Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Prawo pisane na kolanie. Ustawodawca nie zwalnia i pisze coraz więcej przepisów

11
Podziel się:

W 2019 roku politycy "wyprodukowali" ponad 21 tysięcy stron nowych aktów prawnych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że produkcja nowych przepisów zwolni, ale jak dotąd brak na tym polu widocznych sukcesów.

Pracowity polski parlament – tak można powiedzieć, gdy wziąć pod uwagę, jak wiele aktów prawnych rocznie wychodzi z Sejmu
Pracowity polski parlament – tak można powiedzieć, gdy wziąć pod uwagę, jak wiele aktów prawnych rocznie wychodzi z Sejmu (PAP, Radek Pietruszka)

- Nadmierna produkcja prawa to choroba, która powoli, ale konsekwentnie rozwijała się w Polsce – czytamy w raporcie „Barometr Prawa” przygotowanym przez firmę Grant Thornton, który przywołuje Radio Zet.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju w 2019 r. premier Mateusz Morawiecki obiecał, że z każdym rokiem liczba stron nowych przepisów będzie się zmniejszała. Na deklaracjach się skończyło: w 2019 roku uchwalono w Polsce 21,5 tys. stron nowego prawa, podczas gdy rok wcześniej było ich 14,6 tys. O jakimś postępie możemy mówić, jeśli porównamy zeszłoroczny wynik z liczbą stron z 2016 r., kiedy to padł niechlubny rekord: 35 tysięcy stron nowych przepisów!

Do idealnej sytuacji, w której ustawodawca koncentruje się na jakości, a nie liczbie – oraz przestaje zaskakiwać wciąż zmieniającym się stanem prawnym, jeszcze daleko.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. "Wraca temat bezpieczeństwa lekowego"

Nie da się dopracować setek nowych przepisów w tak krótkim czasie, jaki narzucili sobie parlamentarzyści. Statystycznie prace nad ustawą – od wpłynięcia do Sejmu po podpis prezydenta - trwa 69 dni. Jeszcze w 2016 r. opinie publiczną zaskakiwało procedowanie ustawy w średnio 77 dni, ale jak widać, to już żaden rekord.

Eksperci zwrócili też uwagę na osłabioną rolę Senatu, który złożył poprawki do zalewie 24 procent ustaw w 2019 roku.

- Patrząc na rosnącą od 2015 roku liczbę ustaw, do których Senat nie zgłosił poprawek można jednoznacznie stwierdzić, że izba ta schodzi na boczny tor. Biorąc pod uwagę ostanie kilka lat można powiedzieć, że znaczenie Senatu w procesie legislacji spada – powiedział w rozmowie z Radiem Zet Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Ja
3 lata temu
Rozdzielcie ilość wniesionych senackich poprawek na okresy "PISowskiego" senatu, a obecnego. Każdy dzieciak wie, po co był Senat do jesieni ubiegłego roku pod wodzą Karczewskiego
Henia
3 lata temu
"Katechizm Prawdziwego Pisowca. Oto podstawowe zasady: 1/ Kłam. Kłam bezczelnie, każdego dnia, patrząc przy tym rozmówcy prosto w oczy - rozmówca może nie mieć pod ręką dowodów na Twoje kłamstwo, może mieć skrupuły przed powiedzeniem przykrej opinii o Tobie, może być zaskoczony Twoją bezczelnością. 2/ Zmieniaj temat rozmowy. Gdy pytają Cię o ordynarne odzywki grubej posłanki z Ostrołęki, albo o konfabulacje Morawieckiego, albo o wyniki pracy tzw. Podkomisji (gdzie kosi kaskę Świroni i jego kumple), natychmiast zacznij opowiadać o zdradzie Tuska i o zaprzaństwie Schetyny. Nigdy nie mów na temat, zmuszaj rozmówcę do skupienia się na Twoich urojeniach i chorych wizjach. 3/ Mów bardzo źle o swoich politycznych konkurentach. Pamiętaj, aby każdego dnia wypowiedzieć się obrzydliwie o swoich wrogach politycznych: o gorszym sorcie, o sędziach notorycznie kradnących czekoladę w sklepie, o zdradzieckim Tusku, o biurokratach z Brukseli, którzy chcą narzucić swoją wolę naszej kochanej Ojczyźnie, o obcokrajowcach roznoszących choroby zakaźne. Ani jednego dobrego słowa. Masz ich odczłowieczyć, masz sprawić, by zasługiwali na niesławę i powszechną pogardę. 4/ Odwracaj kota ogonem. Gdy właśnie przegrałeś proces, mów, że to kolosalna porażka Twoich przeciwników. Gdy udowodnili Ci kłamstwo, twierdź, że białe jest czarne. Gdy biłeś żonę albo kierowałeś autem napity, mów, że masz sobowtóra albo że policja działa na zlecenie wrogów "dobrej zmiany". Prawdziwy Pisowiec nigdy się nie cofa, nie ma żadnych skrupułów, nie istnieje dla niego żadna bariera etyczna, której nie można przekroczyć w obronie swojej sekty. I oczywiście - bezwarunkowo słucha partyjnego kierownictwa"
zigor
3 lata temu
Trzeba zacząć karać za produkcję bubli. Posłowie i ich pracownicy powinni płacić za glosowanie na tak za przepisami które są nie spójne, nie konstytucyjne, nie logiczne i w sprzeczności do praw UE. Fabryka produkująca buble bankrutuje. To samo będzie z państwem.
turysta1
3 lata temu
turysta1. Teraz rozumiem dlaczego wycięto tyle Puszczy Białowieskiej.
Paranoja maca...
3 lata temu
Za tow. Gomółki w 1962/1963 powstało prawo i wszystkie kodeksy. Za to się weźcie. Wymyślono, aby o pozwie wszystkich informować. Jak wspólnota np ma 1000 ludzi, 2000 stanowisk dla samochodów i jest np 14-16 dokumentów do przekazania każdemu, to wychodzi ok 40 ryz papieru ok. 120cm wysokości tych ryz i ok. 120kg wagi tych ryz. To jest paranoja i nikt od 1994r tego nie zmienia!!!! To jest kpina z własnośći.