Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej spłukani. Długi z kredytów się piętrzą

58
Podziel się

60,5 mln zł - tyle wynosi rekordowe zadłużenie w Polsce wpisane do Krajowego Rejestru Długów. Widmo, które prześladuje polskich przedsiębiorców w postaci nieopłaconych faktur za usługi i towary sięga już 9,4 mld zł. Co w takim razie stoi za tą gospodarczą masakrą, która w swoich sidłach trzyma ok. 282 000 firm?

Najbardziej zadłużonymi sektorami są budownictwo, handel i transport, z racji tego, że wystawiają oni faktury na najwyższe kwoty.
Najbardziej zadłużonymi sektorami są budownictwo, handel i transport, z racji tego, że wystawiają oni faktury na najwyższe kwoty. (Fotolia, Firma V)
bCYNwxSd

Największe zadłużenia mają firmy z województwa mazowieckiego – 1,9 mld zł, śląskiego – 1,3 mld zł i wielkopolskiego 982 mln zł, a wspomniane zadłużenie posiada przedsiębiorca z powiatu ostrowieckiego prowadzący firmę budowlaną. Jak wynika z wpisu do KRD dług rozkłada się na opłaty dla funduszu sekurytyzacyjnego, firmy konsultingowej i dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przedsiębiorca przedsiębiorcy wilkiem
Obieg pieniądza w gospodarce to układ zamknięty, który dotyka zarówno przedsiębiorcę, jaki i kontrahenta. Firmy zalegają z zapłatą za towar, czy usługę, a po drugiej stronie medalu są kontrahenci, którzy przez brak opłaconej faktury również zaczynają wpadać w finansowe kłopoty.

Najbardziej zadłużonymi sektorami są budownictwo, handel i transport, z racji tego, że wystawiają oni faktury na najwyższe kwoty.

bCYNwxSf

Zobacz też: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Czy istnieje więc szansa dla firm, by uniknąć upadłości? Z pewnością jednym ze sposobów minimalizujących długi, jest system ponagleń i wezwań do zapłaty, ale jeżeli i to nie działa, warto zastanowić się nad kredytem obrotowym, który w doraźny sposób pokryje długi przedsiębiorstwa i pozwoli na zachowanie płynności finansowej.

*Obrócić sytuację firmy kredytem obrotowym *
Banki dla firm mają przygotowaną specjalną ofertę w postaci kredytów gotówkowych i obrotowych. Jest to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie sami opłacić swoich zadłużeń, a chcą się uchronić przed plajtą.

bCYNwxSl

Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że wiąże się z nim zdecydowanie mniej formalności, dlatego część przedsiębiorców decyduje się na kredyt gotówkowy dla firm. Mniej formalności oznacza szybszą decyzję z banku i prawie natychmiastowy przelew na konto, a dodatkowym plusem, jaki daje kredyt gotówkowy to przeniesienie kapitału na działalność gospodarczą.

Kredyt obrotowy tzw. obrotówka to finansowanie, którym można pokryć jedynie bieżące wydatki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Takim kredytem nie można opłacić kosztów związanych z otwarciem firmy, ale takie koszty jak: materiały, surowce, wypłaty dla pracowników, czy spłaty wszelkich wierzytelności. Przedsiębiorcy czują się z takim kredytem bezpiecznie, ponieważ można go zaciągać wielokrotnie, póki przedsiębiorstwo będzie posiadać wystarczającą zdolność kredytową. Jak przy każdym zobowiązaniu, bank przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę obroty firmy, zdolność kredytową, jak i ryzyko związane z wypłaceniem kredytu.

Kredyt obrotowy udzielany jest na maksymalnie 3 lata z możliwością przedłużenia. Skierowany jest do firm, które aktywnie działają na rynku minimum 12 miesięcy, choć zdarzają się banki, które oferują taki kredyt działalnością gospodarczym, które w KRS figurują 1 dzień.

bCYNwxSm

*Cała prawda o obrotówce *
Banki proponują dwa rodzaje kredytów obrotowych – kredyt na rachunku bieżącym i na rachunku kredytowym. Obrotówka na rachunku bieżącym to kredyt odnawialny, który przyznawany jest na 12 miesięcy. O kredyt odnawialny można kolejnego roku wnioskować maksymalnie dwa razy.

W przypadku obrotówki w rachunku kredytowym przedsiębiorca musi przedstawić bankowi powód zaciągnięcia kredytu i sfinansować nim konkretny cel, który podał we wniosku kredytowym. Nie można go ponownie odnowić – finansowanie jest jednorazowe i spłacane w co miesięcznych ratach.

Kredyt obrotowy nie należy do najtańszych, ponieważ w jego skład wchodzą:
• Prowizja przygotowawcza,
• Prowizja za wydanie decyzji/ rozpatrzenie wniosku,
• Oprocentowanie,
• Marża,
• WIBOR,
• Inne dodatkowe koszty, które zmieniają się wraz z wyborem banku,
• Zabezpieczenie kredytu.

