Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

12 godzin "walczyłem" o bon turystyczny. W końcu się udało

Na tę chwilę już kilkadziesiąt tysięcy bonów turystycznych ma swoich właścicieli. ZUS podołał zadaniu i usługa została faktycznie wdrożona 1 sierpnia 2020 roku. Ale uwaga - wiele osób może trafić na niespodzianki. Stało się to też moim udziałem. Jak uniknąć "pułapki na ojców"?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Bon turystyczny. Jak uniknąć "pułapki na ojców"?

O bon starałem się praktycznie od północy 1 sierpnia - nie z pazerności, ale dziennikarskiego obowiązku. Na początku nie działała strona ZUS, wyświetlał się na niej komunikat o przerwie technicznej do godziny 3 nad ranem. Faktycznie przerwa trwała krócej i serwis wystartował kilka minut po pierwszej w nocy. Problem w tym, że nigdzie nie mogłem znaleźć opcji pobrania bonu. Podobnie było ok. 6 rano.

Kilka godzin później sytuacja się wyjaśniła. Po kilku telefonach od Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS oraz Grzegorza Cendrowskiego, rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej udało się zidentyfikować problem. Okazuje się, że ZUS korzysta z ministerialnej bazy danych osób faktycznie pobierających 500+.

W przypadku naszej rodziny (i większości moich znajomych), 500+ wpływa na konto żony. I to tylko osoba pobierająca fizycznie świadczenie, może aktywować bon.

1 sierpnia rodzice będą mogli aktywować bon turystyczny.
Bon turystyczny rusza. Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie

"Pułapka na ojców" istnieje tylko w tym przypadku. W innych rządowych systemach informatycznych to oboje rodzice mogą składać wnioski (np. o dowód osobisty dla dziecka). W tym przypadku liczy się, na czyje konto wpływa 500+. Ale bon działa - poprosiłem żonę o przejście (nieskomplikowanej) procedury logowania do ZUS-u.

Udało się - w menu po lewej stronie znajduje się zakładka o nazwie "Polski Bon Turystyczny". Po kliknięciu wystarczy dosłownie kilka kroków, by bon otrzymać. Trzeba potwierdzić adres e-mail i numer telefonu. Co ważne - strona ZUS-u w tym momencie działa stosunkowo szybko i bez technicznych problemów.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2020

MirekMoja 4 dzieci na nic się nie załapała. Były za duże. Studia sam finansowałem i finansuje. A teraz jeszcze z moich podatków oprócz 500+ jeszcze będę … Czytaj całość

01-08-2020

WiesławaFajnie byłoby, jakby ludzi było stać na wakacje, wyprawkę do szkoły, w ogóle na utrzymanie dzieci, bez żadnych zasiłków, tylko z własnej wypracowanej … Czytaj całość

01-08-2020

tragediaO własną matkę byś tak nie walczył

Rozwiń komentarze (169)