Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Program 500+ dla osób z niepełnosprawnością coraz bliżej

8
Podziel się:

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie poparła projekt ustawy wprowadzający program 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt procedowany jest w szybkim tempie.

Głosowanie nad ustawą w sprawie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością odbędzie się zapewne w piątek.
Głosowanie nad ustawą w sprawie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością odbędzie się zapewne w piątek. (East News, Stanisław Kowalczuk)

Rząd w maju zapowiadał, że rozszerzy program 500+ o kolejne grupy społeczne jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, a te odbędą się między 12 października, a 12 listopada. Czasu jest niewiele, ponieważ pozostały już wyłącznie dwa posiedzenia Sejmu, oprócz obecnie trwającego.

Stąd przyspieszony proces legislacyjny. W środę przed południem Sejm rozpoczął prace nad projektem. Odbyło się tzw. pierwsze czytanie, podczas którego o przyjęcie rozwiązania apelował premier Mateusz Morawiecki. Później projekt trafił do komisji. Sejmowe głosowanie prawdopodobnie odbędzie się jeszcze na obecnym posiedzeniu, które kończy się w piątek.

Zobacz także: Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Projekt przewiduje, że program 500+ ma objąć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Chodzi o osoby, które nie otrzymują żadnych świadczeń lub jeśli otrzymują, to są one niższe niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a zatem wynoszą mniej niż 1100 zł brutto.

Komisja odrzuciła poprawki zaproponowane przez posłów opozycji. Dotyczyły one m.in. podniesienia kwoty kryterium dochodowego dla osób objętych rozszerzeniem programu lub też usunięcia tego kryterium.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że nowy program jest zaledwie "pierwszym krokiem". Docelowo własne środki mają mieć zapewnione od państwa wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(8)
Arek
3 lata temu
Brawo!!!!! W końcu ktoś pokazał że zamiast obiecywać to można naprawdę działać i to bardzo skutecznie. Dziękujemy Panie Premierze.
lolard
3 lata temu
Pod spodem nadają nawiedzone trolle...
Kiełbasa wybo...
3 lata temu
Próg dochodowy do którego dany inwalida może dostać owe wspomożenie wynosi do 1100 brutto PLN świadczenia społecznego włącznie z innymi dodatkami. Po waloryzacji marcowej w 2020 roku z garstki beneficjentów tego programu zostanie li tylko garsteczeńka.
mirekko
3 lata temu
Możemy być szczerze dumni z tego jak działa na rzecz ludzi nasz rząd. To jest wielka sprawa, kiedy myśli się o najsłabszych grupach społeczeństwa.
mecenas
3 lata temu
To taka nowość w Polsce: polityk, który dotrzymuje słowa. Jestem pod wrażeniem rzetelności Morawieckiego.