Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

12 godzin "walczyłem" o bon turystyczny. W końcu się udało

171
Podziel się

Na tę chwilę już kilkadziesiąt tysięcy bonów turystycznych ma swoich właścicieli. ZUS podołał zadaniu i usługa została faktycznie wdrożona 1 sierpnia 2020 roku. Ale uwaga - wiele osób może trafić na niespodzianki. Stało się to też moim udziałem. Jak uniknąć "pułapki na ojców"?

Bon turystyczny. Jak uniknąć "pułapki na ojców"?
Bon turystyczny. Jak uniknąć "pułapki na ojców"? (PAP)
bDUIXpaZ

O bon starałem się praktycznie od północy 1 sierpnia - nie z pazerności, ale dziennikarskiego obowiązku. Na początku nie działała strona ZUS, wyświetlał się na niej komunikat o przerwie technicznej do godziny 3 nad ranem. Faktycznie przerwa trwała krócej i serwis wystartował kilka minut po pierwszej w nocy. Problem w tym, że nigdzie nie mogłem znaleźć opcji pobrania bonu. Podobnie było ok. 6 rano.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6538003214616193v">Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"</a>

Kilka godzin później sytuacja się wyjaśniła. Po kilku telefonach od Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS oraz Grzegorza Cendrowskiego, rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej udało się zidentyfikować problem. Okazuje się, że ZUS korzysta z ministerialnej bazy danych osób faktycznie pobierających 500+.

bDUIXpbb

W przypadku naszej rodziny (i większości moich znajomych), 500+ wpływa na konto żony. I to tylko osoba pobierająca fizycznie świadczenie, może aktywować bon.

"Pułapka na ojców" istnieje tylko w tym przypadku. W innych rządowych systemach informatycznych to oboje rodzice mogą składać wnioski (np. o dowód osobisty dla dziecka). W tym przypadku liczy się, na czyje konto wpływa 500+. Ale bon działa - poprosiłem żonę o przejście (nieskomplikowanej) procedury logowania do ZUS-u.

Udało się - w menu po lewej stronie znajduje się zakładka o nazwie "Polski Bon Turystyczny". Po kliknięciu wystarczy dosłownie kilka kroków, by bon otrzymać. Trzeba potwierdzić adres e-mail i numer telefonu. Co ważne - strona ZUS-u w tym momencie działa stosunkowo szybko i bez technicznych problemów.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUIXpbC
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(171)
Mirek
9 miesięcy temu
Moja 4 dzieci na nic się nie załapała. Były za duże. Studia sam finansowałem i finansuje. A teraz jeszcze z moich podatków oprócz 500+ jeszcze będę komuś finansował wakacje. Gdzie tu sprawiedliwość?
Wiesława
9 miesięcy temu
Fajnie byłoby, jakby ludzi było stać na wakacje, wyprawkę do szkoły, w ogóle na utrzymanie dzieci, bez żadnych zasiłków, tylko z własnej wypracowanej pensji. ..no ale wtedy rządzący nie mieliby w garści wyborców.
tragedia
9 miesięcy temu
O własną matkę byś tak nie walczył
bDUIXpbD
Frajer
9 miesięcy temu
Nie rozumiem, czemu bon na wypoczynek dostają dzieci, które od 5 lat i tak już są zasypywane prezentami i które miały pół roku laby. Widziałem całe stada opalonych wypoczętych dzieciaczków i równie opalonych mamuś, jak ciężko pracowały na placach zabaw, spacerach, przyjęciach w domach, a potem w sklepach i ciągłych wyjazdach nad jezioro, do lasy itp. Ja niedługo przewrócę się o własne nogi, bo najpierw pracowałem zdalnie po 12 godzin na dobę, oczywiście na własnym sprzęcie. A od kwietnia normalnie, stacjonarne jak zwykle te 9-10 godzin. Nie dostanę wypracowanej premi, bo z powodu covid jest taka ciężka sytuacja finansowa państwa. Urlopu teraz nie dostanę, bo w pierwszym rzędzie tatusiowie dzieci z bonem. Może we wrześniu będę mógł wziąć 2 tygodnie urlopu, żeby chociaż się wyspać, bo przy tej drożyźnie nigdzie nie pojadę. Mam takie pytanie, kiedy z tego ogólnego dobrobytu będą mogli skorzystać ludzie utrzymujący się z własnej pracy? 5 lat temu pan Duda coś mówił o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku i co?
Mój nick
9 miesięcy temu
Najpierw 3 miesiące wylegiwali się w domu, bez pracy, a teraz będą odpoczwać po tym odpoczynku, wylegując się na plażach. W Polsce jeszcze nigdy tak dobrze nie żyło się prostym ludziom :) Nie ma chleba, ale są igrzyska:)
...
Następna strona