Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR
|
aktualizacja

Hybryda sprawia, że ludzie nie decydują się na zmianę pracy. Są nowe badania

4
Podziel się:

Możliwość wykonywania obowiązków w trybie hybrydowym powstrzymuje sporą część pracowników od zmiany dotychczasowych miejsc pracy - informuje Bloomberg, powołując się na nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda.

Hybryda sprawia, że ludzie nie decydują się na zmianę pracy. Są nowe badania
Wyniki tego badania podkreślają, jak korzystny, choć niedoceniany, jest system hybrydowy – podkreślają naukowcy (Getty Images, AleksandarNakic)

Uczeni z Uniwersytetu Stanforda powołują się na wskaźnik rotacji pracowników (ang. attrition rate), który w badanej firmie obniżył się po wprowadzeniu pracy hybrydowej o jedną trzecią.

Wskaźnik rotacji pracowników pokazuje stosunek liczby pracowników, którzy w ciągu danego roku odeszli z firmy, do średniorocznej liczby pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Mówiąc w uproszeniu, ta wyrażana w procentach wartość ma na celu zmierzyć, jak dużo pracowników rezygnuje z pracy w firmie w stosunku do tego, ilu jest ich w danym okresie zatrudnianych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pracy tylko na 4 dni? "Będziemy pracować tylko krócej"

Od momentu wybuchu pandemii wiele firm zdecydowało się przejść na pracę zdalną. Obecnie przyjmuje się także formę hybrydową, która polega na rozdzielaniu tygodnia pracy pomiędzy biuro i dom.

W rozpowszechnionym przez amerykańskie Krajowe Biuro Badań Ekonomicznych (ang. National Bureau of Economic Research) artykule uczonych ze Stanforda omówiono rezultaty najnowszego badania, które przeprowadzone zostało na grupie 1612 osób zatrudnionych w marketingu, finansach oraz inżynierii. Osoby urodzone w dni nieparzyste miały możliwość pracy z domu w środy i piątki, podczas gdy pozostała grupa musiała wykonywać wszystkie swoje obowiązki w biurze – informuje Bloomberg.

Poza wyraźną zmianą wskaźnika rotacji pracowników, który obniżył się o 35 procent, badanie wykazało także wpływ hybrydowych rozwiązań na harmonogram i nawyki w pracy – czytamy. Choć praca trwała krócej w dni zdalne (według statystyk – o około 80 minut), pracownicy zwiększali liczbę przepracowanych godzin w inne dni, w tym w weekendy. Co ciekawe, osoby mające możliwość pracy z domu odnotowały nieco wyższą produktywność.

Wyniki tego badania podkreślają, jak korzystny, choć niedoceniany, jest system hybrydowy – podkreślają naukowcy.

Po zakończeniu eksperymentu badane przedsiębiorstwo - Trip.com - wprowadziło hybrydowy system pracy w całej firmie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
kornelia
2 lata temu
Mnie praca zdalna pasuje. Po co mam się zrywać rano, malować się i wydawać kase na paliwo jak mogę w domu pracować, nie zważać na dresscode i zamiast paliwa zaoszczędzić na roombę i inne rzeczy potrzebne w domu.
Król życia
2 lata temu
Na zdalnej mogę obrabiać trzy etaty w 8 godzin, każdy po 20kpln netto. Ave covid
Hybryda to ni...
2 lata temu
Gdy pravujemy w domu to szef dzwoni o kazdej porze i nie ma ani chwili odpoczynku. Dodatkowo pracownik jest obciazony kosztami za prąd bo komputer musi byc włączony cały czas i tak jak ja musialam za swoją kasę kupic drukarke bo online i papierowo dokumenty musialam wysylac.
Sponsor NFZ
2 lata temu
No przecież wiadomo że każdy chce pracować tak, jak ma ochotę.