Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prąd zdrożeje, ale co z gazem? Już wiemy - jest nowa, zaskakująca decyzja regulatora

170
Podziel się:

Od 1 stycznia 2020 roku gaz dla gospodarstw domowych będzie tańszy - ogłosił Urząd Regulacji Energetyki. To dobra wiadomość dla osób ogrzewających mieszkania piecami gazowymi i gotującymi na tradycyjnych kuchenkach. Koszt gazu spadnie prawie o 3 procent.

Przynajmniej do połowy 2020 roku gaz będzie prawie o 3 proc. tańszy
Przynajmniej do połowy 2020 roku gaz będzie prawie o 3 proc. tańszy (flickr.com, rhodesj / Flickr (CC BY 2.0))
bEEAwQaJ

Nowa taryfa będzie obowiązywała do 30 czerwca 2020 roku. Wraz z decyzjami dotyczącymi cen prądu, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dwóm przedsiębiorstwom energetycznym o istotnym znaczeniu dla sektora gazowego: PGNiG Obrót Detaliczny oraz Polskiemu LNG.

Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r., dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie.

Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 2,6 proc. zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii - podaje URE.

bEEAwQaL

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za transport paliwa (dystrybucję). Odbiorcy kupujący gaz od PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i na jej rzecz ponoszą opłaty za transport gazu.

Taryfa tej spółki na razie nie zmieni się - postępowanie administracyjne w tej sprawie jest w toku. Zatem spadek opłat dla odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, wyniesie średnio ok. - 1,8 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego, - 1,9 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw oraz - 1,8 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Ls.

bEEAwQaR

Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej.

Taryfa dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), ustalona przez Polskie LNG będące operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, została zatwierdzona do 31 grudnia 2020 r. Wprowadzenie nowej taryfy oznacza wzrost średniej stawki za usługi regazyfikacji o 1,9 proc.

Stawka za przeładunek gazu LNG na autocysterny wzrasta o 0,4 proc. Do wzrostu stawek w istotnym stopniu przyczynił się przewidywany wzrost kosztu zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz energii elektrycznej, jak również koszty związane z planowanym zwiększeniem zakresu usług świadczonych przez Terminal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEAwQbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
Dr ciemny lud
2 lata temu
Często w komentarzach pojawia się określenie „ ciemny lud”. Co za „giganci intelektu „ w Polsce tylko ,ze poza Marią Skłodowska Curie nikt nie otrzymał Nobla pomijam literaturę.
kiko
2 lata temu
A co ma podrożeć mieszanka gazo podobna, może Pancerny Marian sprawdziłby ile gazu kupujemy a ile PGNiG sprzedaje.
t66
2 lata temu
Natomiast dla prowadzących działalność gospodarczą cena gazu wzrośnie i to dużo. Czemu o tym nikt nie mówi? Nawet w biurze firmy które jest na terenie wspólnoty mieszkaniowej będę miał wyższe ceny ciepłej wody i ogrzewania bo są związane z gazem.
bEEAwQbn
ZK590
2 lata temu
Faktycznie, dla zużywających duże ilości gazu zmniejszenie kosztów o 5 zł to imponujący wynik. Natomiast wzrost kosztów za zużycie en.el. o 7 zł to nawet nie zauważalna zmiana.
polak
2 lata temu
Kaczynski to ludzki Pan. Za gaz zapłacę miesięcznie o 1,5 zł mniej.
...
Następna strona