Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Prawo spadkowe. Rzecznik praw obywatelskich chwali resort Ziobry

239
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do konsultacji projekt zmian w prawie spadkowym. Do zmian odniósł się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. W opinii napisał, że proponowane zmiany zasługują na uznanie. Opiniowanie projektu zmian ma potrwać do połowy stycznia przyszłego roku. Główne założenia nowelizacji to dodanie kolejnego powodu "niegodności dziedziczenia".

Prawo spadkowe. Rzecznik praw obywatelskich chwali resort Ziobry
Zbigniew Ziobro (Flickr, KPRM)

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do projektu prawa spadkowego i zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe prawo spadkowe trafiło w grudniu do RPO

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego trafił do konsultacji i uzgodnień w połowie grudnia. Jego główne założenia to m.in. dodanie kolejnego powodu "niegodności dziedziczenia", którym ma być uporczywe niewykonywanie obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy, bądź też uporczywe uchylanie się od sprawowania opieki nad spadkodawcą.

Projekt zmian w prawie spadkowym zakłada również takie rozwiązanie, jak ograniczenie odpowiedzialności Skarbu Państwa i gminy, którym spadek przypada z mocy ustawy, za długi spadkowe, tylko do mienia wchodzącego w skład tego spadku. Ponadto w sentencji orzeczenia spadkowego, według projektu zmian, obowiązkowo określane byłoby, w jaki sposób spadek został przyjęty.

Zobacz także: Górnicy pójdą z rolnikami? Szykuje się "oblężenie Warszawy"

Marcin Wiącek zadowolony z propozycji MS

"Projektowane zmiany co do zasady zasługują na uznanie. Jednak mając na uwadze gruntowny charakter nowelizacji, dotyczącej w istocie fundamentalnych zasad prawa spadkowego, jak również procedury cywilnej, uprzejmie proszę o informację, czy przy okazji prowadzonych prac legislacyjnych MS rozważało rozwiązanie problemu "podwójnych postanowień spadkowych" - napisał RPO Marcin Wiącek w piśmie odnosząc się, do projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak wynika z pism przekazanych przez resort sprawiedliwości do poszczególnych urzędów i organów, opiniowanie projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego odnoszącego się do prawa spadkowego ma potrwać do połowy stycznia przyszłego roku. O propozycjach zmian pisał jako pierwszy Patryk Słowik w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(239)
Andrzej
2 lata temu
Ziobro ty nie przykrywaj Pegasusa. Najpierw to zalatw. Chyba ze to twoja robota i w pampersa juz robisz co bedzie jak sie wyda. Na 100% sie wyda i bedziesz siedzial
USUNĄĆ !
2 lata temu
zachowanie zachowku ! - to SKANDAL gdy w testamencie, testator nie wymienił uprawnionego doń, bo miał powód !
Marek
2 lata temu
chcę zapisac majątek konkretnym osobom. Nie dzieciom, braciom czy ciootkom. DLACZEGO NIE MOGĘ????
sondor
2 lata temu
Prawo jak mnie swego czasu uczono nie powinno opierać się na uznaniowości, bo taki zapis to tak jak z "prawdą", co dla jednego jest prawdą to dla drugiego jest kłamstwem - to są paradoksy prawnicze i o tym Ziobro powinien wiedzieć, a nie brnąć w nie jak małe dziecko!!!
Joseph G.
2 lata temu
Chcesz pokonać wroga? Nadaj mu twarz jednego człowieka, a następnie codziennie go opluwaj.
...
Następna strona