Notowania

Morawiecki apeluje w sprawie pieniędzy dla osób z niepełnosprawnościami. "Naszym znakiem firmowym jest wiarygodność"

- Od początku kadencji staramy się usuwać szklane sufity, bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej – powiedział premier, apelując do parlamentarzystów w sprawie wsparcia finansowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter KPRM)
Premier zaznaczył, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia (Fot: -)

Sejm rozpoczął w środę prace nad rządowym projektem dodatkowego świadczenia dla niepełnosprawnych.

- Osoby z niepełnosprawnościami to ta grupa, która jest pozbawiona możliwości do samodzielnej egzystencji. To grupa, która wymaga szczególnej opieki i wsparcia - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w posiedzeniu Sejmu. Zachęcał posłów do głosowania za przyjęciem ustawy przyznającej pomoc w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób z niepełnosprawnościami.

Wyraził nadzieję, że "będzie to rodzaj wsparcia, który powinien być wyciągnięty poza nawias sporu politycznego" i opozycja będzie głosowała za jego przyjęciem.

Obejrzyj: 500+ dla niepełnosprawnych. Kluzik-Rostkowska atakuje PiS

Morawiecki przytoczył dane dotyczące zwiększającej się puli pieniędzy przeznaczonych na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W 2015 r. było to 15,5 mld zł, a w 2019 – powyżej 20 mld zł.

- Uwzględniając efekt ustawy, który Izba przyjmie, mam nadzieję, że będzie to 23 mld zł rocznie – powiedział Morawiecki. - To o ponad 40 proc. więcej niż w poprzednich latach. Pomoc nie może się ograniczać do koperty na parkingu. Koperty, które przekazujemy, 500 zł na miesiąc, to zasadnicza zmiana paradygmatu wsparcia państwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze od września

Przypomnijmy, że jest to realizacja zapowiedzi PiS, zgodnie z którą dorosłe osoby niepełnosprawne będą dostawać miesięcznie 500 zł. Pieniądze mają pochodzić z podatku handlowego i Funduszu Solidarnościowego.

Zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego, 500+ dla osób z niepełnosprawnością ma wejść w życie jeszcze przed jesiennymi wyobrami, a te muszą odbyć się między 12 października a 12 listopada. Dlatego rządzącym zostało niewiele czasu - ustawa musi przejść przez parlament i trafić do podpisu na biurko prezydenta. Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 września.

Z kolei sama obietnica z ust premiera padła jeszcze w maju, tuż przed eurowyborami.

- Polska jest sercem Europy, PiS chce być sercem Polski. Można uprawiać politykę z sercem. Mamy fundusz solidarnościowy. Chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny stały dodatek dla osób z niepełnosprawnością i niemożnością prowadzenia życia samodzielnie. Będzie to najprawdopodobniej 500 złotych - mówił Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

waldekPIS i wiarygodność to absurd

17-07-2019

WojtekCzy Polacy juz tak zaczadzieli, ze wierza w ten belkot I klamstwa Morawieskiego? Oni wiarygodni? A w jakim ujeciu, chyba sa jedynie wiarygodni w … Czytaj całość

17-07-2019

Nie mogę!!!!Pinokio opowiada o wiarygodności!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (45)