Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy. Ponad połowa Polaków nie ma o tym pojęcia

103
Podziel się:

Po nowym roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, a przynajmniej tak zakłada rząd, który obecnie pracuje nad nowelizacją. Ucywilizowane mają być zasady świadczenia pracy zdalnej, co pozytywnie ocenia co trzeci badany. Problem w tym, że większość nawet nie ma pojęcia, że takie zmiany pojawią się w prawie.

Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy. Ponad połowa Polaków nie ma o tym pojęcia
Praca zdalna będzie wpisana do Kodeksu pracy. Ponad połowa Polaków o tym nie wie (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

ClickMeeting, platforma do organizacji wideokonferencji, poprosiła polskich pracownikówpracodawców o ocenę nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie m.in. wprowadzenia do niego pracy zdalnej. Wśród zatrudnionych 40 proc. badanych jest zdania, że zmiany te są dla nich korzystne, 13 proc. jest odmiennego zdania. Zarazem 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzi na ten temat.

W przypadku pracodawców – 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne. 13 proc. jest natomiast zdania, że są one niekorzystne. Ponad połowa (51 proc.) zapytanych nie ma zdania w tej sprawie.

Polacy chcą pracować zdalnie, ale o zmianach nie słyszeli

Niemal jedna trzecia Polaków (32 proc.) jest zdania, że zmiany w prawie w odniesieniu do pracy zdalnej powinny być wprowadzone wcześniej. 16 proc. ocenia, że obecny moment jest odpowiedni, by wprowadzić taką nowelizację. 9 proc. badanych uważa, że rząd powinien dać sobie więcej czasu na przygotowanie przepisów, a zarazem 44 proc. nie ma na ten temat zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gospodarka wejdzie w inny tryb". Ekspertka o racjonowaniu energii

Co jednak istotne, 52 proc. Polaków nic nie wie o szykowanych zmianach. Kolejne 22 proc. badanych nie ma pewności, czy informacje o zmianach do nich dotarły. O szykowanych zmianach w zakresie pracy zdalnej wie 26 proc. zapytanych.

Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – komentuje wyniki badania Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.

Pracę zdalną oceniamy pozytywnie

Zmiany w przepisach w zakresie pracy zdalnej pozytywnie ocenia 29 proc. badanych. Negatywnie – 10 proc. Zdecydowana większość jednak (61 proc.) w ogóle nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie 65 proc. zapytanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym. Przeciwnego zdania jest 12 proc. osób, a 23 proc. nie ma zdania.

W badaniu wzięło udział 1 tys. osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
Prezeska sprz...
rok temu
My sprzątaczki żądamy pracy zdalnej!
Doris
rok temu
Jestem montażysta operator i niby jak mam produkować zdalnie przewody paliwowe🤭🤣
Promil
rok temu
Jestem kierowca, i niech diabli wezmą ta zdalna pracę, pani która robi dokumenty ,wyszła do sklepu, gotuje obiad,i robi sto innych rzeczy ,a ja czekam i czekam
aaa
rok temu
zzz
muirarz
rok temu
Jestem murarzem i bardzo się cieszę, że będę pracował zdalnie.
...
Następna strona