Notowania

startup
21.05.2019 11:54

Przedsiębiorcy i start-upy czyli wiedza oraz kapitał

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w tym roku nie zwalnia tempa. W zanadrzu ma setki milionów złotych na wsparcie dla biznesu w ramach wielu programów skierowanych do małych i średnich firm. O wszystkich można porozmawiać z ekspertami Agencji na spotkaniach dla przedsiębiorców w całym kraju – m.in. na Impact’19 w Krakowie czy konferencjach z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości”

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Dokąd zmierza cyfrowa gospodarka i jak technologie wpływają na całe społeczeństwa? Jak państwo może stymulować rozwój innowacji? Żeby się tego dowiedzieć nie trzeba jechać do Krzemowej Doliny, Hong Kongu czy Londynu. Od 20 do 23 maja Kraków – Miasto Gospodarz Impact Cracow Tech Week i kongresu Impact’19 – stanie się tyglem, w którym realizują się innowacyjne idee i projekty. To wydarzenia, na których przełomowe start-upy, naukowcy, biznes i politycy mówią tym samym językiem. Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Stałymi bywalcami są tam m.in. premierzy i ministrowie oraz szefowie rządowych agencji (np. PFR, PARP i NCBR). W tym roku dołączą do nich kluczowi politycy z regionu CEE, w Krakowie pojawią się również wysocy rangą przedstawiciele takich potentatów, jak Google, Mastercard, PZU, AstraZeneca, Amgen, Allegro, Orlen, Azoty, Tauron, Grupa Volkswagen, BNP Paribas, ING czy Siemens. Wszyscy oni pokażą swoje pomysły na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze.

Impact’19 przyniesie też premiery najnowszych inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Tutaj powstają pomysły i tworzone są projekty, które mają decydujący wpływ na rozwój cyfrowej gospodarki i perspektywy biznesu. Na Cracow Tech Week i Impact’19 dzisiejszy liderzy - wielki biznes, startupy, środowisko naukowe, administracja publiczna - decydują o tym jak będzie wyglądać jutrzejszy świat.

Poznać swoje prawo do przedsiębiorczości

W tym samym czasie w największych miastach w Polsce odbywa się cykl “Prawo do przedsiębiorczości”. To 20 wydarzeń, w trakcie których przedsiębiorcy dostają dostęp do wiedzy i ekspertów w zakresie skorzystania z rozwiązań wprowadzonych m.in. przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS czy ustawę o zarządzie sukcesyjnym. Każda z konferencji daje możliwość porozmawiania w cztery oczy z ekspertami takich instytucji jak ZUS, PARP, Urząd Zamówień Publicznych czy fiskus.

- PARP towarzyszy przedsiębiorcom na każdym etapie ich drogi w biznesie. Staramy się służyć im wsparciem we wszystkich aspektach prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy też pomagać w najlepszym wykorzystaniu wprowadzanych udogodnień prawnych i administracyjnych. Taką możliwość dają spotkania z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości”. Nasz udział w inicjatywie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii to naturalna konsekwencja misji Agencji – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Włączyć tryb turbo

Misja PARP to także bardziej bezpośrednia, finansowa pomoc dla firm, szczególnie tych najbardziej innowacyjnych. Obecnie, w ramach Programów Akceleracyjnych, Poland Prize czy Elektro ScaleUp swoje pomysły rozwija już kilkadziesiąt najbardziej obiecujących młodych spółek technologicznych. Nabory trwają, albo zaczną się w najbliższym czasie, a wartość dofinansowania wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych. Programy Akceleracyjne opierające się na tzw. Scale Up prowadzone są przez 10 operatorów, których zadaniem jest przyspieszenie rozwoju polskich startupów poprzez m.in. doprowadzenie do etapu testowania ich rozwiązań w dużych spółkach, a przy tym zwiększenie skali działalności. Kwota przeznaczona na realizację w ramach programów wynosi 130 mln zł, z których docelowo skorzysta przynajmniej 400 startupów. Środki mogą zostać przeznaczone na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia oraz na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Grant rozliczany jest w oparciu o kamienie milowe, wyznaczane przez same akceleratory.

Pomysły pod napięciem

Konkurs Electro ScaleUp sprofilowany jest na rozwój start-upów w branży elektromobilności i pomoc w zdobyciu istotnego zlecenia. Tu fundusze techBrainers, Larg, Synerise połączą młode spółki z takimi potentatami, jak: Tauron, PKN Orlen, Carrefour czy Siemens. Nabór wniosków rozpocznie się 1 sierpnia 2019 roku i potrwa miesiąc. W ramach pojedynczego wniosku można uzyskać maksymalnie 550 tys. zł, także bez wkładu własnego. W ramach wcześniejszego, pilotażowego naboru zakwalifikowano 23 pionierskie technologie dla elektromobilności, to m.in. Elmodis, który rozwinie przemysłowy internet rzeczy w infrastrukturze ładowania pojazdów elektrycznych czy Fleetnet - rozbudowujący oprogramowanie do bezobsługowego wynajmu samochodów elektrycznych. MC2 Energy oraz FlexiDao pracują natomiast nad wykorzystaniem blockchainu w elektromobilności. Te wszystkie rozwiązania mają w najbliższych latach trafić na szeroki rynek, także poza granicami Polski.

Start-upowa gościnność

W innym kierunku idzie wspierany przez PARP program Poland Prize, kusząc zagraniczne start-upy, zainteresowane rozpoczęciem działalności w Polsce. Jego celem jest zachęcenie zagranicznych start-upów do prowadzenia biznesu w Polsce m.in. dzięki dofinansowaniu rozpoczęcia działalności i włączenia w polski ekosystem. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 250 tys. zł i również może stanowić 100% kosztów kwalifikowanych – bez wkładu własnego. Dofinansowanie można przeznaczyć na usługi prawne, księgowe i doradcze oraz rozwój produktu i wynagrodzenia dla osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Start-upy mogą zgłaszać się do Poland Prize za pośrednictwem sześciu operatorów wyspecjalizowanych w różnych branżach. Już teraz w ramach Poland Prize swój biznes w Polsce rozpoczęły 24 zagraniczne startupy. Aktualnie trwające nabory kończą się w terminach od maja do sierpnia i już przyciągnęły zainteresowanie ponad tysiąca startupów z prawie 50 krajów z całego świata – od Chin po Chile. Dla nich mocną zachętą jest nie tylko kapitał, ale i pakiet tzw. soft landingu, czyli wsparcie pomostowe dla zespołów start-upowych do momentu uzyskania możliwości otrzymania przez nie grantu. Osiedlaniu się twórców nowatorskich firm w Polsce sprzyja tzw. dedykowana ścieżka wizowa oraz indywidualny opiekun, wspierający cudzoziemca (językowo i merytorycznie) w codziennych wyzwaniach – zarówno tych związanych z pobytem w nowym kraju, jak i tych związanych z założeniem działalności gospodarczej – w kontaktach z urzędami czy bankami.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz