powinna być kara min.kara chłosty.NIEUKI!
Haha
3 tyg. temu
Dobre. Jak nie powiesz to Cie nie zatrudnią🤣🤣🤣
Tomasz
3 tyg. temu
A na zaświadczeniu od lekarza imię i nazwisko lekarza... Jak wystawia ginekolog to raczej ciąża, jak psychiatra to itd. RODO napisali a polaki przeczytali i teraz trzymają przed samym sobą w tajemnicy swoje imię i nazwisko
Ziom
3 tyg. temu
Pracodawca ma robić na pracownika bo jemu się należy. Ciekaw jestem jak długo jeszcze.
...
Następna strona