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i obrotowy mają swoje plusy i pomagają firmom stanąć na nogi, a choć to rozwiązanie doraźne, warto pamiętać, że sto razy łatwiej jest wpaść w firmowe długi, niż z nich wyjść.

bCYNwxSn

Polska gospodarka nie jest łatwą areną dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości, ale wiedza o zarządzaniu działalnością i finansami z nią związanymi, z pewnością da szansę na uniknięcie długów, a przynajmniej na nieprzebicie stawki rekordowych zadłużeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYNwxSG
firma
kredyty
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(58)
Wykończą prze...
10 miesięcy temu
No cóż rządy PiS gdzie preferuje się dla celów wyborczych bezrozumne rozdawanie pieniędzy skończą się wcześniej czy pózniej potężnym krachem gospodarczym. Żeby spełnić oczekiwania bezrobotnego i niechcącego pracować elektoratu PiS drenuje się do granic możliwości tych ludzi w Polsce którzy pracują i zarabiają na to rozdawnictwo. A jedną z tych grup są przedsiębiorcy. To co z nimi wyprawia PiS to już można określić jako zbrodnie na narodzie. Podwyżki podatków , ZUS ,płac dla pracowników decyzją rządu musi doprowadzić do zwijania się polskiej przedsiębiorczości. Wielu zamknie intetesy i wyjedzie za granicę . innmi wyrejestują firmy i je zarejestrują np. w Czechach i Słowacji a inni normalnie upadną . Oto obraz o dokonania rządu PiS.
Larum grają.
10 miesięcy temu
PiS dla zdobycia pieniędzy na rozdawanie i przekupienie elektoratu wykończy przedsiębiorców w całej Polsce. Ciekawe jak już do tego doprowadzą skąd będą brać pieniądze na te jak to określiła BETINA na partajtagu wyborczym " prezenty prezesa ". No skąd?
Ralf
10 miesięcy temu
Bo bez kredytów nie da się firmy prowadzić, tylko pracownik świętość najwyższa tego nie rozumie. A właściciel ryzykuje wszystkim .....
bCYNwxSH
Ignorant
10 miesięcy temu
Do Polak ~ Chłopie weż się za dojenie krów , wyrzucanie obornika albo załóż swoją firmę i ją prowadz z sukcesami oraz ustaw siebie i swoją rodzinę na trzy pokolenia do przodu to porozmawiamy. Jak popracujesz 12 godzin na dobę ,zapoznasz się z podatkami w tym PiSowskim raju , ZUSami i innymi stałymi kosztami firmy oraz płacami pracowników gdzie rząd ustala płace nie mające żadnego związku z wydajnością pracy to porozmawiamy.Nie masz pojęcia co mówisz i o czym piszesz. Jesteś ignorantem ekonomicznym o komunistycznych poglądach gospodarczych nie mającym absolutnie podstawowej wiedzy o prowadzeniu biznesu. Zajmij się lepiej czymś innym bo piszesz bzdury i głupoty. Zal.mi ciebie niezbyt mądry człowieku.
Marek
10 miesięcy temu
Aktualny rząd stopniowo wykańcza małe firmy .
Najnowsze komentarze (58)
bart
9 miesięcy temu
Właśnie dlatego podejmuję współpracę wyłącznie z firmami które mają certyfikat rzetelnej firmy
bartek
9 miesięcy temu
właśnie dlatego najpierw w erifie sprawdzam
bobo
9 miesięcy temu
To po co kredyty brać? Ja na faktoringu z nfg lecę od paru miesięcy i takich problemów nie mam.
wiola
10 miesięcy temu
Coraz więcej ogłoszeń sprzedam firmę , albo firma w likwidacji, duży wybór . Zielone światło dla przedsiębiorczości.
qperNIK
10 miesięcy temu
Zbyt wysoki VAT, brak ochrony przed zagranicznym kapitałem... i niedługo nie będzie naszych przedsiębiorców. Będziemy już w pełni niewolnikami na łasce dotacji unijnych.
dhjh
10 miesięcy temu
Gospodarka choruje razem ze sportem. Tam też sportowiec sportowcowi wilkiem ( np. faul taktyczny ) . W sporcie zawinili ci nad sportowcem - działacze, trenerzy. W gospodarce : " wszystko dozwolone co nie zabronione " ...
Kris
10 miesięcy temu
To nieprawda w TVPis nadal sielanka i sukces goni sukces. No jak za Gierka.
Józek Bonk
10 miesięcy temu
stara bolszewicka zasada mówi że państwo ma być bogate a obywatel biedny
bCYNwxSz
Franek Golas
10 miesięcy temu
Krajowy Rejestr Długów to oszuści i przestrzegam przed podpisywaniem z nimi umowy
wiola
10 miesięcy temu
Przedsiębiorcy słudzy korporacji a oni traktują wykonawców jak trzeci świat , przetargi taniej taniej . Cena paliwa w Polsce jest wyższa niż w Niemczech
kiel
10 miesięcy temu
Pisowska Polska chyba się zacina jak zdarta płyta.
skarpeta
10 miesięcy temu
zrozumcie ,,przedsiebiorcy "ze zaden obcy bank nie pozwoli wam na rozwiniecie sie jedynie wycisnie z was co sie da
ABC
10 miesięcy temu
Niech likwidują wszystkie biznesy w Polsce i doprowadzą kraj do zupełnego upadku i to jak najszybciej.Brawo.
Eden
10 miesięcy temu
Świetne podsumowanie komunistycznych rzadow PiSu
...
Następna strona