Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.09.2020 08:23

ProteGO Safe po ukraińsku. Aplikacja jeszcze w tym tygodniu

Rząd zamierza wprowadzić nową wersję językową aplikacji ProteGO Safe. Ma ona informować o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Rząd liczy, że będą z niej korzystać obcokrajowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Rząd chce uruchomić ukraińską wersję aplikacji ProteGO Safe

Do tej pory z aplikacji korzysta niewielu Polaków. Jak informuje "Rzeczpospolita", zainstalowano ją ledwie 680 tys. razy, przy czym nie wiadomo, ile osób regularnie z niej korzysta. Rząd jednak liczy, że statystyki poprawią Ukraińcy. Dlatego jeszcze w tym tygodniu uruchomiona zostanie nowa wersja językowa.

ProteGO Safe to aplikacja, która została uruchomiona pod koniec kwietnia na zlecenie resortu cyfryzacji i ma pomagać ludziom w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią oraz zapobiegać zakażeniom.

W pierwszej wersji można było korzystać z części do samooceny stanu zdrowia. Opiera się to na regularnym uzupełnianiu testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem i uzupełnianiu Dziennika Zdrowia. Na tej podstawie aplikacja mówi nam, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej, czy wysokiej.

Teorie spiskowe związane z 5G. Minister reaguje

Po tygodniu została wprowadzona nowość: jeśli włączymy w telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się nasz telefon, zachoruje, dostaniemy odpowiednią informację.

Nie dowiemy się, kto zachorował i kiedy się z nim spotkaliśmy. Ale będziemy mieli świadomość, że mieliśmy kontakt z zakażonym.

Ministerstwo kierowane przez Marka Zagórskiego zapewnia: nie będzie śledzenia obywateli.
Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja w sprawie nowej aplikacji. Nie będzie śledzenia użytkowników

To budzi wątpliwości wielu użytkowników, którzy obawiają się inwigilacji przez rząd. Resort cyfryzacji jednak uspokaja.

"Protokół Bluetooth jest powszechnie wykorzystywany np. przy parowaniu urządzeń, do korzystania z zestawów głośnomówiących i urządzeń audio. My wykorzystujemy go w podobny sposób - ProteGO Safe cyklicznie (a nie w sposób ciągły) wysyła swój sygnał. Dodatkowo, każda aplikacja jest anonimowa. W ten sposób rozwiązanie zapewnia maksymalną możliwą anonimowość i bezpieczeństwo" - zapewniało ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2020

hej pisowcya nie chcecie wszczepić mi czipa z antenką wystającą z głowy dla lepszego zasięgu?

16-09-2020

BastiWroga krew tak wygląda prawda.Mam nadzieje że Polacy zajrzą do Wikipedii i poczytają dlaczego słynny ukraiński zespół nazwał się enej specjalnie z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)