Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Protest przedsiębiorców w Warszawie. Przepychanki, gaz i łzy

2540
Podziel się:

Przedsiębiorcy kolejny raz pojawili się w Warszawie, by wyrazić swoje niezadowolenie wobec tarczy antykryzysowej, która według nich nie jest dostateczną pomocą. Od rządu domagają się odszkodowań za zamrożenie działalności i odcięcie od przychodów. Interweniowała policja, zapanował chaos. Użyto gazu pieprzowego, poszkodowanych zostało kilkanaście osób. Wśród demonstrantów pojawiła się panika, a także łzy z bezsilności.

Strajk przedsiębiorców. Interweniowała policja, są poszkodowani
Strajk przedsiębiorców. Interweniowała policja, są poszkodowani (PAP)

W sobotę 16 maja tuż po godzinie 15 przedsiębiorcy pojawili się na Placu Zamkowym w Warszawie. Po raz kolejny demonstrowali swoje niezadowolenie z działań rządu. Ich zdaniem ten robi za mało, by poprawić ich trudną sytuację związaną z zamrożeniem gospodarki w reakcji na pandemię koronawirusa.

- Mam całą twarz poparzoną, przez prawie godzinę nie mogłam otworzyć oczu. Nie mieści mi się w głowie, że policja tak zachowuje się wobec przedsiębiorców - powiedziała nam przewodniczka turystyczna, która przyjechała na demonstrację do Warszawy z Podlasia. - Jestem tu dlatego, że to, co się dzieje w Polsce, doprowadzi do tego, że moje dzieci będą pracowały za miskę ryżu. Jestem przewodnikiem turystycznym, moja branża nie istnieje, nie zarabiam nawet złotówki, przyjechałam tu po pracę i chleb. Chcę móc pracować, utrzymywać swoje dzieci, płacić podatki. Nawet na policję, która tak nas potraktowała - powiedziała nam ze łzami w oczach jedna z protestujących.

Wielu przedsiębiorców nie przetrwa tego kryzysu. Od rządu domagają się odszkodowań za straty spowodowane wprowadzanymi obostrzeniami. Przedsiębiorcy planowali przemarsz do Sejmu. Mieli ruszyć o godz. 16:00, po drodze chcieli zatrzymać się przy Pałacu Prezydenckim oraz Ministerstwie Rozwoju. Rozważali także rozbicie miasteczka strajkowego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zamiast tego doszło do przepychanek z policją, a demonstracja została spacyfikowana.

Zobacz także: Obejrzyj: Protest w Warszawie. "Przyjechałam po pracę i chleb"

W trakcie przepychanek policja użyła gazu pieprzowego, co wywołało popłoch i panikę. Kilka osób z krzykiem opuszczało miejsce zgromadzenia, inni byli prowadzeni za rękę, ponieważ nic nie widzieli, jeszcze inni kładli się na chodniku. Zapanował chaos. Wiele osób ucierpiało do tego stopnia, że Plac Zamkowy opuszczali w karetkach. Wśród poszkodowanych byli także policjanci oraz przedstawiciele mediów.

Wcześniej policja spisywała demonstrantów, a co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych i odwiezionych na komendę. Policja, nim użyła wobec strajkujących siły, apelowała o rozejście się i niełamanie zasad narzuconych rządowymi rozporządzeniami oraz wynikających ze stanu epidemii, który wciąż obowiązuje w naszym kraju. Demonstranci odkrzykiwali do policji, że ich działanie jest legalne.

- Przyjechaliśmy w pokojowej demonstracji. Mamy ten sam cel, chodzi o wypłatę odszkodowań. Ktoś zatrzymał biznesy z dnia na dzień - podkreślał w rozmowie z nami jeden z uczestników protestu w Warszawie. Jak powiedział, jego firma w czasie pandemii traci od pięciuset tysięcy do miliona złotych miesięcznie.

Zatrzymany został także senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. - To bezprawne zatrzymanie - skomentował w rozmowie z nami poseł Michał Szczerba. - Zgromadzenie było legalne, więc nie powinno zostać rozwiązane. Uczestnicy w sposób pokojowy nie mogli wyrażać swoich poglądów obywatelskich - dodał.

Tuż po rozbiciu demonstracji przez funkcjonariuszy policji część manifestantów rozpierzchła się po Warszawie. Niektórzy próbowali przedostać się w rejon siedziby Prawa i Sprawiedliwości na ulicy Nowogrodzkiej. Tam szybko policja rozstawiła swoje kordony, przez co Nowogrodzka stała się na kilkadziesiąt minut najlepiej strzeżonym miejscem w kraju.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2540)
Rafał
4 lata temu
Trzeba się przyjrzeć ilu bylo tam przedsiębiorców na tym strajku ,gdyby to bylo w Francji już by wszyscy siedzieli albo by zostali do spałowani a ten marny kandydat ciamajdo czy nie jest czasem od Kramsk.
Awiec
4 lata temu
Jak się zna namanewrach to do wojska , zresztą to większość bylych mundurowych i wszyscy znaja manewry za czasów komuny
Antoni Mońki
4 lata temu
Ta kobieta nie jest żadnym przedsiębiorcą pracuje na etacie w Parku Biebrzanskim.
Antoni Mońki
4 lata temu
Ta kobieta nie jest żadnym przedsiębiorcą pracuje na etacie w Parku Biebrzanskim.
Wnerwiony Oby...
4 lata temu
Jak ktoś nie rozumie tych ludzi to jest pustakiem albo cegłą - tyle w temacie! Rządowe trolle nie ujadajcie - bez podatków przedsiębiorców, Firm PiSek nie będzie miał za co was opłacać :)
...
Następna strona