Notowania

gospodarka
17.07.2019 21:09

Program 500+ dla osób z niepełnosprawnością coraz bliżej

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie poparła projekt ustawy wprowadzający program 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt procedowany jest w szybkim tempie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Głosowanie nad ustawą w sprawie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością odbędzie się zapewne w piątek. (Fot: Stanisław Kowalczuk)

Rząd w maju zapowiadał, że rozszerzy program 500+ o kolejne grupy społeczne jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, a te odbędą się między 12 października, a 12 listopada. Czasu jest niewiele, ponieważ pozostały już wyłącznie dwa posiedzenia Sejmu, oprócz obecnie trwającego.

Mateusz Morawiecki zapewnia, że 500+ dla niepełnosprawnych pojawi się przed wyborami
Rząd zajmie się kolejnym 500+. Pieniądze mają trafić do pół miliona osób niepełnosprawnych

Stąd przyspieszony proces legislacyjny. W środę przed południem Sejm rozpoczął prace nad projektem. Odbyło się tzw. pierwsze czytanie, podczas którego o przyjęcie rozwiązania apelował premier Mateusz Morawiecki. Później projekt trafił do komisji. Sejmowe głosowanie prawdopodobnie odbędzie się jeszcze na obecnym posiedzeniu, które kończy się w piątek.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Projekt przewiduje, że program 500+ ma objąć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Chodzi o osoby, które nie otrzymują żadnych świadczeń lub jeśli otrzymują, to są one niższe niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a zatem wynoszą mniej niż 1100 zł brutto.

Dodatek dla osób z niepełnosprawnością. Świadczenie może być niższe niż 500 zł
500+ dla osób z niepełnosprawnością. Tak naprawdę mogą liczyć na maksymalnie 500 zł

Komisja odrzuciła poprawki zaproponowane przez posłów opozycji. Dotyczyły one m.in. podniesienia kwoty kryterium dochodowego dla osób objętych rozszerzeniem programu lub też usunięcia tego kryterium.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że nowy program jest zaledwie "pierwszym krokiem". Docelowo własne środki mają mieć zapewnione od państwa wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, 500+, niepełnosprawność, pomoc państwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

Kiełbasa wyborcza NIESTRAWNA..Próg dochodowy do którego dany inwalida może dostać owe wspomożenie wynosi do 1100 brutto PLN świadczenia społecznego włącznie z innymi dodatkami. Po … Czytaj całość

17-07-2019

hepirynDzięki premierowi Morawieckiemu, w Polsce naprawdę dużo rzeczy zmienia się na lepsze. Oby tak dalej. I oby po wyborach Morawiecki ponownie został … Czytaj całość

17-07-2019

ArekBrawo!!!!! W końcu ktoś pokazał że zamiast obiecywać to można naprawdę działać i to bardzo skutecznie. Dziękujemy Panie Premierze.

Rozwiń komentarze (8)