Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Problem z 500+. Rodzice miesiącami czekają na rozpatrzenie wniosków

11
Podziel się:

Choć od wprowadzenia w Polsce świadczenia 500+ minęło już 5 lat, nie zmniejszyła się skala problemów, z jakimi mierzą się rodzice pracujący za granicą.

Problem z 500+. Rodzice miesiącami czekają na rozpatrzenie wniosków
Problemy z otrzymaniem świadczenia 500+ ciągną się od początku wprowadzenia programu (Adobe Stock, ©Marcin - stock.adobe.com)

Jak informuje portal pulshr.pl, do Rzecznika Praw Obywatelskich nadal wpływają skargi na przewlekłość postępowań i nierozpatrzenie wniosków dotyczących nawet kilku okresów świadczeniowych.

Postępowanie trwa, pieniędzy nie ma

Kogo dotyczą problemy? Rodzin, w których np. ojciec pracuje za granicą, a matka opiekuje się dziećmi w Polsce. Taka rodzina nie otrzymuje 500+. By je dostać, musi złożyć wiele dokumentów.

Nie jest ani łatwe, ani szybkie, bo trzeba przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i uzyskać informacje z zagranicy. To trwa, a rodziny pozostają bez wsparcia, które mogłyby przeznaczyć na dodatkowe zajęcia edukacyjne czy rehabilitacyjne – czytamy na portalu pulshr.pl.

Zobacz także: 500+ ma 5 lat, dotąd kosztował 145 mld zł. To dobrze wydane pieniądze?

Zniecierpliwieni rodzice kierują sprawy do sądu, skarżąc się na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępować i wygrywają. Sądy coraz częściej stają po stronie skarżących.

Najgorzej na Dolnym Śląsku

Jak informuje pulshr.pl, najwięcej skarg dotyczy przewlekłości postępowań Wojewody Dolnośląskiego, a w dalszej kolejności: Wielkopolskiego i Pomorskiego.

Portal przypomina, że problemy z otrzymaniem świadczenia ciągną się od początku wprowadzenia Programu 500+. RPO mówił o nich w swoim wystąpieniu w kwietniu 2016 r., minister zaś zapewniał, że wszystko zmierza do poprawy sytuacji.

Także Najwyższa Izba Kontroli w informacji z 2019 r. o wynikach kontroli dotyczącej realizacji programu "Rodzina 500 Plus" uznała za niezbędne wdrożenie rozwiązań systemowych zapewniających terminowe załatwianie wniosków – przypomina portal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
hhhhhh
2 lata temu
Ale rzad zapomina o tym ze pieniadze zarobione zagranica zostawiamy w polsce na tych nierobow.500 plus powiny otrzymac tylko osoby ktore zajmuja sie ludzmi chorymi
H:H
2 lata temu
TO co chca wszedzie,brac tak to nie dziala
pietruszka
2 lata temu
jak u nas dostali o co chodzi
Holly
2 lata temu
To jest dobra wiadomość na dziś
Polak
2 lata temu
Zlikwidować 500 plus bo większość albo i całe idzie na fajki wude