Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Problemy z płynnością finansową zaglądają w oczy co trzeciej firmie

Wystarczy, że firma mająca kłopoty finansowe nie zapłaci swojemu kontrahentowi, ten z kolei nie zapłaci kolejnemu – i powstaje błędne koło zatorów płatniczych. A w związku z tym, że co trzecia firma ma kłopoty finansowe, lawinę niewypłacalności nietrudno spowodować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Problemy z płynnością ma co trzecia polska firma. W najgorszym scenariuszu - prowadzą do upadłości.

Największe problemy z płynnością finansową firmy z branży transportowej i handlowej, najmniej – przemysłowe i usługowe. W sumie uskarża się na to co trzecia firma w Polsce – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Według BIG InfoMonitor 6 proc. firm w Polsce miało w ubiegłym roku duże problemy z utrzymaniem płynności w firmowym budżecie (jest to bardzo zbliżony wynik do 5,8 proc. w roku poprzednim). Blisko 10 proc. wskazuje na regularne opóźnienia w przepływach. Z kolei 15 proc. skarży się na kłopoty z finansową płynnością od czasu do czasu – odnotowuje PAP.

W Polsce rośnie liczba niewypłacalnych firm
Rośnie liczba niewypłacalnych firm. Jest gorzej niż rok temu

Najczęściej regularne kłopoty z wypłacalnością dotyczą firm transportowych – doświadczały one trudności ponad dwa razy częściej niż średnia (13,8 proc.). Powyżej średniej znalazły się też usługi – 7,9 proc. Jeśli brać pod uwagę także średni poziom utrudnień z płynnością finansową to zaraz po transporcie znalazł się handel. O ile duże problemy z płatnościami miało tam 2,6 proc. firm, to nawracające co jakiś czas braki w płynności przytrafiały się 14,7 proc. handlowcom.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Najlepiej sytuację ocenia przemysł. 68,4 proc. przedsiębiorstw z tej branży nie zmagało się z żadnymi trudnościami w tym zakresie. W usługach odsetek ten wynosi 68,3 proc., a w branży budowlanej o płynność nie musi się martwić 68,2 proc. firm.

- Co kwartał odnotowujemy zmiany w poziomie zatorów, jednak zawsze jest to problem ponad połowy przedsiębiorstw. Trudno na razie ocenić, czy sytuację poprawi nowa ustawa antyzatorowa obowiązująca od stycznia tego roku – powiedział Grzelczak.

Najbardziej zadłużonymi sektorami są budownictwo, handel i transport, z racji tego, że wystawiają oni faktury na najwyższe kwoty.
Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej spłukani. Długi z kredytów się piętrzą

Eksperci BIG podkreślili, że brak płynności finansowej przekłada się nie tylko na kondycję pojedynczej firmy, ale też na jej partnerów biznesowych. Co więcej, ponad połowa podmiotów mających problemy z płynnością wskazuje, że jest to związane z opóźnieniami lub nieuregulowanymi zobowiązaniami kontrahentów. Pod tym względem najgorzej radzi sobie branża handlowa - blisko trzy czwarte podmiotów odczuwa skutki nieregularnych płatności. Na drugim krańcu skali są usługi - ok. dwóch trzecich działających w branży sporadycznie lub wcale nie opóźniało opłaty faktur z powodu niesolidnych kontrahentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zatory płatnicze, firmy, problemy finansowe, big infomonitor, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

11223344556677889900Ale kłamstwa, przecież wczoraj nasz historyk udający ekonomistę piał z zachwytu jak jest wspaniale z Polską gospodarką...

19-02-2020

płynność bełkotuZatory się zdarzają nawet w dobrobycie! Heja do przodu dobra zmiano, czyście do golasa suwerena, bo naiwnie i w głupocie swej uwierzył w bełkot … Czytaj całość

19-02-2020

sabiDuszą firmy z każdej strony...podatki podatkami poganiają

Rozwiń komentarze (12)