Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Problemy z bonem turystycznym. Nie każdy może go dostać

23
Podziel się

Część rodziców alarmuje, że nie mogą pobrać bonu turystycznego z systemu ZUS. Powodem może być tzw. "pułapka na ojców", o której pisaliśmy w money.pl w dniu uruchomienia programu.

Problemy z bonem turystycznym. Nie każdy może go dostać
Bon turystyczny. Rodzice wpadają w pułapkę. (WP)
bDTmtrNN

Bon turystyczny można aktywować tylko przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z prawem bon przysługuje jednak tylko rodzicom, którzy pobierają na dziecko inne świadczenia, np. 500 Plus.

Oznacza to, że jeśli np. 500 Plus na dziecko pobiera formalnie jego matka, to ojciec po zalogowaniu do systemu ZUS nie zobaczy zakładki z bonem.

I tu może tkwić źródło problemów, o których informują rodzice, piszący do nas na #dziejesie. Tę "pułapkę na ojców", przetestował na własnej skórze dziennikarz money.pl, który próbował skorzystać z bonu pierwszego dnia po jego uruchomieniu.

bDTmtrNP
Zobacz także: Bon turystyczny już na stałe? "Mógłby zostać na dłużej"

Jeśli dostępu do bonu nie ma, w wielu przypadkach problem rozwiąże się po zalogowaniu do systemu ZUS drugiego z rodziców.

A co, jeśli to nie pomoże?

bDTmtrNV

- W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ – mówi w rozmowie z money.pl Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Wystawianiem bonów zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale listę osób pobierających świadczenie 500+ udostępnił ZUS-owi resort pracy i polityki społecznej. Z kolei "operatorem" bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Jak wynika z informacji zebranych przez money.pl, do tej pory jeszcze około 500 tys. osób uprawnionych do pobierania świadczenia nie ma wygenerowanego bonu turystycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTmtrOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Monia
8 miesięcy temu
Oj, jak strasznie żal mi tych rodziców, że nie mogą skorzystać z bonu... tylko łapy non stop po cudze pieniądze wyciągają, a my wszyscy musimy tylko płącić na ich wszystkie +++ Dość finansowania 500+ z pieniędzy wszystkich podatników!!
Szarpał by ja...
8 miesięcy temu
Ale fajna mamuśka na zdjęciu.
bezrobotny
8 miesięcy temu
Kiedy darmowe bony na alkohol i szlugi.
bDTmtrOr
eldorado
8 miesięcy temu
nic tylko plus na to, bon na tamto, przy okazji masa papierologii i formularzy, rzesza urzędników rozpatrujących - i po co to? Osobiście wolę mieć możliwość zarobienia na swoje potrzeby, jakoś bardziej cenię owoce mojej pracy niż to co mogę dostać "darmo". Panowie (i panie) w rządzie lepiej by zrobili skupiając się na tym by mechanizm zwany gospodarką działał...
ant
8 miesięcy temu
Nie złozyłem wniosku o 300+. I o dziwo bez tego zrobiłem dziecku wyprawkę ! Jakim cudem spytanie? Otóż... Pracuję. To taka czynność za którą otrzymuje się wynagrodzenie....Może ktoś powie żem głupi... może....
...
Następna strona