Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Przebudowa gierkówki. Ruszają prace budowlane, czekają nas miesiące korków

36
Podziel się:

Przebudowa popularnej gierkówki na autostradę A1 w województwie łódzkim ruszyła we wtorek 26 marca. Od Radomska do granicy województwa śląskiego ruch przez wiele miesięcy będzie odbywał się tylko jednym pasem, co musi oznaczać duże utrudnienia dla kierowców.

GDDKiA ma coraz większy kłopot z wykonawcami, którzy nie wywiązują się z realizacji kontraktów i przedstawiają żądania pokrycia wzrostu kosztów.
GDDKiA ma coraz większy kłopot z wykonawcami, którzy nie wywiązują się z realizacji kontraktów i przedstawiają żądania pokrycia wzrostu kosztów. (GDDKiA)

"Ostatnie prace przy malowaniu oznakowania poziomego i będzie można przełożyć ruch na jedną jezdnię" - ogłosił we wtorek w południe łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przebudowa gierkówki do standardu autostrady będzie wymagała od kierowców wielu miesięcy wyrzeczeń. Plan zakłada, że przez cały czas trwania robót ruch będzie odbywał się po głównej trasie, ale przepustowość drogi będzie mocno ograniczona.

Na 7-kilometrowym odcinku od Radomska do granicy województwa śląskiego od wtorku prace będą prowadzone na jezdni wschodniej, czyli w kierunku Łodzi. Ruch w obie strony będzie się odbywał jezdnią zachodnią również w systemie 2+1, czyli dwa pasy ruchu w kierunku Katowic, jeden do Łodzi.

Zobacz także: Objrzyj: korytarz życia. Nie wszyscy wiedzą, jak należy z niego korzystać

Ekipy przygotowujące swoje odcinki do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu pojawiły się na trasie już 18 marca. W wtorek - w asyście policji - następuje zmiana organizacji ruchu.

Wkrótce podobna operacja zostanie przeprowadzona na 16-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe. Jest to odcinek starej autostrady A1.

Cały 80-kilometrowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem pod Łodzią ma być gotowy w 2023 roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,7 mld złotych.

Autostrada A1 łącząca Gdańsk z polsko-czeską granicą, a dalej Brnem i Wiedniem jest jedyną polską drogą tej klasy w układzie północ-południe. Do "domknięcia" pozostał odcinek pomiędzy Katowicami a Łodzią. By przyspieszyć finał, podzielono go na kilka części, z których cztery zlokalizowane są w woj. łódzkim. Są to:

  • A - Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe - 15,9 km. Za 478,9 mln zł zbuduje go konsorcjum Budmiex-Strabag;
  • B - Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - 25 km. Za 857 mln zł zbuduje go Mirbud;
  • C - Kamieńsk - Radomsko - 16,7 km. Za 573,1 mln zł zbuduje go konsorcjum Budmiex-Strabag;
  • D - Radomsko - granica woj. śląskiego - 7 km. Za 338,25 mln zł zbuduje go PUT Intercor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(36)
jozwa butrym
3 lata temu
Ta autostrada nie moze byc platna,powstaje na bylej gierkowce
azaz
3 lata temu
do plpl - Jeżeli Tusk nie budował dróg to ty ślepy i głuchy jesteś. Ja natomiast od 4 lat czekam na rozpoczęcie budowy obejścia Węgierskiej Górki aby dało się połączyć Polkę ze Slowację,
Promil
3 lata temu
A na poboczach tablice,,protest,żądamy zapłaty za pracę,,głupi podwykonawca zrobi robotę i komornik to zlicytuje
gack
3 lata temu
Miesięcy? Ta budowa ma trwać 4 lata!!! Mają ryć po kilka metrów wgłąb ziemi żeby wymienić podbudowę a to wymaga czasu.
fanatykW
3 lata temu
co z S14 pozamykali łapówki i obwodnicy jak nie było tak nie ma ?
...
Następna strona